JIDU xalqaro amaliyotdagi DXSh tajribasiga bag‘ishlangan ta’lim dasturini o‘tkazdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Boshqaruv ta’limi fakultetida AXELCIUM (Fransiya) konsalting kompaniyasi bilan birgalikda 6-8-iyun kunlari “Davlat-xususiy sheriklik (DXSh): xalqaro amaliyotdan muvaffaqiyatli misollar” mavzusida ta’lim dasturi o‘tkazildi.
DXSh loyihalarini joriy etish va amalga oshirish jarayoniga jalb etilgan O‘zbekiston vazirliklari, idoralari va hududlarining 40 dan ortiq rahbarlari va mutaxassislari o‘qitildi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev ishtirokchilarni kursni muvaffaqiyatli tamomlagani bilan tabrikladi.
“Dastur O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan O‘zbekistonning energetika, infratuzilma va boshqa tarmoqlariga xususiy sarmoyalarni jalb etish bo‘yicha belgilangan vazifalardan kelib chiqqan holda amalga oshirilgan. Bu borada muvaffaqiyatli jahon tajribasini o‘rganish asosida davlat-xususiy sheriklikdan foydalanish muhim ahamiyatga ega, - dedi S.Safoyev.
Ta’lim dasturi ishtirokchilari davlat-xususiy sheriklik tamoyillari va muvaffaqiyatli DXSh loyihalarini amalga oshirish shartlari bilan amaliy tanishishning muhimligini xalqaro amaliyotdan ta’kidlab, ushbu loyiha tashkilotchilariga minnatdorchilik bildirdi.

В УМЭД проведена образовательная программа, посвященная опыту ГЧП из международной практики
На факультете Executive Education (Образование для руководителей) Университета мировой экономики и дипломатии совместно с консалтинговой компанией AXELCIUM (Франция) 6-8 июня проведена образовательная программа “Государственно - частное партнерство (ГЧП): успешные примеры из международной практики”.
Обучение прошли более 40 руководителей и специалистов министерств, ведомств и регионов Узбекистана, вовлеченных в процесс внедрения и реализации проектов ГЧП.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев поздравил с успешным завершением курсов его участников.
«Программа реализована в свете задач, поставленных Президентом Узбекистана Ш.Мирзиёевым по привлечению частных инвестиций в энергетику, инфраструктуру и другие отрасли Узбекистана. В этом плане важным является использование государственно-частного партнерства на основе изучения успешного мирового опыта в этой сфере», - сказал С.Сафоев.
Участники образовательной программы поблагодарили организаторов данного проекта, отметив важность практического ознакомления с принципами государственно-частного партнерства и условиями реализации успешных проектов ГЧП из международной практики.