Stokgolm shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi oʻrinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi Shvetsiya parlamenti aʼzolari bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Shvetsiya parlamenti Spikerining birinchi oʻrinbosari Kennet Forslund va Shvetsiya parlamenti rahbarining oʻrinbosari K.Lundgren hamda Tashqi ishlar, Konstitutsiyaviy masalalar va YEXHT bilan hamkorlik qoʻmitalari aʼzolari ishtirokida boʻlib oʻtgan uchrashuvda Sodiq Safoyev shvetsiyalik vakillarni mamlakatda amalga oshirilayotgan Konstitutsiyaviy islohotlar bilan tanishtirib oʻtdi.
Xususan, yangi tahrirdagi Konstitutsiyaga kiritilayotgan oʻzgartishlarda, avvalo inson huquqlari va qadr-qimmatini himoya qilish, ijtimoiy himoya va iqtisodiy farovonlik kafolatlari asosiy qonun darajasida mustahkamlanayotgani hamda parlamentning sud va nazorat organlari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va maxsus xizmatlar faoliyati ustidan nazorat funksiyalari kuchaytirilayotganligini aytib oʻtdi.
Shu bilan birga, muloqot chogʻida Oʻzbekiston–Shvetsiya parlamentlararo hamkorligining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi. Oʻz navbatda, Shvetsiya tomoni Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, tashqi siyosat sohasida olib borilayotgan oʻzgarishlarni qoʻllab-quvvatlashini maʼlum qildi.

В Стокгольме делегация Узбекистана во главе с Первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректором Университета мировой экономики и дипломатии Содыком Сафоевым провела встречу с членами шведского парламента.
На встрече с участием первого вице-спикера шведского парламента Кеннета Форслунда и вице-спикера шведского парламента К.Лундгрена, а также членов комитетов по иностранным делам, конституционным вопросам и сотрудничеству с ОБСЕ Содык Сафоев представил шведским представителям Конституционные реформы, проводимые в стране.
В частности, он сообщил, что в поправках к новой Конституции защита прав и достоинства человека, гарантии социальной защиты и экономического благополучия усиливаются на уровне основного закона, а контрольные функции парламента над деятельностью судебно-контрольных органов, правоохранительных органов и специальных служб.
Вместе с тем, в ходе диалога были обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-шведского межпарламентского сотрудничества. В свою очередь шведская сторона заявила, что поддерживает проводимые в Узбекистане реформы, в том числе изменения в сфере внешней политики.