Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Ozarbayjon xalqining milliy yetakchisi Haydar Aliyev tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan tantanali anjuman o‘tkazildi
27.04.2023 2045
Joriy yilning 27-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida zamonaviy Ozarbayjon davlati asoschisi, atoqli siyosiy va davlat arbobi Haydar Aliyev tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan tantanali anjuman o‘tkazildi.
Tadbirda Ozarbayjonning O‘zbekistondagi Elchixonasi xodimlari, Ozarbayjon Respublikasi Milliy Majlisi a’zolari, taniqli san’atkorlar, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vakillari, xorijiy davlatlar diplomatik idoralari rahbarlari, shuningdek, universitet rahbariyati va talabalari ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev qutlov so‘zi bilan ochib berdi.
Tantanali tadbirda Ozarbayjonning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi G.Guliyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili I.Irgashev, shuningdek, Ozarbayjon Respublikasi Milliy majlisi deputatlari va boshqalar so‘zga chiqdi.
So‘zga chiqqanlar mamlakatlarimiz tarixi va madaniyati jihatidan bir-biri bilan chambarchas bog‘liq ekanini ta’kidlab, Ozarbayjonga rahbarlik qilgan davrda Haydar Aliyev O‘zbekiston bilan munosabatlarga alohida e’tibor qaratganini ta’kidladilar.
O‘zbekistonda uning shaxsiga yuksak hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotgani, bu uning siyosiy merosi keng o‘rganilayotgani, Toshkent shahridagi ozarbayjonlar ixcham yashaydigan ko‘chaga uning nomi berilgani, uning sharafiga ajoyib maydon-park barpo etilgani shundan dalolat beradi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev yangilangan Haydar Aliyev ko‘chasining ochilish marosimidagi ishtiroki davomida Haydar Aliyevning ezgu xotirasini asrab-avaylash borasida koʻrsatilayotgan doimiy eʼtibor va gʻamxoʻrlik uchun davlatimiz rahbari va Oʻzbekiston xalqiga minnatdorlik bildirgan edi.
Zero, dunyoda tili, urf-odatlari, madaniyati, hatto tashqi ko‘rinishidan bir-biriga o‘xshab ketadigan millat va elatlar ko‘p. O‘zbek va ozarbayjon xalqlarini ana shunday xalqlar qatoriga bemalol qo‘sha olamiz. Har ikki millat vakillari bir-birini tarjimasiz tushuna oladi. Turmush tarzimiz, an’ana va urf-odatlarimiz, xalq og‘zaki ijodi va yozma adabiyotda mushtarak jihatlarni ko‘plab uchratish mumkin.

On April 27 of this year, a solemn conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the modern state of Azerbaijan, a famous politician and statesman, was held at the University of World Economy and Diplomacy.
Employees of the Embassy of Azerbaijan in Uzbekistan, members of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan, famous artists, representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, heads of diplomatic offices of foreign countries, as well as University Administration and students took part in the event.
The event was opened by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED S.Safoev with a welcome speech.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Uzbekistan G. Guliev, Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan I.Irgashev, as well as deputies of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan and others spoke at the solemn event.
The speakers emphasized that our countries are closely related to each other in terms of history and culture, and noted that Heydar Aliyev paid special attention to relations with Uzbekistan during the time he was the head of Azerbaijan.
The fact that his personality is highly respected in Uzbekistan is evidenced by the fact that his political heritage is widely studied, the street in Tashkent where Azerbaijanis live compactly was named after him, and a wonderful square-park was built in his honor.
It should be noted that the President of Azerbaijan, Ilhom Aliyev, during his participation in the opening ceremony of the renovated Heydar Aliyev Street, expressed his gratitude to the head of our state and the people of Uzbekistan for the constant attention and care shown in preserving the precious memory of Heydar Aliyev.
After all, there are many nations and peoples in the world whose language, customs, culture, and even appearance are similar to each other. We can easily include the Uzbek and Azerbaijani peoples among such peoples. Representatives of both nationalities can understand each other without translation. Many common aspects can be found in our way of life, traditions and customs, folklore and written literature.