Stokgolm shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi oʻrinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi Shvetsiya parlamenti aʼzolari bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Shvetsiya parlamenti Spikerining birinchi oʻrinbosari Kennet Forslund va Shvetsiya parlamenti rahbarining oʻrinbosari K.Lundgren hamda Tashqi ishlar, Konstitutsiyaviy masalalar va YEXHT bilan hamkorlik qoʻmitalari aʼzolari ishtirokida boʻlib oʻtgan uchrashuvda Sodiq Safoyev shvetsiyalik vakillarni mamlakatda amalga oshirilayotgan Konstitutsiyaviy islohotlar bilan tanishtirib oʻtdi.
Xususan, yangi tahrirdagi Konstitutsiyaga kiritilayotgan oʻzgartishlarda, avvalo inson huquqlari va qadr-qimmatini himoya qilish, ijtimoiy himoya va iqtisodiy farovonlik kafolatlari asosiy qonun darajasida mustahkamlanayotgani hamda parlamentning sud va nazorat organlari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va maxsus xizmatlar faoliyati ustidan nazorat funksiyalari kuchaytirilayotganligini aytib oʻtdi.
Shu bilan birga, muloqot chogʻida Oʻzbekiston–Shvetsiya parlamentlararo hamkorligining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi. Oʻz navbatda, Shvetsiya tomoni Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, tashqi siyosat sohasida olib borilayotgan oʻzgarishlarni qoʻllab-quvvatlashini maʼlum qildi.

In Stockholm, the delegation of Uzbekistan led by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev held a meeting with members of the Swedish Parliament.
At the meeting with the participation of First Deputy Speaker of the Swedish Parliament Kenneth Forslund and Deputy Speaker of the Swedish Parliament K. Lundgren, as well as members of the Foreign Affairs, Constitutional Affairs and OSCE Cooperation Committees, Sodyq Safoev introduced the Swedish representatives to the Constitutional Reforms implemented in the country.
In particular, he said that in the amendments to the new Constitution, the protection of human rights and dignity, the guarantees of social protection and economic well-being are being strengthened at the level of the main law, and the control functions of the parliament over the activities of judicial and control bodies, law enforcement bodies and special services are being strengthened.
At the same time, during the dialogue, the current situation and development prospects of Uzbekistan-Sweden inter-parliamentary cooperation were discussed. In turn, the Swedish side announced that it supports the reforms implemented in Uzbekistan, including changes in the field of foreign policy.