Joriy yilning 27-29-sentabr kunlari Hindiston Respublikasining Nyu-Dehli shahrida “Hindiston va Markaziy Osiyo: muammolar va imkoniyatlar” mavzusida xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi. Anjumanga Hindistonning nufuzli Policy Perspectives Foundation (PPF) tahlil markazi mezbonlik qildi. Unda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Hindiston vakillari ishtirok etdi. Anjumanda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti nomidan “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi mudiri Ulug‘bek Xasanov va kafedra tayanch doktoranti Islomxon Gafarovlar ishtirok etishdi.
Anjuman iqtisodiy hamkorlik, Markaziy va Janubiy Osiyo integratsiyasi, mintaqalararo xavfsizlik va barqarorlik masalalari, Eron-Hindiston-Markaziy Osiyo hamkorlik formati kabi dolzarb masalalarga bag‘ishlandi. Shuningdek, O‘zbekiston-Hindiston munosabatlarining ahamiyati, Afg‘onistondagi barqarorlikni ta’minlash masalalari, ekologik muammolar, “yumshoq kuch”ning ta’siri va TransAfg‘on temir yo‘li qurilishi muhokama qilindi. JIDU “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi mudiri Ulug‘bek Xasanov va kafedra tayanch doktoranti Islomxon Gafarovlar so‘zga chiqdilar. U.Xasanovning ma’ruzasi Markaziy Osiyo davlatlari va qo‘shni mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlikning yangi modellariga qaratildi. Bundan tashqari, u ishtirokchilar e’tiborini Transafg‘on yo‘lagining afzalliklari va O‘zbekiston-Hindiston munosabatlarini turli sohalarda rivojlantirish imkoniyatlariga qaratdi. O‘z navbatida, I.Gaforovning nutqi asosan Markaziy Osiyo mintaqasida so‘nggi besh yil davomida amalga oshirilgan ijobiy tashqi siyosiy islohotlariga qaratildi.

UWED delegation took part in the international conference in New Delhi
On September 27-29 2022, in the Republic of India an international conference was held on the topic "India and Central Asia: Challenges and Opportunities". The conference was hosted by India's prestigious think tank Policy Perspectives Foundation (PPF). It was attended by representatives of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and India. The conference on behalf of the University of World Economy and Diplomacy was attended by the head of the department "International Relations" Ulugbek Khasanov and the PhD student of the department Islomkhon Gafarov.
The conference was devoted to such topical issues as economic cooperation, integration of Central and South Asia, issues of interregional security and stability, Iran-India-Central Asia cooperation format. They also considered the importance of Uzbek-Indian relations, issues of Afghanistan's stability, environmental problems, the impact of "soft power" and the construction of the Trans-Afghan railway. The speech was made by the head of the department "International Relations" Ulugbek Khasanov and the PhD student of the department Islomkhon Gafarov. U.Khasanov's report was aimed at searching for new models of cooperation between the countries of Central Asia and neighboring regions. In addition, he drew the attention of the participants to the advantages of the Trans-Afghan corridor and the potential for the development of Uzbek-Indian relations in various sectors. In turn, I.Gafarov's speech was mainly aimed at the positive foreign policy reforms that have taken place over the past five years in the Central Asian region.