Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Abduqodir Toshqulov Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasini turkiyalik mehmonlarga tanishtirib, ularni O‘zbekistonga tashrifi bilan qutladi. Shundan so‘ng, o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Durbek Amanov so‘z olib, Ibn Haldun universiteti delegatsiyasiga rektor Sodiq Safoyevning salomi, iliq tilaklarini yetkazdi. “Biz bilamizki, Ibn Haldun universiteti xalqaro munosabatlar, ijtimoiy fanlar sohasidgi Turkiyaning yetakchi universitetlaridan hisoblanadi. Biz bu sohada ushbu universitet bilan koʻp tomonlama hamkorlik oʻrnatishga tayyormiz”, - dedi D.Amanov.
Muloqot davomida Turkiya delegatsiyasi a’zolaridan Ibn Haldun universiteti vasiylik kengashi raisi professor Irfan Gündüz, universitet rektori professor Atilla Arkan hamda universitet vasiylik kengashi raisi o‘rinbosari Nejmeddin Bilal Erdoğan so‘z olib, O‘zbekiston tomoniga, shuningdek, jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga iliq kutib olganliklari uchun o‘z minnatdorchiliklarini bildirdilar. Universitetlararo talabalar munosabatlari yangi darajaga ko‘tarilishi haqida so‘z bordi. Bunda talabalar hamda professor-o‘qituvchilar uchun o‘quv-almashinuv dasturlarni amalga oshirish ta’kidlandi hamda Ibn Haldun universiteti tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan bir haftalik yozgi akademik maktab tashkil etilishi taklif etildi.
So‘ngra  tomonlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik bo‘yicha memorandum imzolandi. Tomonlar universitet oʻrtasida qoʻshma yoʻl xarita tuzishga hamda ushbu yoʻl xaritasiga asosan kelgusi istiqbolli hamkorlik yoʻlga qoʻyishga kelishib olindi.
Ma’lumot uchun: Ibn Haldun universiteti Turkiya Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan 2017-yilda tashkil etilgan. Ayni paytda mazkur universitetda 1800 nafar talaba tahsil olmoqda. Ular orasida 81 davlatdan xorijiy talabalar ham mavjud.

A memorandum of cooperation was signed between the University of World Economy and Diplomacy and the University Ibn Khaldun (Turkiye)
10.11.2022 2077
On November 10 this year, the University of World Economy and Diplomacy was visited by a delegation headed by Nejmeddin Bilal Erdogan, the Deputy Chairman of the Board of Trustees of the University Ibn Khaldun.
During the meeting, the Minister of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan Abdukodir Tashkulov, welcoming the Turkish guests who arrived on an official visit to Uzbekistan, introduced the delegation of the University of World Economy and Diplomacy. Also, the First Vice-Rector for Academic Affairs Durbek Amanov delivered a welcoming speech, who conveyed the greetings to the delegation from Turkey and conveyed the warm wishes of the Rector Sodyq Safoev to the delegation of the University Ibn Khaldun. “We know that Ibn Khaldun University is one of the leading universities in Turkey in the field of international relations and social sciences. We are ready to establish multilateral cooperation with this university in this area,” said D.Amanov.
During the conversation, members of the Turkish delegation - Rector of Ibn Khaldun University Atilla Arkan, Chairman of the Board of Trustees of the University Irfan Gunduz and Deputy Chairman of the Board of Trustees of the University Necmeddin Bilal Erdogan expressed gratitude for the reception. It was noted that interuniversity student relations will rise to a new level. The implementation of educational exchange programs for students and teachers was emphasized, and it was also proposed to organize a joint week-long summer academic school.
Then a memorandum of mutual cooperation was signed between the parties. The parties agreed to draw up a joint roadmap between universities and establish further promising cooperation based on this roadmap.
For reference: Ibn Khaldun University was established in 2017 on the initiative of the President of the Republic of Turkey. Currently, 1800 students study at this university. Among them, foreign students from 81 countries.