Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) va Luiss universiteti (Italiya) o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Hujjatga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Safoyev S.S. va Luiss universiteti rektori professor A.Prensipe imzo chekdilar. Marosimda ikki davlatning Favqulodda va Muxtor Elchilari O.Akbarov va A.Pinna ham ishtirok etishdi.
Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari qatoriga Executive Education (oliy boshqaruv ta’limi) formatidagi dasturlar, boshqaruv va biznes bo‘yicha magistrlik dasturlarni birgalikda ishlab chiqish, talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun almashuv dasturlari, ilmiy hamkorlik  hamda o‘quv materiallari almashuvi, boshqa ta’lim dasturlari kiradi.
Ikki universitet hamkorlik sohasida muvaffaqiyatli tajribaga ega. 2022-yil noyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatlarini rivojlantirish agentligi va JIDUning qo‘shma pilot loyihasi doirasida JIDUning Executive Education fakulteti Luiss biznes maktabi bilan birgalikda “Zamonaviy sanoat siyosati” ta’lim dasturini o‘tkazdi.
Barqaror rivojlanishni boshqarish va raqobat strategiyalari sohasida xalqaro miqyosda tan olingan mutaxassis, Luiss biznes maktabining Iqtisodiyot fakulteti professori Matteo Juliano Karoli dasturni olib bordi. U Luiss biznes maktabining amaliy tadqiqotlar markazini boshqaradi va nufuzli halqaro nashrlarda ko‘plab maqolalar muallifi.
Dasturda O‘zbekiston vazirliklari va davlat muassasalarining, shahar va tumanlarining rahbarlari, yirik davlat va xususiy kompaniyalarning top-menejerlari ishtirok etdi.
Dastur jarayonida an’anaviy va zamonaviy sanoat siyosatlari, rejalashtirish usullari, barqaror sanoat rivojlantirish yo‘llari, sanoat siyosatini olib borishda xavflarni oldini olish masalalari ko‘rib chiqiladi. Bunda Yevropa ittifoqi sanoat siyosati, Italiya sanoatining tiklanishi, Yaponiya, Singapur sanoat siyosatlari va boshqa xalqaro tajriba o‘rganildi.
Germaniyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi doktor Tilo Klinner ishtirokchilarni o‘z mamlakatining innovatsion ishlab chiqarish klasterlarini rivojlantirish bo‘yicha amaliy tajribasi bilan atroflicha tanishtirdi.
O‘quv jarayoni amaliyotdan misollar (keyslar) asosida interfaol seminarlar va munozaralar shaklida o‘tkaziladi. Dastur yakunida ishtirokchilarga xalqaro sertifikatlar topshirildi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 21-sentabr kuni USAID LRP hamkorlik dasturi ko‘magida JIDU vakillarining Luiss-Libera shahriga tashrifi tashkil etilgan bo‘lib, unda o‘zaro anglashuv memorandumi tafsilotlari kelishib olingan edi.

The University of World Economy and Diplomacy and Luiss University aim at long term collaboration
The University of World Economy and Diplomacy (UWED) and Luiss University (Italy) signed a Memorandum of Understanding on long-term cooperation. The document was signed by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED Sodyq Safoev and Rector of Luiss Professor Andrea Prencipe. The signing ceremony was also attended by Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of the two countries Otabek Akbarov and Agostina Pinna.
The future collaboration will be directed at development and delivery of joint Executive Education programs for professional development; collaboration on a joint Master Program; faculty and staff exchange (training programs, research projects, exchange of educational materials); other academic activities.
The two universities already have a successful experience of cooperation. In November 2022 UWED jointly with Luiss Business School delivered an educational program «Contemporary Industrial Policy». The program was part of a pilot joint project of UWED with the Agency for Development of Civil Service under the President of Uzbekistan's office.
An internationally recognized expert in the field of management, sustainable development and competitive strategies, professor of the Faculty of Economics of Luiss Business School Matteo Giuliano Caroli has delivered the program. Mr. Caroli is a Director of the Center for Applied Research and author of numerous articles in prestigious international editions.
The topics have covered Traditional and Contemporary approaches to industrial policy, Industrial policies for sustainable development, Clusters and cluster organizations in Europe, the EU resilience strategy and the Italian National recovery and resilience plan, cases of Japan’s and Singapore’s industrial development. During the program, the German Ambassador to Uzbekistan, Dr. Tilo Klinner presented the case of German experience in developing of innovative industrial clusters.
The educational process has taken place in the form of interactive seminars and discussions, based on cases from international practice. Participants have been awarded joint certificates of UWED and Luiss upon completion of the program.
It should be noted that on September 21 this year, a visit of UWED representatives to Luiss-Libera was organized with the help of the USAID LRP cooperation program, during which the details of the memorandum of understanding were agreed.