Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Birinchi kurs maktabi” tadbiri boʻlib oʻtdi
2022-yil 5-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Birinchi kurs maktabi” tantanali tadbiri bo’lib o’tdi. Tadbirni O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyev qutlov so’zlari bilan ochib berdi. S.Safoyev Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Mustaqillikning birinchi oliy o’quv yurti” deb e’tirof etdi. Bunga qo’shimcha ravishda rektor bu yilgi talabalar avvalgilardan farqlanishini ta’kidladi. Bunga sabab Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bu yil o’zining 30 yillik yubeleyini nishonlamoqda. Shu bilan birga O’zbekiston Respublikasi Prezidenti qaroriga binoan ushbu yili Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini "Smart university"ga aylantirish rejalashtirilgan. Bu universitetning reytingini dunyo bo’yicha ko’tarishga turtki beradi. Mamlakat miqiyosida bu loyiha Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini o’z o’rnida birinchilardan qiladi. Universitet rektori talabalarga qarata faqat bir talab qo’ydilar: “Har ondan unumli foydalanish”.
Rektorning tabrik nutqidan so’ng raqs, she‘r va qo’shiqlardan iborat qisqa konsert dasturiga navbat berildi. So’ngra 2022-2023 o’quv yili uchun kirish imtihonlarida yuqori bal to’plagan talabalar minnatdorchilik izhor etib so’zga chiqishdi.
Bundan so’ng O'zbekistonning chet eldagi elchixonlari va vakolatxonalarida amaliyot o’tagan talabalar va universitet Talabalar kengashi vakillari so’zga chiqishdi va o’z tajribalari bilan o’rtoqlashishdi. Talabalarni ilhomlantirish maqsadida universitet XIM fakulteti bitiruvchisi G’ofurova Dilafruz o’zining Islom Karimov nomidagi davlat stependiatiga aylanish jaroyini haqida so’zlab berdi.

A solemn event “School of first-years” was held at the University of World Economy and Diplomacy
On September 5, 2022, a solemn event "School of first-years" was held at the University of World Economy and Diplomacy. The event was attended by First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, rector of the University of World Economy and Diplomacy S. Safoyev, who declared the ceremony open after words of greeting. S. Safayev noted the University of World Economy and Diplomacy to be the "First higher educational institution of the Independence". In addition to this, the rector stated that this year's students will differ from the previous ones. This is because the University of World Economy and Diplomacy is celebrating its 30th anniversary this year. At the same time, according to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan, this year it is planned to transform the University of World Economy and Diplomacy into a "smart university". This gives an impulse to the raise of the university rating in the world. In the premises of the country, this project makes the University of World Economy and Diplomacy first of its kind. The rector of the university made a single request to the students: "To make the most of every moment".
After the rector's congratulatory speech, a short concert program consisting of dance, poetry and songs took its turn. Then the students, who gained high scores in the entrance exams for the 2022-2023 academic year gave their speeches and expressed their gratitude.
After that, students, who did internships in the embassies and representative offices of Uzbekistan abroad and representatives of the Student Council of the University spoke and shared their experiences. In order to inspire students, the graduate of the Faculty of IER of the university, Gafurova Dilafruz spoke about her path of becoming holder of a state scholarship named after Islam Karimov.