Sloveniya Bosh vaziri oʻrinbosari – Tashqi ishlar vaziri Tanya Fayon Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi
11.02.2023 1272
Sloveniya Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari − Tashqi ishlar vaziri Tanya Fayon boshchiligidagi delegatsiya Oʻzbekiston Respublikasiga 3 kunlik tashrifi doirasida bugun 9-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, ikki mamlakat o‘rtasidagi fan, madaniy-gumanitar va oliy ta’lim sohalaridagi hamkorlikka oid masalalar muhokama qilishga oid ikki tomonlama muzokaralar bilan boshlandi. Muhokamalarda asosiy e’tibor ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar bo‘ldi. Tomonlar O‘zbekiston bilan Sloveniya o‘rtasida iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha yaqinda erishilgan kelishuvlarni yuqori baholadilar.
Ta’lim sohasidagi hamkorlik yuzasidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari va professor-o‘qituvchilari uchun bir qancha almashinuv dasturlarini xususan, Mariboru universiteti orqali yo‘lga qo‘yish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Tanya Fayon O‘zbekistonga ilk bor tashrif buyurayotganini ta’kidlab, kelgusidagi tashriflar va hamkorlik yanada chuqurroq bo‘lishiga umid bildirdi.
“Oʻzbekistonga birinchi marta tashrif buyuryapman. Kelishimdan asosiy maqsadlardan biri talabalar almashinuv dasturini yo'lga qoʻyish”, - deydi Tanya Fayon.
“Shubhasiz, bunda talabalar nafaqat bilimlar bilan balki qadryatlar bilan almashishadi. Bu oʻzaro ishonchi qurishga yordam beradi”, - deydi Sodiq Safoyev.
Soʻng Sloveniya TIV rahbari va JIDU talabalari uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Bunda Tanya Fayon O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar, Sloveniyaning xalqaro maydondagi asosiy yo‘nalishlari, oʻz faoliyati haqida qisqacha nutq so'zladi. Shundan so'ng, so‘z JIDU talabalariga berildi va ular Sloveniya Bosh vaziri o‘rinbosari bilan suhbatlashish va o‘zlarini qiziqtirgan savollarini berish imkoniga ega bo‘ldilar.
Savollarga javob berilgach, uchrashuv yakuniga yetdi va Tanya Fayon va Sodiq Safoyev ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga umid bildirdi.

Делегация во главе с заместителем премьер − министра Республики Словения-министром иностранных дел Таней Файон в рамках 3-дневного визита в Республику Узбекистан, 9 февраля, посетила Университет мировой экономики и дипломатии.
Визит начался с двусторонних переговоров по вопросам развития межпарламентских связей между Узбекистаном и Словенией, сотрудничества между двумя странами в области науки, культурно-гуманитарного и высшего образования. Основное внимание в обсуждениях уделялось экономическим отношениям между двумя странами. Стороны высоко оценили достигнутые в последнее время договоренности по экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Словенией.
В рамках образовательного сотрудничества были рассмотрены перспективы создания нескольких программ обмена для студентов и преподавателей Университета мировой экономики и дипломатии, в частности, через университет Марибору. Таня Файон отметила, что посещает Узбекистан впервые, и выразила надежду, что дальнейшие визиты и сотрудничество будут более глубокими.
“Я впервые посещаю Узбекистан. Одна из главных целей моего приезда-наладить программу студенческого обмена”, - говорит Таня Файон
“Очевидно, что при этом студенты обмениваются ценностями, а не только знаниями. Это поможет построить взаимное доверие”, - говорит Содык Сафоев.
Затем состоялась встреча главы МИД Словении и студентов УМЭД. При этом Таня Файон кратко рассказала о двусторонних отношениях между Узбекистаном и Словенией, основных направлениях Словении на международной арене, своей деятельности. После этого слово было предоставлено студентам УМЭД и у них была возможность поговорить с заместителем премьер-министра Словении и задать интересующие их вопросы.
После ответов на вопросы встреча подошла к концу, и Таня Файон и Содык Сафоев выразили надежду на дальнейшее укрепление двустороннего сотрудничества.