Joriy yilning 27-29-sentabr kunlari Hindiston Respublikasining Nyu-Dehli shahrida “Hindiston va Markaziy Osiyo: muammolar va imkoniyatlar” mavzusida xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi. Anjumanga Hindistonning nufuzli Policy Perspectives Foundation (PPF) tahlil markazi mezbonlik qildi. Unda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Hindiston vakillari ishtirok etdi. Anjumanda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti nomidan “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi mudiri Ulug‘bek Xasanov va kafedra tayanch doktoranti Islomxon Gafarovlar ishtirok etishdi.
Anjuman iqtisodiy hamkorlik, Markaziy va Janubiy Osiyo integratsiyasi, mintaqalararo xavfsizlik va barqarorlik masalalari, Eron-Hindiston-Markaziy Osiyo hamkorlik formati kabi dolzarb masalalarga bag‘ishlandi. Shuningdek, O‘zbekiston-Hindiston munosabatlarining ahamiyati, Afg‘onistondagi barqarorlikni ta’minlash masalalari, ekologik muammolar, “yumshoq kuch”ning ta’siri va TransAfg‘on temir yo‘li qurilishi muhokama qilindi. JIDU “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi mudiri Ulug‘bek Xasanov va kafedra tayanch doktoranti Islomxon Gafarovlar so‘zga chiqdilar. U.Xasanovning ma’ruzasi Markaziy Osiyo davlatlari va qo‘shni mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlikning yangi modellariga qaratildi. Bundan tashqari, u ishtirokchilar e’tiborini Transafg‘on yo‘lagining afzalliklari va O‘zbekiston-Hindiston munosabatlarini turli sohalarda rivojlantirish imkoniyatlariga qaratdi. O‘z navbatida, I.Gaforovning nutqi asosan Markaziy Osiyo mintaqasida so‘nggi besh yil davomida amalga oshirilgan ijobiy tashqi siyosiy islohotlariga qaratildi.

27-29 сентября 2022 года в Республики Индия, в городе Нью-Дели состоялась международная конференция на тему «Индия и Центральная Азия: вызовы и возможности». Конференция была организована престижным индийским «мозговым центром» Policy Perspectives Foundation (PPF). В ней приняли участие представители Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Индии. В конференции от имени Университета мировой экономики и дипломатии приняли участие заведующий кафедрой «Международные отношения» Улугбек Хасанов и базовый докторант кафедры Исломхон Гафаров.
Конференция была посвящена таким актуальным тематикам, как экономическое сотрудничество, интеграция Центральной и Южной Азии, вопросы межрегиональной безопасности и стабильности, формат сотрудничества Иран-Индия-Центральная Азия. В них также были рассмотрены важность узбекско-индийских отношений, вопросы стабильности Афганистана, проблемы экологии, влияние «мягкой силы» и построение Транс-Афганской железной дороги. С речью выступили заведующий кафедрой «Международные отношения» Улугбек Хасанов и базовый докторант кафедры Исломхон Гафаров. Доклад У.Хасанова была направлена на поиски новых моделей сотрудничества стран Центральной Азии с близлежащими регионами. Помимо этого, он обратил внимание участников на преимущества Транс-Афганского коридора и потенциала развития узбекско-индийских отношений в различных отраслях. В свою очередь, речь И.Гафарова, в основном, была направлена на позитивные внешнеполитические реформы, произошедшие за последние пять лет в регионе Центральная Азия.