Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Vilnyus universiteti rektori bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
14.04.2023 1834
Joriy yilning 12-aprel kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Vilnyus universiteti rektori Rimvydas Petrauskas boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
S.Safoyev O‘zbekistonda oliy ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, dunyoning yetakchi universitetlari, ilmiy markazlari bilan yaqin aloqalar o‘rnatilayotgani haqida gapirdi. JIDU va uning bo‘linmalarining hozirgi bosqichdagi faoliyati haqida ma’lumot berib, Vilnyus universiteti bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatishdan manfaatdorligini bildirdi.
O‘z navbatida, R.Petrauskas Vilnyus universiteti Litvaning eng qadimiy va eng yirik oliy ta’lim muassasasi ekanligini ta’kidlab, JIDU bilan yaqin hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.
Tomonlar talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, professor-o‘qituvchilarning qo‘shma o‘quv dasturlarini yaratish va ilmiy tadqiqotlar olib borish bo‘yicha o‘zaro hamkorligi, moliyaviy menejment sohasida tajriba almashish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda JIDU prorektorlari Durbek Amanov va Gulnoza Ismailova, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosarlari Akram Umarovlar ham ishtirok etishdi.
Suhbat yakunida S.Safoyev va R.Petrauskas Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Vilnyus universiteti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzolashdi.

On April 12, this year, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev received a delegation led by Rimvydas Petrauskas, Rector of Vilnius University.
S. Safoev spoke about the large-scale reforms carried out in the field of higher education in Uzbekistan, establishing close partnerships with leading universities and research centers of the world. After informing about the activities of the UWED and its departments at the present stage, he expressed interest in establishing partnership with Vilnius University.
In turn, R. Petrauskas, noting that Vilnius University is the oldest and largest higher educational institution in Lithuania, expressed readiness for close cooperation with the UWED.
The parties discussed the possibilities of establishing student exchanges, interaction between the teaching staff to create joint curriculum and conduct scientific research, exchange of experience in the field of financial management.
The meeting was also attended by vice-rectors of the UWED Durbek Amanov and Gulnoza Ismailova, Deputy Director of the Institute for Advanced International Studies Akram Umarov.
At the end of the conversation, S. Safoev and R. Petrauskas signed a Memorandum of Cooperation between the University of World Economy and Diplomacy and Vilnius University.