Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti Xalqaro moliya va investitsiyalar kafedrasi tashabbusi bilan joriy yilning 3-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasining iqtisodiy transformatsiyasi sharoitida konstitutsiyaviy islohotlar” mavzusida ilmiy davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari, doktorant va magistratura talabalari ishtirok etishdi. Davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasining amaldagi davlat siyosati, “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahriri to‘g‘risida”gi qonun doirasida bo‘lib o‘tadigan umumxalq referendumida qonun ustuvorligini ta’minlovchi islohotlarga oid masalalar muhokama qilindi.
So‘zga chiqqanlar Asosiy qonunning har tomonlama yangilangani mamlakatimizda o‘tgan olti yil davomida erishilgan muvaffaqiyatlarning mustahkam huquqiy va iqtisodiy poydevori qo‘yilganidan, mustaqillik yillarida erishilgan eng muhim marralardan dalolat ekanini ta’kidladilar. Shuningdek, yangilangan Konstitutsiyamizda yoshlarga oid alohida bobning belgilangani yoshlar siyosati Yangi O‘zbekistonning ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligining yorqin dalilidir. Shu o‘rinda Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 14-dekabrdagi prezidentlik lavozimiga kirishish marosimida “Biz yoshlarga oid davlat siyosatini izchil va qat’iyat bilan davom ettiramiz, uni bugungi kun talablari asosida yanada yuksak bosqichga ko‘taramiz” degan so‘zlarini eslash o‘rinlidir.

Through the initiative of the Department of International Finance and Investment of the Faculty of International Economics and Management, on April 3, a scientific panel discussion was held at the University of World Economy and Diplomacy on the topic “Constitutional reforms in the conditions of economic transformations of the Republic of Uzbekistan”.
The event was attended by the professors and lecturers, PhD and master’s degree students of the University of World Economy and Diplomacy. The participants of the round table meeting discussed issues regarding the current state policy of the Republic of Uzbekistan, reforms that ensure the rule of law at the upcoming national referendum within the framework of the Law on the new edition of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
The speakers stressed that the comprehensive update of the Basic Law demonstrates the solid legal and economic foundation of the country's success over the past six years, as well as the most important milestones achieved over the years of independence. Also, the introduction of a separate chapter on the youth in the updated Constitution is a clear evidence that the youth policy is one of the priorities of the New Uzbekistan. In this regard, it is appropriate to recall the words of Shavkat Mirziyoyev at the inauguration ceremony of the President on December 14, 2016, where he stated that "we will steadily and firmly continue the state youth policy and raise it to an even higher level in accordance with the requirements of today."