Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Oʻzbekiston – yoshlar mamlakati” shiori ostida targʻibot tadbiri oʻtkazildi
26.04.2023 1885
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Konstitutsiyaviy qonun loyihasining mazmun-mohiyati va ahamiyatini tushuntirishga qaratilgan yoshlar tadbiri bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekiston – yoshlar mamlakati” shiori ostida o‘tkazilgan aksiya yosh avlodni yurtimizning farovon kelajagi yo‘lida hissa qo‘shishga chaqiradi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev so‘zga chiqdi. Uning qayd etishicha, Konstitutsiyaga taklif etilayotgan o‘zgartirishlar haqiqatda ham ommabop. Ularda aholining barcha qatlamlari, jumladan, yoshlarning huquq va manfaatlari hisobga olingan. Loyiha 18 milliondan ortiq kishini tashkil etuvchi yoshlar muammosiga bag‘ishlangan alohida bobni o‘z ichiga oladi. Xususan, unda davlat yoshlar huquqlarini himoya qilishni ta’minlash, ularning jamiyat va davlat hayotidagi faol ishtirokini rag‘batlantirish, ularning ma’naviy, intellektual, ijodiy, jismoniy va axloqiy rivojlanishi uchun shart-sharoit yaratish, ularning huquqlari aks etgan. Bu qoidalar yoshlarning oʻzini toʻla namoyon etishi uchun imkoniyat yaratmoqda, dedi rektor.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Said, Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, Qoraqalpog‘iston xalq shoiri Rustam Musurmon va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, MSK a’zosi, yuridik fanlar doktori Gulnoza Ismoilova ham so‘zga chiqdi.
Ular yoshlarni o‘z konstitutsiyaviy huquqidan foydalanishga, bunyodkorlik faolligiga, o‘z Vatani – Yangi O‘zbekiston taqdirida faol ishtirok etishga chaqirdi.

A promotional event under the slogan “Uzbekistan - the country of Youth” was held at the University of World Economy and Diplomacy
26.04.2023 1887
A youth event was held at the University of World Economy and Diplomacy, aimed at explaining the essence and significance of the draft Constitutional Law.
The action, which was held under the slogan “Uzbekistan is a country of Youth”, calls on the younger generation to contribute to a better future for the country.
First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev spoke at the meeting. He noted that the proposed changes to the Constitution are in fact popular. They take into account the rights and interests of all segments of the population, including young people. The project includes a separate chapter on the problem of youth, which makes up more than 18 million people. In particular, the state is responsible for ensuring the protection of the rights of young people, stimulating their active participation in the life of society and the state, creating conditions for their spiritual, intellectual, creative, physical and moral development, and the realization of their rights. These provisions provide young people with the opportunity for full self-realization, the rector noted.
Chairman of the Union of Writers of Uzbekistan Sirojiddin Said, member of the Union of Writers, People's Poet of Karakalpakstan Rustam Musurmon and Vice-Rector for Research and Innovation of the University of World Economy and Diplomacy, member of the CEC, Doctor of Law Gulnoza Ismailova also spoke at the meeting with the youth.
They called on the youth to use their constitutional right, to show creative activity, to take an active part in the fate of their Motherland - New Uzbekistan.