Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Diplomatic World nashri rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
09.07.2023 3047
Joriy yilning 8-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 2023-yilgi prezidentlik saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etayotgan Belgiyaning “Diplomatic World” jurnali bosh direktori Barbara Ditrix va mazkur nashrning loyiha rahbari Alberto Turkstra bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JIDUdan Xalqaro munosabatlar kafedrasi mudiri Ulug‘bek Xasanov hamda OAV va nashriyot bo‘limi boshlig‘i Baxtiyor Xasanovlar ishtirok etdi.
Mehmonlar mamlakatimizdagi joriy saylov kampaniyasiga tayyorgarlik va uning borishi haqida o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashdilar, shuningdek, keng ko‘lamli islohotlar, jamiyatimizning o‘zgaruvchan roli va siyosiy faolligini, mintaqaviy va xalqaro jarayonlardagi respublikaning nufuzini, ochiqlik siyosati va hozirgi xalqaro munosabatlarning bir qator hayotiy masalalari bo‘yicha davlatning konstruktiv pozitsiyasini yuqori baholadilar.
Mehmonlarga akademik va ilmiy ishlanmalarning ustuvor yo‘nalishlari, universitetning ilmiy salohiyatini oshirish darajasi va mohiyati, jahonning yetakchi tahliliy-ta’lim markazlari va muassasalari bilan hamkorlik bazasini kengaytirish haqida ma’lumot berildi.
O‘z navbatida “Diplomatik world” vakillari o‘z xalqaro nashrlarining o‘ziga xos xususiyatlari, joriy prezidentlik saylovlari bo‘yicha materiallarni o‘z jurnallari sahifalarida tayyorlash rejalari haqida so‘zlab berdilar, JIDU “Xalqaro munosabatlar” ilmiy jurnali bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirdilar hamda uchrashuv va foydali fikr almashish uchun minnatdorchilik bildirdi.

A meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy with the leadership of the Diplomatic World publication
09.07.2023 3045
On July 8 of this year, a meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy with the Director General of the Belgian magazine “Diplomatic World”, Barbara Dietrich, and the project manager of this publication, Alberto Turkstra, who are participating as international observers at the upcoming presidential elections.
From UWED, the event was attended by the Head of the Department of International Relations Ulugbek Khasanov and the Head of the Department of Mass Media and Publishing Bakhtiyor Khasanov.
The guests shared their impressions of the preparation and course of the current election campaign in our country, and also highly appreciated the large-scale reforms, the changing role and political activity of our society, the authority of the republic in regional and international processes, the policy of openness and the constructive position of the state on a number of vital issues of current international relations.
The guests were informed about the priorities of academic and research development, the level and nature of improving the research potential of the university, expanding the partnership base with leading analytical and educational centers and institutions of the world.
In turn, the representatives of “Diplomatic World” spoke about the specifics of their own international publication, plans to prepare materials on the current presidential elections on the pages of their journal, expressed interest in cooperation with the scientific journal “International Relations” of the UWED and thanked for the opportunity to meet and for a useful exchange of views.