Joriy yilning 23-31-may kunlari JIDU prorektori Gulnoza Ismailova Lund universiteti(https://www.lunduniversity.lu.se/)ga tashrif buyurdi. Safarning asosiy maqsadi Erasmus+ dasturi doirasida Lund universiteti bilan hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ikki universitet oʻrtasidagi Hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandumni amalga oshirish, talabalar, oʻqituvchilar va moddiy-texnik maʼlumotlarini almashish dasturini yo‘lga qo‘yishdan iborat.
(Shvetsiya janubidagi Lund shahrida joylashgan universitet 1666-yilda tashkil etilgan boʻlib, dunyodagi eng qadimiy taʼlim muassasalaridan biri hisoblanadi. Ushbu ta'lim muassasasida 9ta fakultet hamda bir qancha fanlararo ilmiy-tadqiqot institutlari, markazlar mavjud.
Lund universiteti QS Ranking ma’lumotlariga ko‘ra, (https://www.topuniversities.com/universities/lund-university) dunyoning TOP-100 (95-o‘rin) universitetlari qatoriga kiradi.
23-may kuni Lund universitetining “Huquq sotsiologiyasi” kafedrasi tomonidan “Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia” loyihasining xorijlik tadqiqotchilari uchun seminar tashkil etildi. Unda O‘zbekistonda integratsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish, jamiyat hayotining barcha jabhalarini bosqichma-bosqich liberallashtirish, kuchli davlat barpo etishning huquqiy va demokratik asoslarini yaratish yo‘lida yaqinda amalga oshirilgan konstitutsiyaviy islohotlarning ahamiyati tushuntirildi.
“Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia” loyihasi Yevropaning 6ta universiteti va Markaziy Osiyoning 6 nafar hamkori o‘rtasidagi hamkorlikni o‘z ichiga oladi va quyidagi masalalarni hal etishga qaratilgan: G‘arbdagi bozor munosabatlarini tartibga soluvchi qonun va qoidalar kundalik hayot va ijtimoiy munosabatlar norasmiy amaliyot va bitimlar atrofida aylanib yuradigan Markaziy Osiyo mintaqasiga ham taalluqli bo‘la oladimi? Qanday qilib milliy va xalqaro qonunlar, meyorlar va (yozma va yozilmagan) qoidalar Markaziy Osiyoning beshta postsovet respublikalarida biznes muhitiga o'zaro ta’sir qiladi va shakllantiradi?
Shuningdek, G.Ismoilova Lund Universiteti talabalari uchun yaratilgan sharoitlar, o‘quv jarayoni va uni tashkil etish, universitetning tuzilmasi va moddiy-texnik bazasi bilan yaqindan tanishdi.
G.Ismoilova safarining so‘nggi kunlarida Lund va Malmyo shaharlarida o‘qiyotgan, ishlayotgan va istiqomat qilayotgan hamyurtlarimiz bilan uchrashdi. Prorektor, MSK aʼzosi sifatida, boʻlib oʻtadigan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi toʻgʻrisida maʼlumot berdi. Tadbirda ishtirok etgan yurtdoshlarimiz Prezident saylovida o‘z konstitutsiyaviy huquqlaridan foydalanib, munosib nomzodga ovoz berishlarini ta’kidladilar.

Vice-rector for science and innovations Gulnoza Ismailova visited Lund University
From May 23 to May 31 Vice-rector of UWED Gulnoza Ismailova visited the University of Lund (https://www.lunduniversity.lu.se/). The main purpose of the visit was to expand the partnership with the University of Lund under the Erasmus+, issues of implementation of the Memorandum of Cooperation between the two universities, exchange programs for students and academic staff, and interchanging material and technical data.
(University in the city of Lund in southern Sweden, founded in 1666, and is one of the oldest educational institutions in the world. It has nine faculties plus several interdisciplinary research institutes, centers, and institutions. Lund University is one of the top 100 universities in the world (95th) according to QS Ranking (https://www.topuniversities.com/universities/lund-university))
On May 23, the Department of Sociology of Law at Lund University organized a seminar for foreign researchers of the project "Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia". During the seminar, G.Ismailova explained the significance of the recent constitutional reform in Uzbekistan on the way to accelerate the implementation of integration projects, gradual liberalization of all spheres of social life and creation of legal and democratic foundations for building a strong state.
The project "Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia" is a collaboration between six European universities and six Central Asian partners, and is aimed at tackling such questions as: Will the laws and rules that govern market relationships in the West are also applicable to the Central Asian region where everyday life and social relations revolve around informal practices and transactions? How do national and international laws, norms and (written and unwritten) rules come to interplay and shape the business environment in the five post-Soviet republics of Central Asia?
G.Ismailova also became acquainted with the conditions created for students at Lund University, the educational process and its organization and the structure and material-technical base of the university.
In the last days of her visit, G.Ismailova met with compatriots who study, work and live in Lund and Malmö. As a CEC member, she delivered information on the upcoming presidential election. Our compatriots who participated in the event said they would exercise their constitutional rights in the presidential election and vote for a worthy candidate.