BMTning Jenevadagi bo‘linmasi direktori Tatyana Valovaya Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi
06.12.2022 1870
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida joriy yilning 5-dekabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining o‘rinbosari va Jenevadagi bo‘linmasi direktori Tatyana Valovayaning “2030 - yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasining kun tartibi” mavzusida ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
JIDUda bo‘lib o‘tgan ma’ruzada universitetning yetakchi mutaxassislari, Barqaror rivojlanish milliy maqsadlariga erishish uchun mas’ul vazirlik va idoralar hamda xalqaro tashkilotlar ekspertlari ishtirok etdi. Shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Barqaror rivojlanish milliy maqsad va vazifalarini ilmiy-uslubiy yo‘nalishlar orqali samarali amalga oshirishga ko‘maklashishni maqsad qilgan universitet qoshida ochilgan Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Barqaror rivojlanish muammolarini o‘rganish markazi ekstpertlarining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tatyana Valovayayning mamlakatimizga tashrifi 4-6-dekabr kunlariga rejalashtirilgan bo‘lib, tashrif doirasida 6-dekabr kuni Toshkentda o‘tkaziladigan “Zo‘ravonlikka qarshi kurashishni institutsionallashtirish, OAVda gender sezgir tasvirlarni yaratish” mavzusidagi xalqaro konferensiyada qatnashishi rejalashtirilgan.

5 декабря текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии Татьяна Валовая, Директор отделения ООН в Женеве, прочитала лекцию на тему «Повестка дня в области устойчивого развития до 2030 года».
В лекции, прошедшей в УМЭД, приняли участие ведущие специалисты ВУЗа, министерств и ведомств, ответственных за достижение национальных целей устойчивого развития, и эксперты международных организаций.  Кроме того, в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация экспертов Центра изучения проблем устойчивого развития Института перспективных международных исследований, открытого при университете.  Центр призван поддерживать эффективную реализацию национальных целей и задач устойчивого развития научно-методическими средствами.
Визит Татьяны Валовой в нашу страну запланирован на 4-6 декабря, и в рамках визита запланировано ее участие в международной конференции «Институционализация противодействия насилию, создание гендерно-чувствительных образов в СМИ». в Ташкенте 6 декабря.