Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Abduqodir Toshqulov Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasini turkiyalik mehmonlarga tanishtirib, ularni O‘zbekistonga tashrifi bilan qutladi. Shundan so‘ng, o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Durbek Amanov so‘z olib, Ibn Haldun universiteti delegatsiyasiga rektor Sodiq Safoyevning salomi, iliq tilaklarini yetkazdi. “Biz bilamizki, Ibn Haldun universiteti xalqaro munosabatlar, ijtimoiy fanlar sohasidgi Turkiyaning yetakchi universitetlaridan hisoblanadi. Biz bu sohada ushbu universitet bilan koʻp tomonlama hamkorlik oʻrnatishga tayyormiz”, - dedi D.Amanov.
Muloqot davomida Turkiya delegatsiyasi a’zolaridan Ibn Haldun universiteti vasiylik kengashi raisi professor Irfan Gündüz, universitet rektori professor Atilla Arkan hamda universitet vasiylik kengashi raisi o‘rinbosari Nejmeddin Bilal Erdoğan so‘z olib, O‘zbekiston tomoniga, shuningdek, jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga iliq kutib olganliklari uchun o‘z minnatdorchiliklarini bildirdilar. Universitetlararo talabalar munosabatlari yangi darajaga ko‘tarilishi haqida so‘z bordi. Bunda talabalar hamda professor-o‘qituvchilar uchun o‘quv-almashinuv dasturlarni amalga oshirish ta’kidlandi hamda Ibn Haldun universiteti tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan bir haftalik yozgi akademik maktab tashkil etilishi taklif etildi.
So‘ngra  tomonlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik bo‘yicha memorandum imzolandi. Tomonlar universitet oʻrtasida qoʻshma yoʻl xarita tuzishga hamda ushbu yoʻl xaritasiga asosan kelgusi istiqbolli hamkorlik yoʻlga qoʻyishga kelishib olindi.
Ma’lumot uchun: Ibn Haldun universiteti Turkiya Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan 2017-yilda tashkil etilgan. Ayni paytda mazkur universitetda 1800 nafar talaba tahsil olmoqda. Ular orasida 81 davlatdan xorijiy talabalar ham mavjud.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Университетом мировой экономики и дипломатии и Университетом им. Ибн Халдуна (Турция)
10.11.2022 2078
10 ноября текущего года Университет мировой экономики и дипломатии посетила делегация во главе с заместителем председателя Попечительского совета Университета Ибн Хальдуна Неджмеддином Билалом Эрдоганом.
B ходе встречи министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Абдукодир Ташкулов приветствуя турецких гостей, прибывших с официальным визитом в Узбекистан, представил делегацию Университета мировой экономики и дипломатии. Также с приветственной речью выступил первый проректор по учебной работе Дурбек Аманов, который передал поприветсвовал делегацию из Турции и передал теплые пожелания ректора Садыка Сафоева делегации Университета Ибн Халдун. «Мы знаем, что Университет Ибн Халдуна является одним из ведущих университетов Турции в области международных отношений и социальных наук. Мы готовы наладить многостороннее сотрудничество с этим университетом в этой сфере», - сказал Д.Аманов.
B ходе беседы, члены турецкой делегации - ректор Университета Ибн Халдуна Атилла Аркан, председатель попечительского совета университета Ирфан Гюндюз и заместитель председателя попечительского совета университета Неджмеддин Билал Эрдоган выразили благодарность за оказанный приём. Было отмечено, что межвузовские студенческие связи поднимутся на новый уровень. Было подчеркнуто осуществление образовательных программ обмена для студентов и преподавателей, а также предложено организовать совместную недельную летнюю академическую школу.
Затем между сторонами был подписан меморандум о взаимном сотрудничестве. Стороны договорились составить совместную дорожную карту между университетами и наладить дальнейшее перспективное сотрудничество на основе этой дорожной карты.
Для справки: Университет Ибн Хальдуна был создан в 2017 году по инициативе Президента Турецкой Республики. В настоящее время в этом университете обучается 1800 студентов. Среди них, иностранные студенты из 81 страны.