Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) va Luiss universiteti (Italiya) o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Hujjatga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Safoyev S.S. va Luiss universiteti rektori professor A.Prensipe imzo chekdilar. Marosimda ikki davlatning Favqulodda va Muxtor Elchilari O.Akbarov va A.Pinna ham ishtirok etishdi.
Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari qatoriga Executive Education (oliy boshqaruv ta’limi) formatidagi dasturlar, boshqaruv va biznes bo‘yicha magistrlik dasturlarni birgalikda ishlab chiqish, talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun almashuv dasturlari, ilmiy hamkorlik  hamda o‘quv materiallari almashuvi, boshqa ta’lim dasturlari kiradi.
Ikki universitet hamkorlik sohasida muvaffaqiyatli tajribaga ega. 2022-yil noyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatlarini rivojlantirish agentligi va JIDUning qo‘shma pilot loyihasi doirasida JIDUning Executive Education fakulteti Luiss biznes maktabi bilan birgalikda “Zamonaviy sanoat siyosati” ta’lim dasturini o‘tkazdi.
Barqaror rivojlanishni boshqarish va raqobat strategiyalari sohasida xalqaro miqyosda tan olingan mutaxassis, Luiss biznes maktabining Iqtisodiyot fakulteti professori Matteo Juliano Karoli dasturni olib bordi. U Luiss biznes maktabining amaliy tadqiqotlar markazini boshqaradi va nufuzli halqaro nashrlarda ko‘plab maqolalar muallifi.
Dasturda O‘zbekiston vazirliklari va davlat muassasalarining, shahar va tumanlarining rahbarlari, yirik davlat va xususiy kompaniyalarning top-menejerlari ishtirok etdi.
Dastur jarayonida an’anaviy va zamonaviy sanoat siyosatlari, rejalashtirish usullari, barqaror sanoat rivojlantirish yo‘llari, sanoat siyosatini olib borishda xavflarni oldini olish masalalari ko‘rib chiqiladi. Bunda Yevropa ittifoqi sanoat siyosati, Italiya sanoatining tiklanishi, Yaponiya, Singapur sanoat siyosatlari va boshqa xalqaro tajriba o‘rganildi.
Germaniyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi doktor Tilo Klinner ishtirokchilarni o‘z mamlakatining innovatsion ishlab chiqarish klasterlarini rivojlantirish bo‘yicha amaliy tajribasi bilan atroflicha tanishtirdi.
O‘quv jarayoni amaliyotdan misollar (keyslar) asosida interfaol seminarlar va munozaralar shaklida o‘tkaziladi. Dastur yakunida ishtirokchilarga xalqaro sertifikatlar topshirildi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 21-sentabr kuni USAID LRP hamkorlik dasturi ko‘magida JIDU vakillarining Luiss-Libera shahriga tashrifi tashkil etilgan bo‘lib, unda o‘zaro anglashuv memorandumi tafsilotlari kelishib olingan edi.

Университет мировой экономики и дипломатии и Университет LUISS (Италия) планируют долгосрочное сотрудничество
07.12.2022 1656
Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Университет Luiss (Италия) подписали Меморандум о взаимопонимании о долгосрочном сотрудничестве. Документ подписали первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Сафоев С.С. и ректор Университета Luiss профессор А.Пренсипе. В церемонии также приняли участие Чрезвычайные и Полномочные Послы двух стран О.Акбаров и А.Пинна.
Основные направления сотрудничества включают программы в формате Executive Education (Образование для руководителей), совместная проработка магистерских программ в области управления и бизнеса, программы обменов для студентов и профессорско-преподавательского состава, научные обмены, обмен учебными материалами и другие академические программы.
Два университета уже имеют успешный опыт сотрудничества. В ноябре 2022 г. на факультете Executive Education УМЭД совместно с Бизнес школой Luiss была проведена образовательная программа «Современная промышленная политика» в рамках совместного пилотного проекта Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан и УМЭД.
Занятия провел профессор факультета экономики Университета Luiss, директор Центра прикладных исследований Маттео Джулиано Кароли (Matteo Giuliano Caroli), признанный специалист в области управления, устойчивого развития и конкурентных стратегий, автор многочисленных статей в престижных международных изданиях.
В обучении участвовали руководители министерств и ведомств, отраслевых ассоциаций и крупный акционерных обществ, представители хокимиятов из регионов Узбекистана, ответственные за сферу промышленности.
В ходе занятий изучены традиционные и современные методы промышленной политики, методы планирования и устойчивого промышленного развития, управления рисками, совершенствования процедур инвестирования на примере промышленной политики ЕС, плана индустриального восстановления и устойчивости Италии, особенностей промышленного развития Японии, Сингапура и другого международного опыта. В ходе программы Посол Германии в Узбекистане д-р Тило Клиннер обстоятельно ознакомил слушателей с практическим опытом своей страны в развитии инновационных производственных кластеров.
Обучение проведено посредством интерактивных практических занятий и дискуссий. По завершении программы участникам вручены сертификаты международного образца.
Напомним, 21 сентября текущего года был организован визит представителей УМЭД в Luiss-Libera, с помощью программы сотрудничества USAID LRP, в ходе которого были согласованы детали меморандума о взаимопонимании.