2023-yilning 3-4-may kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Markaziy Osiyoda mintaqaviy taraqqiyot: yondashuvlar va ustuvor yo‘nalishlar” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Davra suhbati JIDU va Al-Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti (Olmaota, Qozog‘iston) o‘rtasida ilmiy-innovatsion hamkorlikni rivojlantirish doirasida tashkil etildi.
Davra suhbatida O‘zbekiston va Qozog‘istondan Markaziy Osiyoda integratsiyani rivojlantirishning turli nazariy va amaliy jihatlarini qamrab olgan mintaqaviy tadqiqotlar bilan shug‘ullanuvchi yosh olim va ekspertlar ishtirok etdi.
JIDU va al-Farobiy nomidagi QMU (www.kaznu.kz/ru) yosh olim va tadqiqotchilari mintaqadagi yangi geosiyosiy va geoiqtisodiy o‘zgartirishlarning bir qancha jihatlarini muhokamaga olib chiqdilar.
Ushbu tadbir Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishni  nazarda tutuvchi “Yangi O‘zbekiston”  kursining asosiy jihatlarini ham o‘zida aks ettiradi.
Ikki mamlakatning yetakchi oliy o‘quv yurtlarining olimlari, iqtisodchilari, siyosatshunoslari darajasida ilmiy, innovatsion va ekspert hamkorligini rivojlantirishi davlarlarimizning barqaror yaqinlashuviga, yangicha yondashuvlarni ishlab chiqishga salmoqli hissa qo‘shmoqda.

On May 3-4, 2023, an International round table was held on the topic “Regional Development in Central Asia: Approaches and Priorities” at the University of World Economy and Diplomacy. The round table was organized as part of the development of scientific and innovative cooperation between UWED and KazNU named Al-Farabi (Almaty, Kazakhstan).
The round table was attended by young scientists and experts from Uzbekistan and Kazakhstan involved in regional studies covering various theoretical and practical aspects of the development of integration in Central Asia.
Young scientists and researchers of the UWED and KazNU named after al-Farabi (www.kaznu.kz/ru) brought up for discussion several aspects of the transformation of the region in the context of new geopolitical and geo-economic realities.
This event also reflects the main aspects of the state course “New Uzbekistan”, which also involves the deepening of regional integration in Central Asia.
The development of scientific, innovative and expert cooperation between countries at the level of leading universities and international scientists, economists, political scientists is also a significant contribution to the sustainable rapprochement of countries, as well as the development of new approaches.