Joriy yilning 23-31-may kunlari JIDU prorektori Gulnoza Ismailova Lund universiteti(https://www.lunduniversity.lu.se/)ga tashrif buyurdi. Safarning asosiy maqsadi Erasmus+ dasturi doirasida Lund universiteti bilan hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ikki universitet oʻrtasidagi Hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandumni amalga oshirish, talabalar, oʻqituvchilar va moddiy-texnik maʼlumotlarini almashish dasturini yo‘lga qo‘yishdan iborat.
(Shvetsiya janubidagi Lund shahrida joylashgan universitet 1666-yilda tashkil etilgan boʻlib, dunyodagi eng qadimiy taʼlim muassasalaridan biri hisoblanadi. Ushbu ta'lim muassasasida 9ta fakultet hamda bir qancha fanlararo ilmiy-tadqiqot institutlari, markazlar mavjud.
Lund universiteti QS Ranking ma’lumotlariga ko‘ra, (https://www.topuniversities.com/universities/lund-university) dunyoning TOP-100 (95-o‘rin) universitetlari qatoriga kiradi.
23-may kuni Lund universitetining “Huquq sotsiologiyasi” kafedrasi tomonidan “Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia” loyihasining xorijlik tadqiqotchilari uchun seminar tashkil etildi. Unda O‘zbekistonda integratsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish, jamiyat hayotining barcha jabhalarini bosqichma-bosqich liberallashtirish, kuchli davlat barpo etishning huquqiy va demokratik asoslarini yaratish yo‘lida yaqinda amalga oshirilgan konstitutsiyaviy islohotlarning ahamiyati tushuntirildi.
“Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia” loyihasi Yevropaning 6ta universiteti va Markaziy Osiyoning 6 nafar hamkori o‘rtasidagi hamkorlikni o‘z ichiga oladi va quyidagi masalalarni hal etishga qaratilgan: G‘arbdagi bozor munosabatlarini tartibga soluvchi qonun va qoidalar kundalik hayot va ijtimoiy munosabatlar norasmiy amaliyot va bitimlar atrofida aylanib yuradigan Markaziy Osiyo mintaqasiga ham taalluqli bo‘la oladimi? Qanday qilib milliy va xalqaro qonunlar, meyorlar va (yozma va yozilmagan) qoidalar Markaziy Osiyoning beshta postsovet respublikalarida biznes muhitiga o'zaro ta’sir qiladi va shakllantiradi?
Shuningdek, G.Ismoilova Lund Universiteti talabalari uchun yaratilgan sharoitlar, o‘quv jarayoni va uni tashkil etish, universitetning tuzilmasi va moddiy-texnik bazasi bilan yaqindan tanishdi.
G.Ismoilova safarining so‘nggi kunlarida Lund va Malmyo shaharlarida o‘qiyotgan, ishlayotgan va istiqomat qilayotgan hamyurtlarimiz bilan uchrashdi. Prorektor, MSK aʼzosi sifatida, boʻlib oʻtadigan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi toʻgʻrisida maʼlumot berdi. Tadbirda ishtirok etgan yurtdoshlarimiz Prezident saylovida o‘z konstitutsiyaviy huquqlaridan foydalanib, munosib nomzodga ovoz berishlarini ta’kidladilar.

Проректор по науке и инновациям Гульноза Исмаилова посетила Лундский университет
С 23 по 31 мая текущего года проректор УМЭД Гулноза Исмаилова посетила Универеситет Лунд (https://www.lunduniversity.lu.se/). Основной целью поездки было расширение партнерства с Лундским университетом по линии Erasmus+, также были затронуты вопросы реализации Меморандума о сотрудничестве между двумя вузами, программы обмена студентов, преподавателей и материально-техническими данными.
(Университет в городе Лунд на юге Швеции, основан в 1666 году, и является одним старейших учебных заведений мира. Здесь насчитывается 9 факультетов плюс несколько междисциплинарных исследовательских институтов, центров и учреждений. Лундский университет входит в ТОП-100 вузов (95 место) мира по данным QS Ranking (https://www.topuniversities.com/universities/lund-university)).
23 мая департаментом "Социологии права" университета Лунд был организован семинар для зарубежных исследователей проекта "Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia". В ходе семинара Г.Исмаилова разъяснила значение недавней конститутционной реформы в Узбекистане на пути к ускорению реализации интеграционных проектов, постепенной либерализации всех сфер общественной жизни и создании правовых и демократических основ построения сильного государства.
Проект "Central Asian Law: Legal Cultures and business environment in Central Asia" предполагает сотрудничество между 6 европейскими университетами и 6 центральноазиатскими партнерами, и направлен на решение таких вопросов, как: будут ли законы и правила, регулирующие рыночные отношения на Западе, применимы и в регионе Центральной Азии, где повседневная жизнь и социальные отношения вращаются вокруг неформальных практик и сделок? Как национальные и международные законы, нормы и (писаные и неписаные) правила вступают во взаимодействие и формируют бизнес-среду в пяти постсоветских республиках Центральной Азии?
Во время пребывания в Лунд Г.Исмаилова ознакомилась с условиями, созданными для студентов Университета Лунд, учебным процессом и ее организацией, со стркутурой и материально-технической базой вуза.
В последние дни своей поездки Г.Исмаилова встретилась с соотечественниками, которые учатся, работают и проживают в городе Лунд и Мальмё. Проректором, как член ЦИК, донесена информация по предстоящим выборам Президента Республики Узбекистан. Наши соотечественники, принявшие участие в мероприятии, заявили, что воспользуются своими конституционными правами на президентских выборах и проголосуют за достойного кандидата.