2022-yil 24-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yaponiyaning Nippon fondi bilan ikki tomonlama muzokaralar olib bordi. Muzokaralar ikki tomonning keng ko‘lamli kelishuvga erishish bo‘yicha takliflari yuzasidan bo‘lib o‘tdi.
Jumladan, muhokama qilinadigan mavzular qatorida magistratura va fanlar nomzodi uchun yozgi maktabni moliyalashtirishga Yaponiyadan JIDU talabalari, O‘zbekistondan Yaponiyaga hukumat amaldorlari va universitet olimlari uchun Tashrif etuvchi yetakchilik stipendiyasi dasturini moliyalashtirish, JIDU tomonidan har yili Yaponiya va boshqa xalqaro xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda davlat siyosati va davlat boshqaruvi sohasidagi yutuqlarni muhokama qilish bo‘yicha yillik muhokama forumi hamkorlar, Ilg‘or Xalqaro tadqiqotlar instituti (IAIS) ilmiy salohiyatini oshirishda Yaponiyaning Markaziy Osiyodagi mavqeini oshirish jihatlarini o‘rganish va qo‘shma nashrlar chiqarish maqsadida moliyaviy yordam ko‘rsatish, O‘zbek tilida grammatik tushuntirishlar bilan kommunikativ nutq ko'nikmalarini shakllantirish uchun mo'ljallangan yapon tili darsligini ishlab chiqish mavzulari bor edi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Safoyev o‘zining kirish so‘zida yapon delegatsiyasini qutlagan holda, JIDU tomonidan qatnashuvchilarni tanishtirdi, jumladan o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor D. Amanov, moliya-iqtisodiy ishlar bo‘yicha prorektor Z. Po‘latxo‘jaev, JIDU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor G.Ismoilova, JIDU Xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari A.Umarov. Universitet haqida qisqacha yapon tilida taqdimot va universitet tomonidan takliflar taqdim etilishi aytib o'tildi.
Nippon fondi prezidenti Takeju Ogata rektor Safoyevga samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirib, tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishda xususiy sektor ishtirokining o‘rni borligini ta’kidladi. Fond Prezidenti ham Yaponiya tomonini tanishtirdi. Yaponiya tomonidan Nippon fondi ijrochi direktori Tadashi Miyazaki, Nippon jamg‘armasining maxsus maslahatchisi Takashi Arikava, Nippon jamg‘armasi katta loyiha direktori Masako Numata, Nippon jamg‘armasi fanlari doktori, Kyoko Vrboski, JACAFA fondi raisi, Saso Vrboski, Muzokaralarda JACAFA fondi prezidenti ishtirok etdi.
Rektor Safoyev, o‘z navbatida, Yaponiyaning Markaziy Osiyoda mavjudligi barqarorlikdan dalolat berishini ta’kidlab, O‘zbekistonda yapon biznesi ko‘payib borayotganini ta’kidladi. Ijroiy ta’lim dasturiga alohida e’tibor qaratilib, JIDU rektori Markaziy Osiyoda Yaponiya kabi qadriyatlar asosida qurilgan davlatning mavjudligi Yaponiya uchun foydali ekanini ta’kidladi.
Tomonlar Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasida qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yish muhim ekani haqida kelishib oldilar. Hamkorlikning keyingi bosqichlari boʻyicha kelishuvlarga erishildi va asosiy jihatlarga alohida toʻxtalib oʻtildi. Yaponiya tomoni JIDUga yapon kitoblari va nashrlarini sovg‘a qilishni taklif qildi.
Muzokaralar yakunida xulosalar chiqarildi va O‘zbekiston tomoni Nippon jamg‘armasidan ko‘proq takliflar olishga umid bildirdi va JIDU hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyorligini bildirdi. S.Safoyev ikki tomon o‘rtasida shartnoma imzolashdan boshlashni taklif qildi.

Состоялись переговоры между Университетом мировой экономики и дипломатии и Nippon Foundation
24 ноября 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошли двусторонние переговоры с японским Фондом "Ниппон". Переговоры прошли по предложениям двух сторон о достижении широкого соглашения.
В частности, предметом обсуждения стало финансирование Летней школы для магистров и докторантов из Японии в УМЭД, финансирование выездной программы обучения по программе лидерских стипендий для правительственных чиновников и университетских ученых из Узбекистана в Японию, ежегодный дискуссионный форум для обсуждения достижений в области государственной политики и государственного управления, который будет ежегодно организовываться УМЭД совместно с японскими и другими международными партнерами, финансовая помощь для повышения исследовательского потенциала Институт перспективных международных исследований (IAIS) УМЭД для изучения аспектов усиления позиций Японии в Центральной Азии и с целью выпуска совместных публикаций, разработка учебника японского языка с грамматическими пояснениями на узбекском языке, предназначенного для формирования языковых и коммуникативно-речевых навыков.
В своем приветственном слове ректор Университета мировой экономики и дипломатии С. Сафоев приветствовал и представил участников со стороны УМЭД, которую представляли проректор по учебной работе УМЭД Д. Аманов, проректор по финансово-экономическим вопросам З. Пулатходжаев, проректор по исследованиям и инновациям УМЭД Г. Исмаилова, заместитель директора Института перспективных международных исследований А. Умарова. Было упомянуто, что будет проведена краткая презентация об университете и предложениях университетской стороны на японском языке.
Президент Фонда "Ниппон" Такедзю Огата поблагодарил ректора Сафоева за теплый прием и отметил роль частного сектора в углублении сотрудничества между сторонами. С японской стороны в переговорах приняли участие Исполнительный директор Фонда "Ниппон" Тадаси Миядзаки, Специальный советник Фонда "Ниппон" Такаси Арикава, Старший директор проекта Фонда "Ниппон", Масако Нумата, доктор философии Фонда "Ниппон", Кёко Врбоски, Председатель Фонда JACAFA, Сасо Врбоски, Президент Фонда JACAFA.
Ректор Сафоев, в свою очередь, отметил, что присутствие Японии в Центральной Азии является показателем стабильности, подчеркнул растущее число японского бизнеса в Узбекистане. Особое внимание было уделено программе Исполнительного образования, и ректор УМЭД отметил, что Японии выгодно иметь страну в Центральной Азии, построенную на тех же ценностях, что и Япония.
Стороны согласились с тем, что крайне важно запустить совместные проекты между Японией и Узбекистаном. Были достигнуты договоренности о дальнейших шагах сотрудничества и выделены основные моменты. Японская сторона предложила передать в подарок УМЭД японские книги и публикации.
По итогам переговоров были сделаны выводы, и узбекская сторона выразила надежду получить больше предложений от Фонда "Ниппон", а УМЭД выразил готовность к дальнейшему углублению сотрудничества. С. Сафоев предложил начать с подписания соглашения между двумя сторонами.