Joriy yilning 17-mart kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshi o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo komissiyaning uchinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollarini, shu jumladan, parlamentlararo hamkorlikning keyingi ustuvor yo‘nalishini, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsion va madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirishda parlament diplomatiyasi imkoniyatlaridan foydalanish masalalarini muhokama qildi.
Komissiyaning O‘zbekiston tomonidan hamrais, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyev davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli so‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va yaxshi qo‘shnichilik tamoyillariga asoslangan munosabatlarni mustahkamlash hamda kengaytirishga qaratilgan muhim qarorlar qabul qilinganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 26-27-yanvar kunlari Qirg‘iziston Respublikasiga qilgan davlat tashrifi natijalarining tarixiy ahamiyatiga, uning doirasida O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasi masalalarini hal etish bo‘yicha muhim ikki tomonlama kelishuvlar imzolanganiga alohida urg‘u berdi.
Tomonlar O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasini delimitatsiya qilish jarayonining yakunlanishi ikki mamlakat barqarorligi, xavfsizligini mustahkamlashga va birgalikda ravnaq topishiga xizmat qilishiga qat’iy ishonch bildirdi.
Hamraislar tashqi siyosiy idoralar o‘rtasidagi hamkorlikni davom ettirish va ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, tomonlarni qiziqtirgan xalqaro va mintaqaviy muammolar bo‘yicha muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazish muhimligini yana bir bor tasdiqladi.
Tomonlar mazkur Komissiya doirasidagi parlamentlararo hamkorlikning, shuningdek, parlament delegatsiyalari va ikki mamlakat parlamentlari do‘stlik guruhlarining o‘zaro tashriflarini qayd etdi.
Qonun hujjatlarini ishlab chiqish va qabul qilish amaliyotini o‘rganish, shuningdek qonun ijodkorligi faoliyati, parlamentlarning nazorat va vakillik funksiyalarini amalga oshirish tajribasini takomillashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi parlamentlari o‘rtasida doimiy aloqalarni rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Tomonlar davlatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik ustuvor ahamiyat kasb etishini qayd etib, o‘zaro savdo hajmini izchil oshirish va nomenklaturasini kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, ikki mamlakat tadbirkorlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni amalga oshirishga tayyor ekanligini tasdiqladi.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar yuksak darajada erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida amalga oshirishda ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiya muhim rol o‘ynashini ta’kidladi.
Shuningdek, Komissiya majlisida o‘ziga xos format –  Ikki davlat chegara hududlari rahbarlari kengashi nuqtai nazaridan mintaqalararo hamkorlik istiqbollariga batafsil to‘xtalib o‘tildi.
Tomonlar chegaradosh hududlarning mahalliy davlat hokimiyati organlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini mustahkamlash, xalq diplomatiyasini rivojlantirishga qaratilgan hamkor tadbirlarni o‘tkazish muhimligini qayd etdi.
Fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm, sport, madaniyat va san’at sohalarida qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish masalalari alohida muhokama qilindi.
Tomonlar bugungi muzokaralar turli darajalarda erishilgan kelishuvlarni samarali amalga oshirishga xizmat qilishini, O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro ishonchni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Majlis yakunida tomonlar o‘zaro kelishuv asosida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshi o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha Parlamentlararo komissiyaning to‘rtinchi majlisi muddatlari xususida kelishuvga erishdi.

17 марта текущего года в г. Ташкенте состоялось третье заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Жогорку Кенешем Кыргызской Республики.
Стороны обсудили состояние и перспективы развития узбекско-кыргызских отношений, в т.ч. дальнейшего приоритетного направления межпарламентского взаимодействия, а также вопросы использования возможностей парламентской дипломатии для продвижения торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества между двумя странами.
Сопредседатель узбекской части Комиссии, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии С. Сафоев отметил, что благодаря политической воле глав государств за последние годы были предприняты важные решения по укреплению и расширению отношений между двумя странами, основанных на принципах обоюдного доверия и добрососедства.
Подчеркнуто историческое значение итогов государственного визита Президента Республики Узбекистан в Кыргызскую Республику 26-27 января текущего года, в рамках которого подписаны важные двусторонние соглашения по урегулированию вопросов узбекско-кырызской государственной границы.
Стороны выразили твёрдую убеждённость, что завершение процесса делимитации узбекско-кыргызской государственной границы будет способствовать укреплению стабильности, безопасности и совместному процветанию двух стран.
Сопредседатели подтвердили важность продолжения взаимодействия по линии внешнеполитических ведомств и проведения регулярных консультаций по актуальным вопросам двусторонних отношений, международным и региональным проблемам, представляющим взаимный интерес.
Стороны отметили положительную динамику межпарламентского сотрудничества в рамках данной Комиссии, а также взаимных визитов парламентских делегаций и групп дружбы парламентов двух стран.
Подчеркнута необходимость развития постоянных связей между парламентами Республики Узбекистан и Кыргызской Республики в целях изучения практики разработки и принятия законодательных актов, а также совершенствования опыта законотворческой деятельности, осуществления контрольных и представительских функций парламентов.
Стороны отметили приоритетное значение торгово-экономического сотрудничества между государствами и подтвердили готовность прилагать совместные усилия для поступательного увеличения объёмов и расширения номенклатуры взаимной торговли, развития промышленной кооперации, поддержки предпринимателей обеих стран.
В данном контексте Стороны подчеркнули важную роль Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству для своевременной реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне.
Также на заседании Комиссии подробно остановились на перспективах межрегионального сотрудничества в свете уникального формата – Совета глав приграничных областей двух стран.
Стороны отметили важность налаживания сотрудничества между местными органами государственной власти приграничных регионов, проведения совместных мероприятий, нацеленных на укрепление уз дружбы и добрососедства, а также развитие народной дипломатии.