Serbiya Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari – Tashqi ishlar vaziri Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi
08.04.2023 1527
Joriy yilning 7-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Serbiya Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari – Tashqi ishlar vaziri Ivisa Dachich tashrif buyurdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev oliy martabali diplomatni JIDUda kutib oldi.
Uchrashuvda JIDU birinchi prorektori Durbek Amanov, Diplomatik akademiya direktori o‘rinbosari Abdusamad Xaydarov, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Akram Umarov hamda mazkur institutning Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari Rustam Qayumov va boshqalar ishtirok etdi.
Tomonlar O‘zbekiston-Serbiya munosabatining parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, ilmiy, iqtisodiy va taʼlim sohalaring istiqbollarini muhokama qilishdi.
S.Safoyev O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar, 30-aprel kuni bo‘lib o‘tadigan umumxalq referendumi haqida gapirdi.
O‘z navbatida Ivisa Dachich Yangi O‘zbekiston erishayotgan yutuqlarni yuqori baholadi va Serbiya tomoni ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Uchrashuv so‘ngida Serbiya Tashqi ishlar vaziri Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari va professor-o‘qituvchilari oldida so‘zga chiqib, ularni qiziqtirgan savollarga javob berdi.

On April 7, this year First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Serbia Ivica Dačić visited the University of World Economy and Diplomacy.
Upon his arrival at the university, the high-placed guest was welcomed by the First Deputy Chairman of the Senate Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev.
The meeting was also attended by the First Vice-Rectors of the UWED Durbek Amanov, Deputy Director of the Diplomatic Academy Abdusamad Haydarov, Deputy Director of the Institute for Advanced International Studies of the University of World Economy and Diplomacy Akram Umarov and Head of the Centre for European Studies of this Institute Rustam Kayumov.
The parties discussed the prospects for the development of Uzbek-Serbian partnership in the field of economy, strengthening inter-parliamentary relations, as well as in the field of education and science.
S. Safoev spoke about constitutional reforms in Uzbekistan and the upcoming national referendum on April 30.
In turn, Ivica Dačić praised the achievements of New Uzbekistan and expressed the interest of the Serbian side in further strengthening of cooperation between the two countries.
At the end of the meeting, the Serbian Foreign Minister met with the students of the University of World Economy and Diplomacy, answered their questions.