Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Ozarbayjon xalqining milliy yetakchisi Haydar Aliyev tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan tantanali anjuman o‘tkazildi
27.04.2023 2045
Joriy yilning 27-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida zamonaviy Ozarbayjon davlati asoschisi, atoqli siyosiy va davlat arbobi Haydar Aliyev tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan tantanali anjuman o‘tkazildi.
Tadbirda Ozarbayjonning O‘zbekistondagi Elchixonasi xodimlari, Ozarbayjon Respublikasi Milliy Majlisi a’zolari, taniqli san’atkorlar, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vakillari, xorijiy davlatlar diplomatik idoralari rahbarlari, shuningdek, universitet rahbariyati va talabalari ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev qutlov so‘zi bilan ochib berdi.
Tantanali tadbirda Ozarbayjonning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi G.Guliyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili I.Irgashev, shuningdek, Ozarbayjon Respublikasi Milliy majlisi deputatlari va boshqalar so‘zga chiqdi.
So‘zga chiqqanlar mamlakatlarimiz tarixi va madaniyati jihatidan bir-biri bilan chambarchas bog‘liq ekanini ta’kidlab, Ozarbayjonga rahbarlik qilgan davrda Haydar Aliyev O‘zbekiston bilan munosabatlarga alohida e’tibor qaratganini ta’kidladilar.
O‘zbekistonda uning shaxsiga yuksak hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotgani, bu uning siyosiy merosi keng o‘rganilayotgani, Toshkent shahridagi ozarbayjonlar ixcham yashaydigan ko‘chaga uning nomi berilgani, uning sharafiga ajoyib maydon-park barpo etilgani shundan dalolat beradi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev yangilangan Haydar Aliyev ko‘chasining ochilish marosimidagi ishtiroki davomida Haydar Aliyevning ezgu xotirasini asrab-avaylash borasida koʻrsatilayotgan doimiy eʼtibor va gʻamxoʻrlik uchun davlatimiz rahbari va Oʻzbekiston xalqiga minnatdorlik bildirgan edi.
Zero, dunyoda tili, urf-odatlari, madaniyati, hatto tashqi ko‘rinishidan bir-biriga o‘xshab ketadigan millat va elatlar ko‘p. O‘zbek va ozarbayjon xalqlarini ana shunday xalqlar qatoriga bemalol qo‘sha olamiz. Har ikki millat vakillari bir-birini tarjimasiz tushuna oladi. Turmush tarzimiz, an’ana va urf-odatlarimiz, xalq og‘zaki ijodi va yozma adabiyotda mushtarak jihatlarni ko‘plab uchratish mumkin.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась торжественное мероприятие, посвященная 100-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева
27.04.2023 2046
27 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось торжественное мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие сотрудники посольства Азербайджана в Узбекистане, члены Национального Меджлиса Азербайджанской Республики, видные деятели искусства, представители МИД Узбекистана, главы дипломатических ведомств зарубежных стран, а также руководство и студенты УМЭД.
С приветственным словом к участникам мероприятия обратился первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД С. Сафоев.
В торжественном мероприятие выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Узбекистане Г.Гулиев, специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашев, а также депутаты Национального Меджлиса Азербайджанской Республики и другие.
Выступающие, отметив, что наши страны тесно связаны друг с другом с точки зрения истории и культуры, подчеркнули, что в период руководства Азербайджаном Гейдар Алиев придавал особое значение отношениям с Узбекистаном.
В Узбекистане с большим уважением относятся к его личности, свидетельством чего является то, что его политическое наследие широко изучается, его именем названа улица в Ташкенте с компактным проживанием азербайджанцев, в его честь в Мирабадском районе столицы создана замечательная площадь-парк и возведен мемориальный комплекс.
Следует отметить, что Президент Азербайджана Ильхом Алиев во время своего участия в церемонии открытия реконструированной улицы Гейдара Алиева выразил признательность главе нашего государства и народу Узбекистана за постоянное внимание и заботу, проявленные в сохранении дорогая память о Гейдаре Алиеве.
Ведь в мире много наций и народов, язык, обычаи, культура и даже внешний вид которых похожи друг на друга. К таким народам мы легко можем отнести узбекский и азербайджанский народы. Представители обеих национальностей могут понимать друг друга без перевода. Много общего можно найти в нашем быте, традициях и обычаях, фольклоре и письменной литературе.