Joriy yilning 7-iyul kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senati qo‘mitasi raisi A.Shakirov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Sodiq Safoyev ikki qardosh xalqning tarixiy munosabatlari, parlamentlararo hamkorlik masalalariga to‘xtaldi. Shu bilan birga respublikamizda o‘tkazilgan referendum jarayoni, yangi tahrirda qabul qilingan Konstitutsiyaga kiritilgan muhim o‘zgartirishlardan ko‘zlangan asosiy maqsad  xalqimiz turmush tarzini yana-da yaxshilash, ular har tomonlama davlat himoyasida bo‘lishini bosh qomusimiz bilan mustahkamlab qo‘yish maqsad qilingani alohida tushuntirildi.
O‘z navbatida, respublikamizda o‘tkaziladigan Prezidentlik saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etayotgan A.Shakirov so‘nggi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, ayniqsa yaxshi qo‘shnichilik, parlamentlararo hamkorlik borasidagi ishlar yuzasidan o‘ziing ijobiy munosabatini bildirdi.
Shuningdek, bo‘lajak siyosiy tadbirning muhimligiga eʼtibor qaratib, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonining tashkiliy darajasiga yuqori baho berdi.
Bundan tashqari, savdo-iqtisodiy hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, Orol mintaqasidagi suv muammosini hal etish, suv resurslaridan oqilona foydalanish kabi masalalar, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.

Sodyq Safoev met with a representative of the Parliament of the Republic of Kazakhstan
On July 7 this year, the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Sodyq Safoev met with A.Shakirov, the Chairman of the Committee of the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan.
At the meeting, Sodyq Safoev spoke about the historical friendship between two brotherly nations and inter-parliamentary cooperation. At the same time, it was emphasized that the main goal of the referendum held in our country and the adopted important amendments to the Constitution in the new edition are to further improve the living standards of the people, strengthen their comprehensive state protection in the Basic Law.
In turn, A.Shakirov, who takes part in the presidential elections as an international observer, positively reacted to the large-scale reforms carried out in our country in recent years, especially in the area of good neighborliness and inter-parliamentary cooperation.
He also drew attention to the importance of the upcoming political event and praised the organization of the process of preparing and holding the elections.
In addition, the main directions of trade and economic cooperation, issues of solving the water problem in the Aral Sea region, rational use of water resources, proposals for the implementation of joint projects were discussed.