Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Oʻzbekiston – yoshlar mamlakati” shiori ostida targʻibot tadbiri oʻtkazildi
26.04.2023 1885
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Konstitutsiyaviy qonun loyihasining mazmun-mohiyati va ahamiyatini tushuntirishga qaratilgan yoshlar tadbiri bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekiston – yoshlar mamlakati” shiori ostida o‘tkazilgan aksiya yosh avlodni yurtimizning farovon kelajagi yo‘lida hissa qo‘shishga chaqiradi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev so‘zga chiqdi. Uning qayd etishicha, Konstitutsiyaga taklif etilayotgan o‘zgartirishlar haqiqatda ham ommabop. Ularda aholining barcha qatlamlari, jumladan, yoshlarning huquq va manfaatlari hisobga olingan. Loyiha 18 milliondan ortiq kishini tashkil etuvchi yoshlar muammosiga bag‘ishlangan alohida bobni o‘z ichiga oladi. Xususan, unda davlat yoshlar huquqlarini himoya qilishni ta’minlash, ularning jamiyat va davlat hayotidagi faol ishtirokini rag‘batlantirish, ularning ma’naviy, intellektual, ijodiy, jismoniy va axloqiy rivojlanishi uchun shart-sharoit yaratish, ularning huquqlari aks etgan. Bu qoidalar yoshlarning oʻzini toʻla namoyon etishi uchun imkoniyat yaratmoqda, dedi rektor.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Said, Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, Qoraqalpog‘iston xalq shoiri Rustam Musurmon va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, MSK a’zosi, yuridik fanlar doktori Gulnoza Ismoilova ham so‘zga chiqdi.
Ular yoshlarni o‘z konstitutsiyaviy huquqidan foydalanishga, bunyodkorlik faolligiga, o‘z Vatani – Yangi O‘zbekiston taqdirida faol ishtirok etishga chaqirdi.

В Университете мировой экономики и дипломатии было проведено агитационное мероприятие под слоганом “Узбекистан – страна молодежи”
26.04.2023 1886
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялось молодежное мероприятие, направленное на разъяснение сути и значения проекта Конституционного закона.
Акция, которая прошла под слоганом “Узбекистан – страна молодежи”, призывает юное поколение внести свой вклад в лучшее будущее страны.
На встрече выступил первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев. Он отметил, что предлагаемые изменения в Конституцию на самом деле являются народными. В них учитываются права и интересы всех слоев населения, в том числе молодежи. В проект включена отдельная глава, посвященная проблеме молодежи, составляющей более 18 миллионов населения. В частности, государство несет ответственность за обеспечение защиты прав молодежи, стимулирование ее активного участия в жизни общества и государства, создание условий для их духовного, интеллектуального, творческого, физического и нравственного развития, реализации своих прав. Эти положения обеспечивают молодым людям возможность полной самореализации, отметил ректор.
На встрече с молодежью также выступили председатель Союза писателей Узбекистана Сирожиддин Саид, член Союза писателей, народный поэт Каракалпакстана Рустам Мусурмон и проректор по научной работе и инновациям Университета мировой экономики и дипломатии, член ЦИК, доктор юридических наук Гульноза Исмаилова.
Они призвали молодёжь воспользоваться своим конституционным правом, проявить созидательную активность, принять активное участие в судьбе своей Родины – Нового Узбекистана.