JIDU va IXTI vakillari Buyuk Britaniyaga tashrif buyurishdi
Joriy yilning 3-10-iyun kunlari Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti katta ilmiy xodimi Hamza Boltayev va JIDU doktoranti Islomxon Gafarov Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligiga tashrif buyurishdi. Tashrifdan maqsad 2023-yil 5-9-iyun kunlari Uorik universitetining Global Barqaror Rivojlanish Institutida o‘qish edi.
Global Barqaror Rivojlanish Instituti direktori E.Korosteleva rahbarligida tashkil etilgan o‘qish doirasida Uorik universitetining yetakchi olimlari, shuningdek, hamkor institutlar vakillari: S.Panechelli-Bataliya, V.Pitidis, S.Soubes, X.Uilson, D.Chapman, K.Ennew, I.Kelman va boshqalar ishtirokida barqaror rivojlanishning turli jihatlariga bag‘ishlangan ma’ruzalar o‘tkazildi. Bundan tashqari, maktab ishtirokchilari tadqiqot mavzulari bo‘yicha individual taqdimotlar qilishdi. Unda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti katta ilmiy xodimi Hamza Boltayev o‘z ishini taqdim etdi. H.Boltayevning mavzusi mintaqaviy hamkorlikning muhim jihatlari, shuningdek, Afg‘onistonning mintaqalarning o‘zaro bog‘lanishidagi roliga qaratildi.
JIDU doktoranti I.Gafarov ham ma’ruza qildi. I.Gafarovning mavzusi “O‘zbekistonning Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalarining o‘zaro bog‘lanishida tutgan o‘rni”ga yo‘naltirildi. Termiz-Mozori-Sharif-Kobul-Peshovar, Shimol-Janub xalqaro transport yo‘lagi va Chabahor, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li kabi transport yo‘laklarining o‘rni haqida so‘z yuritildi.
Umuman olganda, Global Barqaror Rivojlanish Institutida o‘tkazilgan o‘qish JIDU va IXTI xodimlarining malakasini oshirish uchun yaxshi dastur bo‘lib xizmat qildi hamda Uorik universiteti bilan hamkorlikni kengaytirishga hissa qo‘shdi.

Представители УМЭД и ИПМИ совершили поездку во Великобританию
3-10 июня текущего года Старший сотрудник Института перспективных международных исследований Хамза Болтаев и докторант УМЭД Исломхон Гафаров совершили поездку в Объединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии. Целью поездки была учеба в Институте глобального устойчивого развития Университета Уорика 5-9 июня 2023 года.
В рамках учебы, которая была организована под руководством директорора Института глобального устойчивого развития Е.Коростелевой, были проведены лекции с участием ведущих ученых Университета Уорика, а также партнерских заведений: С.Панечелли-Баталия, В.Питидис, С.Соубес, Х.Вильсон, Д.Чапман, К.Эннью, И.Келман и др., которые были посвящены различным аспектам устойчивого развития. Помимо этого, участниками школы были представлены индивидуальные презентации по темам исследования. В них выступил со своей работой главный специалист Института перспективных международных исследований Х.Болтаев. Тема Х.Болтаева была направлена на важные аспекты регионального сотрудничества, а также на роль Афганистана во взаимосвязи регионов.
Также с докладом выступил докторант УМЭД И.Гафаров. Тема И.Гафарова была направлена на “Роль Узбекистана во взаимосвязанности регионов Центральная и Южная Азия”. Было сказано о роли транспортных коридорах, таких как Термез-Мазари-Шариф-Каблул-Пешавар, Международный транспортный коридор “Север-Юг” и Чабахар, железная дорога Китай-Кыргызстан-Узбекистан.
В целом, учеба в Институте глобального устойчивого развития послужила хорошей программой по улучшению квалификации сотрудников УМЭД и ИПМИ, а также способствовала к расширению сотрудничества с Университетом Уорика.