Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
02.11.2022 2950
XXI asrning uchinchi o‘n yilligining boshlari xalqaro munosabatlarning murakkablashishi, qarama-qarshiliklar va jahon iqtisodiyotining notekis rivojlanishining turg‘unligi bilan tavsiflanadi, bu esa jahon hamjamiyatining a'zolaridan yangi yondashuvlarni qo‘llashni va milliy, mintaqaviy va global darajadagi ko‘plab muammolarga maqbul yechimlarni topishni talab qiladi.
Bu esa, o‘z navbatida, xalqaro munosabatlar, xalqaro iqtisodiy munosabatlar, savdo-investitsiya siyosati, xalqaro huquq va xalqaro hayotning boshqa ko‘plab muammolari o‘zaro bog‘liqligini tushuna oladigan yuqori malakali diplomatik kadrlarga bo‘lgan talabning oshishiga sabab bo‘lmoqda. Mamlakat milliy manfaatlarini himoya qilish va ilgari surish yo‘lidagi keskin xalqaro raqobat yuqori malakali diplomatik kadrlarni tanlash va tayyorlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirishni talab etadi.
O‘zbekiston Respublikasi kadrlar va tarkibiy islohot va o‘zgarishlar yo‘liga 1992-yilda, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) asos solinganida boshlangan edi. Respublikamiz Prezidenti Sh.Mirziyoyevning tashabbusi bilan O‘zbekistonning ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy faoliyat sohalarini keng isloh qilish boshlanishi bilan davlatning tashqi siyosati va tashqi iqtisodiy faoliyati sohasiga alohida e’tibor qaratildi. Qisqa vaqt ichida 2017-yil fevral oyida 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi ishlab chiqildi va qabul qilindi. Yangi strategiya davlatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Bu boradagi muhim voqea O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev Tashqi ishlar vazirligi va mamlakatimizning xorijdagi elchixonalari faoliyatiga bagʻishlangan yigʻilishda. Ma’ruza mamlakatimizning milliy manfaatlarini xalqaro maydonda himoya qilish va yanada targ‘ib qilish maqsadida Tashqi ishlar vazirligi faoliyati samaradorligini oshirishga qaratildi.
2018-yil aprel oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni Sh.M. Mirziyoyev “Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish hamda tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yoʻnalishlarini amalga oshirish uchun uning masʼuliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Mazkur Farmonda diplomatik, boshqaruvchi kadrlar va mutaxassislarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimi samaradorligini tubdan oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar doirasida Tashqi ishlar vazirligi va unga bo‘ysunuvchi tuzilmalar tizimini isloh qilishning eng muhim yo‘nalishlari belgilab berilgan va birlashtirilgan.
Biroz vaqt o‘tgach, 2018-yilning iyun oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni e’lon qilingan bo‘lib, unda xodimlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish masalalari ko‘rib chiqildi. Tashqi ishlar vazirligi va boshqa manfaatdor vazirliklar hamda tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyat bilan shug‘ullanuvchi idoralar. Bu masalalar Prezidentimizning 2020-yil dekabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga Murojaatnomasi hamda 2021-yil sentabrda chop etilgan “Yangi O‘zbekiston strategiyasi” kitobida yanada chuqurlashtirilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning sa’y-harakatlarining mantiqiy davomi o‘laroq davlatning tashqi siyosati va tashqi iqtisodiy faoliyatini takomillashtirish hamda bu borada kadrlar tayyorlash masalalariga bagʻishlangan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining navbatdagi “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori edi. 2022-yil iyul oyida qabul qilingan bo‘lib, diplomatik kadrlarni tanlash, tayyorlash, qayta tayyorlash, malakasini oshirish va zaxirasini yaratish tizimini tubdan takomillashtirishni nazarda tutadi. Mazkur qaror bilan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi JIDU huzurida Diplomatik akademiya tashkil etildi.

The opening ceremony of the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy was held
02.11.2022 2924
The beginning of the third decade of the XXI century. characterized by the complication of international relations, contradictions and stagnation of the uneven development of the world economy, which requires members of the world community to take new approaches and find optimal solutions to numerous challenges at the national, regional and global levels in order to maintain favorable conditions for sustainable development. The solution of these problems requires a theoretical understanding of the complex processes of world development, effective practical efforts to integrate into the world economy and determines the high level of foreign policy and foreign economic activity of the states of the world.
This, in turn, causes an increased demand for highly qualified diplomatic personnel capable of understanding the interweaving of complex problems of international relations, international economic relations, trade and investment policy, international law and many other issues of international life. Tough international competition to protect and promote the country's national interests requires intensified efforts to select and train highly qualified diplomatic personnel.
The Republic of Uzbekistan embarked on the path of personnel and structural reforms and transformations back in 1992, when the University of World Economy and Diplomacy (UWED) was founded. Particular attention was paid to the sphere of foreign policy and foreign economic activity of the state with the beginning of a broad reform of the socio-political and economic spheres of activity of Uzbekistan, initiated by the President of the Republic Sh.M. Mirziyoyev. In a short time, an action strategy was developed and adopted in February 2017 in five priority areas for the development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021. The new strategy determined the priority directions of the foreign policy of our state.
An important event in this area was the speech of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev at a meeting dedicated to the activities of the Ministry of Foreign Affairs and the embassies of our country abroad. The speech was aimed at improving the efficiency of the Ministry of Foreign Affairs in order to protect and further promote the country's national interests in the international arena.
In April 2018, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev “On measures to radically improve the system of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and strengthen its responsibility for the implementation of priority areas of foreign policy and foreign economic activity” was issued. This Decree outlines and consolidates the most important areas for reforming the system of the Ministry of Foreign Affairs and its subordinate structures as part of the ongoing work to radically increase the efficiency of the system of retraining and advanced training of diplomatic, managerial personnel and specialists in the field of international relations.
A little later, in June 2018, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to radically improve the activities of the University of World Economy and Diplomacy” was issued, which touched upon the issues of retraining and advanced training of employees of the Ministry of Foreign Affairs and other interested ministries, and departments dealing with foreign policy and foreign economic activity. These issues were further developed in the Message of the President to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan in December 2020 and his book “Strategy for a New Uzbekistan”, published in September 2021.
A logical continuation of the efforts of President Sh.M. Mirziyoyev to improve the foreign policy and foreign economic activities of the state and issues of training personnel in this area was another Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to systematically reform the activities of the University of World Economy and Diplomacy”, adopted in July 2022, which provides for a radical improvement in the system of selection, training, retraining, advanced training and the creation of a reserve of diplomatic personnel. This resolution established the Diplomatic Academy under the UWED of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.