Joriy yilning 28-mart kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Bangladesh Xalq Respublikasi O‘zbekistonda Zahangir Alamni qabul qildi.
Uchrashuvda ikki davlat oʻrtasidagi parlamentlararo hamkorlikning holati va istiqbollari, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Elchi O‘zbekistonning muqaddas qadamjolariga ziyorat turizmini yo‘lga qo‘yish maqsadida Bangladeshdan sayyohlar oqimini ko‘paytirish va shu munosabat bilan ikki davlat o‘rtasida muntazam aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Alohida e'tibor oliy taʼlim sohasidagi hamkorlikka xususan, JIDU va Dakka Milliy universiteti oʻrtasida  aloqalarini yoʻlga qoʻyish masalalariga qaratildi.

28 марта текущего года первый  заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев принял Чрезвычайного и полномочного посла Народной Республики Бангладеш в Узбекистане Захангира Алама.
В ходе встречи состоялось обсуждение состояния и перспектив межпарламентского сотрудничества между двумя странами, расширения торгово-экономического взаимодействия.
Посол заявил о заинтересованности в увеличении туристического потока из Бангладеш с целью зиёрат-туризма по святым местам Узбекистана и в этой связи налаживания регулярного авиасообщения между двумя странами.
Отдельно рассматривалось сотрудничество в сфере высшего образования, в частности, налаживание партнерства между УМЭД и Национальным университетом Дакки.