Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ko‘p tomonlama xalqaro huquqiy tizim O‘zbekiston va Latviya iqtisodiy rivojlanishi va xavfsizligi kafolati” mavzusida professor va mutaxassislar, xalqaro va hukumat tashkilot vakillari hamda diplomatik korpus ishtirokida uchrashuv tashkil etildi
23.11.2022 1591
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 2022-yil 23-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan davra suhbatida ko‘p tomonlama va huquqiy xalqaro tizim O‘zbekiston va Latviya xavfsizligi va iqtisodiy rivojlanishining kafolati sifatida ko‘rib chiqilib, professor-o‘qituvchilar va boshqa ekspertlar, xalqaro tashkilotlar vakillari, diplomatik korpus va davlat tashkilotlari yangi ma'lumotlarni izlashda ishtirok etdilar. Tadbirda ommaviy axborot vositalari vakillari ham ishtirok etdi.
Tadbir avvalida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev so‘zga chiqib, Latviya va O‘zbekiston bilan strategik sheriklik darajasi va davra suhbati almashinuvga xizmat qilishini ta’kidladi. S.Safoyev, shuningdek, O‘zbekiston va Latviya o‘rtasida 1992-yil 3-noyabrda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil to‘lganini ta’kidladi. So‘ngra, so‘z Latviya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Reynis Trokshaga berildi. Janob Troksha S.Safoyev bildirgan fikrlarni qo‘llab-quvvatladi va O‘zbekiston va Latviya o‘rtasidagi turli sohalardagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari haqida qisqacha to‘xtalib o‘tdi.
Uchrashuvda Latviya xalqaro munosabatlar instituti direktori vazifasini bajaruvchi Karlis Bukovskis, JIDU Jahon iqtisodiyoti kafedrasi mudiri Laylo Toshpo‘latova, Riga Oliy yuridik maktabi o‘qituvchisi, Latviya parlamenti deputati Ines Voyka, JIDU Xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Akram Umarov. So‘zga chiqqanlar O‘zbekiston va Latviyaning ikki tomonlama va huquqiy xalqaro tizimi, xavfsizligi va iqtisodiy rivojlanishi haqida so‘z yuritdilar.
So‘ngra muhokama va savol-javoblarga boy bo‘lib, o‘tgan sessiya davomida ekspertlar va ishtirokchilar o‘zaro fikr almashdilar. Uchrashuvda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovskaya va Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Sharlotta Adrian ishtirok etdi.

Круглый стол, состоявшийся в Университете мировой экономики и дипломатии 23 ноября 2022 года, рассматривал многостороннюю и правовую международную систему как гарант безопасности и экономического развития Узбекистана и Латвии и собрал профессоров и других экспертов, представителей международных организаций, дип. корпусов и правительственных организаций в поисках новых данных. В мероприятии также приняли участие представители СМИ.
В своем вступительном слове в начале мероприятия первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев подчеркнул уровень стратегического партнерства с Латвией и Узбекистаном и отметил, что круглый стол будет способствовать обмену. С. Сафоев также отметил, что тема круглого стола является одним из важнейших вопросов современного мира. Затем слово было передано Чрезвычайному и Полномочному Послу Латвийской Республики в Республике Узбекистан Рейнису Трокше. Его Превосходительство г-н Трокша поддержал мнения, высказанные С. Сафоевым, и кратко рассказал о перспективах расширения сотрудничества между Узбекистаном и Латвией в различных областях и поблагодарил Университет мировой экономики и дипломатии для проведения мероприятия. Посол также отметил, что прошло 30 лет с момента установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Латвией. Отношения были установлены 3 ноября 1992 года.
Во время основной части с докладами выступили исполняющий обязанности директора Латвийского института международных отношений Карлис Буковскис на тему “Нормы права и многосторонность в современных международных делах”, Лайло Ташпулатова, заведующая отделом мировой экономики УМЭД на тему “30 лет дипломатических отношений между Узбекистаном и Латвией”, Инесе Войка, Преподаватель Рижской высшей школы права, член парламента Латвии по теме “Демократия и диалог”,
Затем, во время сессии дискуссий и вопросов и ответов, эксперты и участники смогли обменяться идеями и задать друг другу вопросы. В заседании приняли участие Матильда Димовская, постоянный представитель ПРООН в Узбекистане, и Шарлотта Адриан, Чрезвычайный и Полномочный посол Делегации Европейского Союза в Узбекистане.
В конце круглого стола были сделаны выводы, и участники выразили надежду на дальнейшее сотрудничество и обмен мнениями.