“Jaholatga qarshi maʼrifat” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi
Joriy yilning 3-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Jaholatga qarshi maʼrifat” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi.
Uchrashuvda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita mutaxassisi O.Shukuriddinbekov ishtirok etdi.
Tadbirni JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori Odil Yusufjonov ochib berdi hamda jaholatga qarshi kurashda jamiyatda taʼlimning oʻrni haqida fikr bildirildi.
Prorektor oʻz nutqida: “Vatandoshlarimiz, hamshaharlarimizning internet tarmogʻi orqali notoʻgʻri oqimlarga bilib-bilmay ergashib qolishlari va jinoyat koʻchasiga kirib qolganliklarini eshitishdanda ogʻirroq his yoʻqdir. Bunda taʼsirlanmagan va qaygʻurmagan hech kim boʻlmaydi. Biz bunday voqealarning guvohi boʻlganimizda har birini oʻzimizda yashab oʻtamiz. Bunga faqat bitta shaxs yoki rahbar emas, balki butun jamiyat masʼul”, - deya ta’kidladi.
Radikalizm butun dunyoga xavf solmoqda, bizni ham cheklab oʻtmaydi. Bu oʻrinda bilimga chanqoq yoshlarni turli xil yot gʻoyalardan himoya qilish muhim masalalardan biri.
Tadbirda yoshlarning tarbiyasiga alohida eʼtibor qaratish, ularni yot gʻoyalar toʻriga ilinmasliklari uchun tushuntirish ishlari olib borish, diniy aqidaparastlik, ekstrimizm va radikalizmning ayanchli oqibatlari haqida maʼlumot berildi.
Davra suhbati soʻnggida kichik videofilm namoyish etilib, Mehr operatsiyalari orqali vatanga qaytarilgan yurtdoshlarimiz oʻz boshidan kechirgan qiyinchilikari toʻgʻrisida yigʻilganlarga soʻzlab berdi. Bu esa ishtirokchilarni ikki karra sergak torttirib, farzandlarga jiddiy eʼtibor qaratilishiga sabab boʻldi, desak mubolagʻa boʻlmaydi.

Состоялся круглый стол на тему «Просвещение против невежества»
3 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Просвещение против невежества».
В встрече принял участие эксперт Комитета по делам религий при Кабинете Министров О.Шукуриддинбеков.
Мероприятие открыл первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УМЭД Одил Юсуфжанов, и было высказано мнение о роли образования в обществе в борьбе с невежеством.
В своем выступлении проректор сказал: «Нет ничего хуже, чем слышать, что наши соотечественники и сограждане неосознанно следуют ложным веяниям через Интернет и попадают на улицу криминала. Не будет никого, кто не был бы затронут или опечален этим. Когда мы становимся свидетелями таких событий, мы переживаем каждое из них в себе. «За это отвечает не один человек или лидер, а все общество», - сказал он.
Радикализм угрожает всему миру, а не только нам. Одним из важных вопросов здесь является защита молодежи, жаждущей знаний, от различных чужеродных идей.
На мероприятии особое внимание уделялось воспитанию молодежи, давалась информация о печальных последствиях религиозного фанатизма, экстремизма и радикализма.
В завершение круглого стола был показан небольшой видеофильм, а соотечественники, возвращенные на Родину благодаря операциям «Мехр», рассказали собравшимся о пережитых ими трудностях. Не будет преувеличением сказать, что это заставило участников быть вдвойне бдительными и серьезно относиться к детям.