Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti Xalqaro moliya va investitsiyalar kafedrasi tashabbusi bilan joriy yilning 3-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasining iqtisodiy transformatsiyasi sharoitida konstitutsiyaviy islohotlar” mavzusida ilmiy davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari, doktorant va magistratura talabalari ishtirok etishdi. Davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasining amaldagi davlat siyosati, “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahriri to‘g‘risida”gi qonun doirasida bo‘lib o‘tadigan umumxalq referendumida qonun ustuvorligini ta’minlovchi islohotlarga oid masalalar muhokama qilindi.
So‘zga chiqqanlar Asosiy qonunning har tomonlama yangilangani mamlakatimizda o‘tgan olti yil davomida erishilgan muvaffaqiyatlarning mustahkam huquqiy va iqtisodiy poydevori qo‘yilganidan, mustaqillik yillarida erishilgan eng muhim marralardan dalolat ekanini ta’kidladilar. Shuningdek, yangilangan Konstitutsiyamizda yoshlarga oid alohida bobning belgilangani yoshlar siyosati Yangi O‘zbekistonning ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligining yorqin dalilidir. Shu o‘rinda Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 14-dekabrdagi prezidentlik lavozimiga kirishish marosimida “Biz yoshlarga oid davlat siyosatini izchil va qat’iyat bilan davom ettiramiz, uni bugungi kun talablari asosida yanada yuksak bosqichga ko‘taramiz” degan so‘zlarini eslash o‘rinlidir.

По инициативе кафедры «Международные финансы и инвестиции» факультета Международная экономика и менеджмент 3 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии был проведен научный круглый стол на тему «Конституционные реформы в условиях экономических трансформации Республики Узбекистан».
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав, докторанты и магистранты Университета Мировой экономики и дипломатии. Участники круглого стола обсудили вопросы касательно нынешней государственной политики Республики Узбекистан, реформы, обеспечивающие верховенства права на предстоящем всенародном референдуме в рамках Закона о новой редакции Конституции Республики Узбекистан.
Докладчики подчеркнули, что всеобъемлющее обновление Основного Закона свидетельствует о прочном правовом и экономическом фундаменте успехов страны в последние шесть лет, а также о важнейших рубежах, достигнутых за годы независимости. Также появление в обновленной Конституции отдельной главы о молодежи является ярким свидетельством того, что молодежная политика – один из приоритетов Нового Узбекистана. В этой связи уместно вспомнить слова Шавката Мирзиёева на церемонии вступления в должность Президента 14 декабря 2016 года, где он заявлял, что «мы неуклонно и решительно продолжим государственную молодежную политику и поднимем ее на еще более высокий уровень в соответствии с требованиями сегодняшнего дня».