Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi “Oʻrta yoʻlak boʻylab: geosiyosat, xavfsizlik va iqtisodiyot” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
28.11.2022 1585
24-25-noyabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi Boku shahrida ADA universitetida boʻlib oʻtgan “Oʻrta yoʻlak boʻylab: geosiyosat, xavfsizlik va iqtisodiyot” mavzusidagi xalqaro konferensiya ishida ishtirok etdi.
Konferensiyaning ochilishida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev ishtirok etdi.
Davlat rahbari anjumanda so‘zga chiqib, ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga javob berdi.
Ushbu muhim tadbir ishtirokchilari orasida AQSh, Belgiya, Bolgariya, Buyuk Britaniya, Fransiya, Isroil, Shvetsiya, Italiya, Gruziya, Kanada, Misr, Pokiston, Polsha, Ruminiya, Rossiya, Turkiya va boshqa mamlakatlarning yetakchi tahlil markazlari rahbarlari va vakillari bor edi.
Anjumanda Oʻrta yoʻlak xavfsizligini taʼminlash jihatlari, mintaqaning iqtisodiy imkoniyatlari muhokama qilindi. Xususan, bu borada Zangezur yo‘lagining ahamiyati, Sharq-G‘arbiy yo‘lak orqali yaratiladigan yangi transport imkoniyatlari, xalqaro yuk tashishlarni kengaytirish va diversifikatsiya qilish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Делегация Университета мировой экономики и дипломатии приняла участие в международной конференции «По средней полосе: геополитика, безопасность и экономика»
28.11.2022 1584
24-25 ноября делегация Университета мировой экономики и дипломатии приняла участие в работе международной конференции на тему «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика» которая состоялась в Баку, в Университете АДА.
B открытии конференции принял участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Глава государства выступил на конференции и ответил на вопросы участников.
Среди участников этого важного мероприятия были руководители и представители ведущих мозговых центров США, Бельгии, Болгарии, Великобритании, Франции, Израиля, Швеции, Италии, Грузии, Канады, Египта, Пакистана, Польши, Румынии, России и Турции.
На конференции были обсуждены аспекты безопасности Среднего коридора, экономические возможности региона. В частности, в этом контексте состоялся обмен мнениями о значении Зангезурского коридора, новых транспортных возможностях, которые будут созданы коридором Восток-Запад, вопросы расширения и диверсификации международных грузоперевозок.
Так же в ходе участия на мероприятии, участники ознакомились с деятельностью Бакинского международного морского торгового порта.