Joriy yilning 25-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan “Diplomatik munosabatlarning 30 yilligi va kelgusidagi hamkorlik istiqbollari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Choy Yong Sam boshchiligidagi delegatsiya a’zolari, koreys tilini ikkinchi til sifatida o‘rganayotgan doktorant va bakalavriat talabalari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev o‘z nutqida O‘zbekiston yaqin do‘st va vaqt sinovidan o‘tgan sherik sifatida Koreya Respublikasi bilan izchil va ishonchli munosabatlarni yuksak qadrlashini ta’kidladi.  – Oliy darajada parlamentlar, hukumatlar, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida yaqin siyosiy muloqot o‘rnatildi, – dedi S.Safoyev.
O‘z navbatida, Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Choy Yong Sam mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar siyosiy, iqtisodiy, madaniy va boshqa ko‘plab sohalarda alohida strategik sheriklik ruhida jadal rivojlanib borayotganini ta’kidladi. Janob Choy O‘zbekistonda koreys tili va madaniyatiga yuqori darajada e’tibor qaratilayotganini ham ta’kidladi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar 1992-yil yanvar oyida o‘rnatilgan. So‘ngra Koreya delegatsiyasi va JIDU talabalari o‘rtasida qisqacha fikr almashildi.
Shundan so‘ng, 2 ta mashg‘ulotdan iborat sessiya boshlandi. Birinchi sessiya Koreya-O‘zbekiston munosabatlari va rivojlantirish bo‘yicha takliflarga bag‘ishlandi. Birinchi sessiyaning ma’ruzachilari Yevrosiyo Siyosiy tadqiqotlar instituti direktori, Milliy Diplomatik Akademiyaning sobiq professori Ko Jae Nam edi. “Bugun O‘zbekiston Respublikasi bilan hamkorlik qilib kelayotganimizga 30 yil, koreyslarning O‘zbekistonga ko‘chib kelganiga 85 yil to‘ldi. Mana shunday muhim kunda sizlar bilan birga bo‘lish men uchun katta sharaf ”, - dedi u.
JIDU “Siyosatshunoslik” kafedrasi professori Valeriy Xan O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik metodologiyasi haqida qisqacha ma’lumot berdi. Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi sobiq elchisi Li Vuk Xyon iqtisodiy innovatsion hamkorlikka oid bir qancha savollarga e’tibor qaratdi. Ikkinchi sessiya Koreya-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorligini rivojlantirishga bag‘ishlandi.Koreya savdo va investitsiyalarni rag‘batlantirish agentligi (KORTA) spikeri Park Ji Von raqamlashtirish tizimini ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi. Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti Barqaror rivojlanish markazi rahbari Laylo Toshpo‘latova O‘zbekistonning asosiy savdo-iqtisodiy hamkori bo‘lgan Koreya Respublikasi haqida ma’ruza qildi.
Seminar bilan bir vaqtda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasi o‘rtasida ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Kirish so‘zida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev JIDU delegatsiyasini tanishtirdi va hamkorlik bo‘yicha takliflar, jumladan, yetakchilik ta’limi bo‘limi uchun ma’ruzalar va bu yo‘nalishda to‘liq hamkorlik takliflarini ilgari surdi.Koreya universitetlari va tahlil markazlari bilan hamkorlikda talabalarning nafaqat koreys tilini, balki Koreya madaniyati va tarixini ham o‘rganishi uchun qo‘shma ma’ruzalar tashkil etish taklif etildi.
Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Choy Yong Sam JIDU delegatsiyasi va S.Safoyev bilan uchrashganidan xursand ekanligini ta’kidlab, yangi elchi ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashga hissa qo‘shishiga umid bildirdi.
Janob Choy Koreya diplomatik akademiyalari va JIDU o‘rtasida muayyan yo‘nalishlarda hamkorlik qilish mumkinligini ta’kidladi va tomonlarni O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi bilan yana bir bor tabrikladi.
Muzokaralar yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlik bo‘yicha aniq qadamlarni ishlab chiqish uchun yaqin vaqt ichida qo‘shimcha uchrashuv tashkil etish zarurligi haqida kelishib oldilar.

25 ноября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии был организован семинар на тему “30 лет дипломатических отношений и перспективы дальнейшего сотрудничества” по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
В этом мероприятии приняли участие администрация, профессорско-преподавательский состав Университета мировой экономики и дипломатии, члены делегации во главе с заместителем министра иностранных дел Республики Корея Чхве Ен Сэмом, докторанты и студенты бакалавриата, изучающие корейский язык как второй.
Содык Сафоев, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии, в своем выступлении отметил, что Узбекистан ценит последовательные и надежные отношения с Республикой Корея, которую рассматривает как близкого друга и проверенного временем партнера. “На самом высоком уровне был налажен тесный политический диалог между парламентами, правительствами и министерствами иностранных дел”, - отметил С. Сафоев.
В свою очередь, заместитель министра иностранных дел Республики Корея Чхве Ен Сам подчеркнул, что отношения между странами стремительно развиваются в духе особого стратегического партнерства в политической, экономической, культурной и многих других областях. Г-н Чхве также отметил высокий уровень внимания к корейскому языку и культура в Узбекистане.
Для справки, дипломатические отношения между Узбекистаном и Республикой Корея были установлены в январе 1992 года.
Затем состоялся короткий обмен мнениями между корейской делегацией и студентами УМЭД.
Затем начался семинар, состоящий из 2 сессий. Первая сессия была посвящена теме корейско-узбекских отношений и предложениям по развитию. Спикерами первой сессии были Ко Чжэ Нам, директор Евразийского института политических исследований, бывший профессор Национальной дипломатической академии. “Сегодня исполняется 30 лет с тех пор, как мы сотрудничаем с Республикой Узбекистан, и 85 лет с тех пор, как корейцы переехали в Узбекистан. Для меня большая честь быть здесь с вами в такой знаменательный день”, - отметил он.
Валерий Хан, профессор кафедры политологии УМЭД, кратко представил методологию сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея. Ли Ук Хон, бывший посол Республики Корея в Республике Узбекистан, обратил внимание на несколько вопросов об экономическом инновационном сотрудничестве. Вторая сессия была посвящена теме развития корейско-узбекского экономического сотрудничества. Спикер Корейского агентства содействия торговле и инвестициям Пак Чжи Вон отметил, что необходимо развивать структуру цифровизации. Лайло Ташпулатова, руководитель Центра устойчивого развития Института перспективных международных исследований, выступила с речью о Республике Корея, являющейся ключевым торгово-экономическим партнером Узбекистана.
Одновременно с семинаром были проведены двусторонние переговоры между Университетом мировой экономики дипломатии и делегацией Министерства иностранных дел Республики Корея. В своей вступительной речи ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев представил делегацию УМЭД и выдвинул предложения о партнерстве, включая лекции для отдела образования руководителей и общее партнерство в этом направлении. Было предложено организовать совместные лекции для студентов по изучению не только корейского языка, но и культуры и истории Кореи в сотрудничестве с корейскими университетами и аналитическими центрами.
Заместитель министра иностранных дел Республики Корея Чхве Ен Сам сказал, что он был рад встретиться с делегацией УМЭД и С. Сафоевым, выразил надежду, что новый посол внесет свой вклад в укрепление двусторонних связей. Г-н Чой отметил, что дипломатические академии Кореи и УМЭД могли бы сотрудничать в определенных областях, и еще раз поздравил стороны с 30-летней годовщиной установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
В конце переговоров стороны договорились, что в ближайшее время должна быть организована дополнительная встреча для выработки конкретных шагов сотрудничества между сторонами.