“Turkiy adabiyot durdonalari” 100 jildlik asarlar majmuasining taqdimot marosimi o‘tkazildi
Joriy yilning 18-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 100 jildlik “Turkiy adabiyot durdonalari” asarlar majmuasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni O‘zbek va rus tillari kafedrasi mudiri M. Abduraxmanova kirish nutqi bilan ochib berdi. Jumladan, u ushbu ajoyib to‘plam O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 15-oktabrda Ozarbayjonning Boku shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy Davlatlar Hamkorlik Kengashining yettinchi sammitidagi tashkilotga a’zo davlatlar adabiyotlarining eng yaxshi namunalaridan iborat majmua yaratish tashabbusining hosili ekanligini ta’kidladi. Talabalarni ushbu ma’naviyat sarchashmalaridan bahramand bo‘lishga chorladi.
Navbatdagi notiq filologiya fanlari nomzodi, dotsent Shoira Normatova “Turkiy adabiyot durdonalari” asarlar majmuasining mazmun mundarijasi, yaratilish jarayoni, tarjima va tarjimonlari haqida so‘zladi. Jumladan, to‘plamning tuzilishiga alohida to‘xtalib, uning 28 ta jildi o‘zbek adabiyoti namunalariga ajratilganligini qayd etdi. Shuningdek, majmuadan joy olgan turk, qirg‘iz, qozoq, ozarbayjon va kuzatuvchi maqomidagi turkman va venger adabiyotining eng sara asarlari xususida ma’lumot berdi.
Ma’ruzachilarning chiqishlaridan so‘ng talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildilar, shuningdek, ushbu to‘plamga kirgan, ularga tanish bo‘lgan adabiyot durdonlari xususidagi fikr-mulohazalarini bayon qildilar.
Tadbir do‘stona, samimiy va iliq muhitda o‘tdi.
“Turkiy adabiyot durdonalari” kabi noyob va boy adabiy majmuaning dunyoga kelishi yoshlar qalbida badiiy adabiyotga muhabbat, so‘z sehriga shaydolik tuyg‘ularini uyg‘otish, xususan, qardosh xalqlar adabiyoti namunalari bilan yaqindan tanishtirish va shu orqali xalqlarni yaqinlashtirishda muhim ahamiyatga ega.

Состоялась презентация 100-томного сборника “Шедевры турецкой литературы”
18 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии прошла презентация 100-томного комплекса произведений «Сокровищница тюркской литературы».
Мероприятие было открыто вступительной речью заведующей Кафедрой узбекского и русского языков Мехрибон Абдурахмановой. В частности, она отметила, что эта замечательная коллекция является продуктом инициативы Президента Республики Узбекистан по созданию комплекса из лучших образцов литературы государств-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств на седьмом саммите, который состоялся 15 октября 2019 года в Азербайджане, в городе Баку.
Следующим было выступление кандидата филологических наук, доцента Шоиры Норматовой, которая рассказала о содержании, процессе создания, переводах и переводчиках комплекса произведений «Сокровищница тюркской литературы». В частности, обратив особое внимание слушателей на структуру сборника, она отметила, что 28 томов посвящены образцам узбекской литературы. Также в комплексе представлены лучшие произведения турецкой, киргизской, казахской, азербайджанской и венгерской литературы.
После выступлений докладчиков студенты задавали интересующие их вопросы, а также высказывали свое мнение о шедеврах литературы, вошедших в этот сборник, знакомых им.
Мероприятие прошло в дружеской, искренней и теплой атмосфере.
Появление на свет такого уникального и богатого литературного комплекса, как «Сокровищница тюркской литературы», важно для пробуждения в сердцах молодежи чувства любви к художественной литературе, восприимчивости к магии слова, в частности, для более тесного знакомства с образцами литературы братских народов и тем самым сближения народов.
На мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав Кафедры узбекского и русского языков и около 100 студентов Университета мировой экономики и дипломатии.