2023-yilning 3-4-may kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Markaziy Osiyoda mintaqaviy taraqqiyot: yondashuvlar va ustuvor yo‘nalishlar” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Davra suhbati JIDU va Al-Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti (Olmaota, Qozog‘iston) o‘rtasida ilmiy-innovatsion hamkorlikni rivojlantirish doirasida tashkil etildi.
Davra suhbatida O‘zbekiston va Qozog‘istondan Markaziy Osiyoda integratsiyani rivojlantirishning turli nazariy va amaliy jihatlarini qamrab olgan mintaqaviy tadqiqotlar bilan shug‘ullanuvchi yosh olim va ekspertlar ishtirok etdi.
JIDU va al-Farobiy nomidagi QMU (www.kaznu.kz/ru) yosh olim va tadqiqotchilari mintaqadagi yangi geosiyosiy va geoiqtisodiy o‘zgartirishlarning bir qancha jihatlarini muhokamaga olib chiqdilar.
Ushbu tadbir Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishni  nazarda tutuvchi “Yangi O‘zbekiston”  kursining asosiy jihatlarini ham o‘zida aks ettiradi.
Ikki mamlakatning yetakchi oliy o‘quv yurtlarining olimlari, iqtisodchilari, siyosatshunoslari darajasida ilmiy, innovatsion va ekspert hamkorligini rivojlantirishi davlarlarimizning barqaror yaqinlashuviga, yangicha yondashuvlarni ishlab chiqishga salmoqli hissa qo‘shmoqda.

В Университете мировой экономики и дипломатии 3-4 мая 2023 г. проведен Международный круглый стол на тему “Региональное развитие в Центральной Азии: подходы и приоритеты”. Круглый стол организован в рамках развития научно-инновационного сотрудничества между УМЭД и КазНУ им.аль-Фараби (Алматы, Казахстан).
В работе круглого стола приняли участие молодые ученые и эксперты из Узбекистана и Казахстана, вовлеченные в региональные исследования, охватывающие различные теоретические и практические аспекты развития интеграции в Центральной Азии.
Молодые ученые и исследователи УМЭД и КазНУ им.аль-Фараби (www.kaznu.kz/ru) вынесли на обсуждение несколько аспектов трансформации региона в условиях новых геополитических и геоэкономических реалий.
Данное мероприятие также отражает основные аспекты государственного курса «Новый Узбекистан», который также предполагает углубление региональной интеграции в Центральной Азии.
Развитие научно-иновационного и экспертного сотрудничества между странами на уровне ведущих ВУЗов и ученых-международников, экономистов, политологов также является существенным вкладом для устойчивого сближения стран, а также развития новых подходов.