O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi Favqulodda va Muxtor Elchilarining JIDUga tashrifi
Bilim va hayotiy tajribani avlodlar bilan, ayniqsa, diplomatik xizmat doirasida bo‘lishish g‘oyat muhimdir. 2022-yil 27-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari bilan O‘zbekiston Respublikasining chet el vakolatxonalaridagi Favqulodda va Muxtor elchilari o‘rtasida o‘tkazilgan ochiq muloqot ham ana shu maqsadga xizmat qildi. Samarali uchrashuv diplomatik xizmatga qiziquvchi oliy o‘quv yurti talabalari bilan O‘zbekiston Respublikasining Turkiya, Tojikiston, Qozog‘iston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Eron, Hindiston Respublikasidagi hamda Saudiya Arabistondagi Favqulodda va Muxtor Elchilari o‘rtasida muloqot qilish uchun ideal platforma bo‘lib xizmat qildi.
Ochiq muloqot moderatori sifatida universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Durbek Amanov so‘zga chiqib, mehmonlar, professor-o‘qituvchilar va talabalarni qutlab, yig‘ilishni ochiq deb e’lon qildi. Durbek Amanov o‘zining nutqi avvalida elchilarga universitet talabalari bilan diplomatik xizmat to‘g‘risida tushunchalar almashish maqsadida universitetga tashrif buyurishgani va vaqt ajratgani uchun minnatdorlik bildirdi. Shundan so‘ng birinchi prorektor so‘nggi paytlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ma’muriyati va Prezidentimiz tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va uning faoliyatiga jiddiy e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi. Xususan, Prezidentimiz qarori natijasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini “Smart universitet”ga aylantirish jarayoni boshlandi. Bu harakatlarning barchasi universitetning jahon darajasidagi reytingini oshirish va O‘zbekistondagi eng yaxshi ta’lim muassasalaridan biriga aylantirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, mehmonlarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 330-sonli qaroriga asosan JIDU qoshida Diplomatik akademiya tashkil etilgani haqida ma’lumot berildi.
So‘ngra so‘z Favqulodda va Muxtor Elchilarga taqdim qilindi va ular o‘zlarining diplomatik faoliyatlari haqida so'zlab, talabalarning savollariga javob berishdi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasining Hindiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Janob Dilshod Axatov Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining ilk bitiruvchilardan biri ekanligini ta’kidlab, universitetning 30 yillik yubileyi bilan tabrikladi. Janob Axatov universitetdan keyingi ilmiy loyihalarda qo‘llab-quvvatlashni so‘radi. Ozarbayjon Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchi Janob Baxrom Ashrafxonov diplomatik xizmatdagi nazariya va amaliyot o‘rtasidagi tafovut sababli o‘z faoliyatining boshida qanday kurashganligi haqida gapirdi.
Muhokama yakunida bir necha talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga elchilardan javob oldilar. Zero, avlodlar o‘rtasidagi bunday uchrashuvlar JIDU an’anasiga aylanib borgan bu uchrashuv davomiy bo‘lishi har tomondan qo‘llab-quvvatlandi.

Визит Чрезвычайных и Полномочных Послов Республики Узбекистан за рубежом в УМЭД
Каждый осознает важность передачи знаний и жизненного опыта между поколениями, особенно на дипломатической службе. Открытая дискуссия между студентами Университета мировой экономики и дипломатии и Чрезвычайными и Полномочными послами Республики Узбекистан, состоявшаяся 27 сентября 2022 года, служила именно этой цели. Конструктивная встреча создала идеальную платформу для общения между студентами университета, интересующимися дипломатической службой, и Чрезвычайными и Полномочными Послами Республики Узбекистан в Турецкой Республике, Республике Таджикистан, Республике Казахстан, Туркменистане, Азербайджанской Республике, Исламской Республике Иран, Саудовская Аравия, Республике Индия.
Модератором открытой дискуссии выступил первый проректор университета по учебной работе Дурбек Аманов, который поприветствовал гостей, профессорско-преподавательский состав и студентов и объявил встречу открытой. В своем вступительной речи Дурбек Аманов выразил благодарность послам за то, что они не пожалели времени и посетили университет, чтобы обменяться пониманием дипломатической службы со студентами университета. Вслед за этим первый проректор отметил, что в последнее время администрация Президента Республики Узбекистан и сам Президент уделяют значительное внимание Университету мировой экономики и дипломатии и его деятельности. В частности, в результате решения Президента был инициирован процесс превращения Университета мировой экономики и дипломатии в “Смарт университет”. Все эти действия послужат повышению рейтинга университета на мировом уровне и превратят его в одно из лучших учебных заведений Узбекистана. Кроме того, проректор проинформировал гостей о том, что Дипломатическая академия при УМЭД была создана в соответствии с указом № 330 Президента Республики Узбекистан.
Затем слово было предоставлено Чрезвычайным и Полномочным послам, которые рассказали о своей дипломатической службе и ответили на вопросы студентов. В частности, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Республике Индия Его Превосходительство г-н Дилшод Ахадов отметил, что он был одним из первых выпускников Университета мировой экономики и дипломатии и поздравил университет с его 30-летием. Г-н Ахадов попросил поддержки университета в дальнейших академических проектах. Чрезвычайный и Полномочный посол в Азербайджанской Республике Его Превосходительство г-н Бахром Ашрафханов рассказал о разрыве между теорией и практикой на дипломатической службе и о том, как он боролся из-за этого в начале своей карьеры.
В конце дискуссии несколько студентов получили ответы на свои вопросы от послов. Поскольку подобные дискуссии между поколениями являются традицией УМЭД.