Joriy yilning 7-iyul kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senati qo‘mitasi raisi A.Shakirov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Sodiq Safoyev ikki qardosh xalqning tarixiy munosabatlari, parlamentlararo hamkorlik masalalariga to‘xtaldi. Shu bilan birga respublikamizda o‘tkazilgan referendum jarayoni, yangi tahrirda qabul qilingan Konstitutsiyaga kiritilgan muhim o‘zgartirishlardan ko‘zlangan asosiy maqsad  xalqimiz turmush tarzini yana-da yaxshilash, ular har tomonlama davlat himoyasida bo‘lishini bosh qomusimiz bilan mustahkamlab qo‘yish maqsad qilingani alohida tushuntirildi.
O‘z navbatida, respublikamizda o‘tkaziladigan Prezidentlik saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etayotgan A.Shakirov so‘nggi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, ayniqsa yaxshi qo‘shnichilik, parlamentlararo hamkorlik borasidagi ishlar yuzasidan o‘ziing ijobiy munosabatini bildirdi.
Shuningdek, bo‘lajak siyosiy tadbirning muhimligiga eʼtibor qaratib, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonining tashkiliy darajasiga yuqori baho berdi.
Bundan tashqari, savdo-iqtisodiy hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, Orol mintaqasidagi suv muammosini hal etish, suv resurslaridan oqilona foydalanish kabi masalalar, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.

Состоялась встреча Содыка Сафоева с представителем Парламента Республики Казахстан
7 июлья текущего года первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Содык Сафоев встретился с председателем Комитета Сената Парламента Республики Казахстан А.Шакировым.
На встрече Содык Сафоев рассказал об исторической дружбе и братских отношениях между двумя народами, а также остановился на вопросах межпарламентского сотрудничества. При этом подчёркивалось, что главной целью проведенного в нашей стране референдума и принятых важных поправок к Конституции в новой редакции, являются дальнейшее улучшение уровня жизни народа, укрепление в Основном законе их всесторонней государственной защиты.
В свою очередь, А.Шакиров, который на Президентских выборах принимает участие в качестве международного наблюдателя, положительно отнесся к проводимым в последние годы в нашей стране широкомасштабным реформам, особенно в сфере добрососедства, межпарламентского сотрудничества.
Он также обратил внимание на важность предстоящего политического мероприятия и дал высокую оценку организации процесса подготовки и проведения выборов.
Кроме того, обсуждались основные направления торгово-экономического сотрудничества, вопросы решения водной проблемы в регионе Аральского моря, рационального использования водных ресурсов, предложения по реализации совместных проектов.