2022-yil 30-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Cadre. 74 innocent” deb nomlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi. Taqdimotni amerikalik mustaqil tadqiqotchi Orhan Babakurban olib bordi.Orhan Babakurban - AQShda tug'ilgan turkistonlik birinchi avlod amerikalik. Hozirda u Nyu-Yorkda istiqomat qiladi. Uning qiziqishlari orasida Markaziy Osiyo tarixi va siyosati ham bor. E’tiborlisi, O‘zbekiston mustaqillikka erishgach, O‘rxon Babaqurban Toshkentdagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida dars bergan.
Taqdimotni dastlab yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori Odil Yusupjanov kirish so‘zi bilan boshladi. Qayd etilishicha, Boboqurbon janoblari universitetning yaqin do‘sti bo‘lib, bir muddat shu yerda dars bergan. O.Yusupjonov o‘z nutqida jadid yetakchilarining o‘zbek tarixidagi o‘rni haqida alohida to‘xtalib o‘tdi. Ularning jamiyatga qo‘shgan hissasi ham alohida ta’kidlandi.
O.Babaqurban tabrik so‘zidan so‘ng talabalar uchun qisqa metrajli film ko‘rinishidagi taqdimotga o‘tdi. 74 nafar begunoh o‘quvchilarning o‘z millatiga xizmat qilib, mustaqillikka erishish hamda ilm yo‘lidagi umidlari, orzulari, sinov va mashaqqatlari o‘rganildi. Bu ulkan loyiha jadid yetakchilari tashabbusi bilan boshlangan. Maqsad bu talabalarni Yeropaning san'at va fan markazida, Berlinda, Germaniyada o'qitish edi. Memorial taqdimotda vatanga qaytgan va qaytmagan talabalar taqdirini o‘rganishga qaratilgan nodir tarixiy fotosuratlar, kadrlar va hujjatlar taqdim etildi.
Taqdimotlar yakunida tomoshabinlar taqdimot yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirish va o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация под названием “Cadre. 74 innocent” американского исследователя Орхана Бабакурбана
01.12.2022 1646
30 ноября 2022 года презентация под названием "Cadre. 74 innocent" состоялась в Университете мировой экономики и дипломатии. С докладом выступил Орхан Бабакурбан, независимый американский исследователь. Орхан Бабакурбан - туркистано-американец первого поколения, родившийся в Соединенных Штатах. В настоящее время он проживает в Нью-Йорке. Его интересы включают историю и политику Центральной Азии. Примечательно, что после обретения Узбекистаном независимости Орхан Бабакурбан преподавал в Университете мировой экономики и дипломатии в Ташкенте.
В начале презентации со вступительным словом выступил проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Одил Юсупджанов. Было отмечено, что г-н Бабакурбан является близким другом университета и некоторое время преподавал здесь. О. Юсупджанов в своем выступлении подчеркнул роль лидеров джадидов в истории Узбекистана. Также был отмечен их вклад в развитие общества.
После своих приветственных слов О. Бабакурбан продолжил презентацию в виде короткометражного фильма для студентов. Был исследован путь 74 невинных студентов, их надежды, мечты, испытания и невзгоды в стремлении к знаниям, чтобы служить своей нации для достижения независимости. Этот амбициозный проект был инициирован джадидами. Цель состояла в том, чтобы обучать этих студентов в европейском эпицентре искусств и науки, Берлине, Германия. Мемориальная презентация включала редкие исторические фотографии, видеоматериалы и документы, позволяющие исследовать судьбу тех студентов, которые вернулись на родину, и тех, кто этого не сделал.
В конце презентаций зрители получили возможность высказать свое мнение и задать вопросы, касающиеся презентации.