Joriy yilning 15-16 mart kunlari Xalqaro Frankofoniya tashkilotiga (XFT) a’zo va kuzatuvchi davlatlarning Toshkentdagi elchixona va vakolatxonalari birgalikda Frankofoniya bayramini nishonladilar. Bayram O‘zbekiston Milliy universiteti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirlar doirasida turli tanlovlar tashkil etildi va ularda fransuz tili o‘qituvchilari, talabalar va umuman fransuz tili ixlosmandlari qatnashdilar.
O’zbekistonning turli ta’lim maskanlaridan tashrif buyurgan tanlov qatnashchilari qatorida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari ham ushbu konkurslarda ishtirok etdilar.
Tanlov natijasiga ko'ra JIDU ning “Xalqaro munosabatlar” fakulteti talabalari Kurtova Yekaterina (2-kurs) va Mirxalilova Gavxar (3 - kurs) sovrinli o’rinlarni qo’lga kiritib, Fransiyaga sayohat uchun yo'llanmalar bilan taqdirlandilar. Shuningdek, Turabova Laylo (3 - kurs), hamda Toshev Otabek (4 -kurs) Jazoyir, Misr, Bolgariya, Fransiya, Polsha, Chexiya, Ruminiya, Slovakiya, Shveysariya va Ukraina elchixonalari tomonidan turli-tuman maxsus sovg‘alar bilan taqdirlandilar.

15-16 марта 2017 года страны-участницы и наблюдатели Международной Организации Франкофонии (МОФ) представленные в Узбекистане вместе отметили праздник Франкофонии. Праздник был организован в сотрудничестве с Национальным Университетом Узбекистана.
В рамках мероприятий проводились разного вида конкурсы, где могли принимать участие студенты, преподаватели и в целом любители французского языка
Наряду с другими конкурсантами из разных учебных заведений Узбекистана в данных конкурсах участвовали и студенты Университета мировой экономики и Дипломатии.
По результатам конкурсов студенты факультета "Международные отношения" УМЭД  Куртова Екатерина (2 курс) и Мирхалилова Гавхар (3 курс) заняли призовые места и  были награждены путевками во Францию для культурного обмена.  Турабова Лайло (3 курс) и Тошев Отабек (4 курс) также были награждены специальными призами предоставленными посольствами Алжира, Болгарии, Египта, Франции, Польши, Чешской Республики, Румынии, Словакии, Швейцарии и Украины.