Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Birinchi kurs maktabi” tadbiri boʻlib oʻtdi
2022-yil 5-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Birinchi kurs maktabi” tantanali tadbiri bo’lib o’tdi. Tadbirni O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyev qutlov so’zlari bilan ochib berdi. S.Safoyev Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Mustaqillikning birinchi oliy o’quv yurti” deb e’tirof etdi. Bunga qo’shimcha ravishda rektor bu yilgi talabalar avvalgilardan farqlanishini ta’kidladi. Bunga sabab Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bu yil o’zining 30 yillik yubeleyini nishonlamoqda. Shu bilan birga O’zbekiston Respublikasi Prezidenti qaroriga binoan ushbu yili Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini "Smart university"ga aylantirish rejalashtirilgan. Bu universitetning reytingini dunyo bo’yicha ko’tarishga turtki beradi. Mamlakat miqiyosida bu loyiha Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini o’z o’rnida birinchilardan qiladi. Universitet rektori talabalarga qarata faqat bir talab qo’ydilar: “Har ondan unumli foydalanish”.
Rektorning tabrik nutqidan so’ng raqs, she‘r va qo’shiqlardan iborat qisqa konsert dasturiga navbat berildi. So’ngra 2022-2023 o’quv yili uchun kirish imtihonlarida yuqori bal to’plagan talabalar minnatdorchilik izhor etib so’zga chiqishdi.
Bundan so’ng O'zbekistonning chet eldagi elchixonlari va vakolatxonalarida amaliyot o’tagan talabalar va universitet Talabalar kengashi vakillari so’zga chiqishdi va o’z tajribalari bilan o’rtoqlashishdi. Talabalarni ilhomlantirish maqsadida universitet XIM fakulteti bitiruvchisi G’ofurova Dilafruz o’zining Islom Karimov nomidagi davlat stependiatiga aylanish jaroyini haqida so’zlab berdi.

5 сентября 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось торжественное мероприятие “Школа первого курса”. Мероприятие провел первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии С. Сафоев открыл словами поздравления. С.Сафоев назвал Университет мировой экономики и дипломатии "Первым высшим учебным заведением независимости". Кроме того, ректор отметил, что студенты этого года отличаются от своих предшественников. Это потому, что в этом году Университет мировой экономики и дипломатии отмечает свое 30-летие. Вместе с тем, согласно решению Президента Республики Узбекистан, в этом году Университет мировой экономики и дипломатии планируется преобразовать в "Smart university". Это дает толчок к повышению рейтинга вуза по всему миру. На национальном уровне этот проект делает Университет мировой экономики и дипломатии одним из первых в своем роде. Ректор университета выдвинул только одно требование к студентам: "Максимально использовать каждую минуту".
После поздравительной речи ректора настала очередь короткой концертной программы с танцами, стихами и песнями. Затем студенты, набравшие высокие баллы на вступительных экзаменах на 2022-2023 учебный год, выступили  с благодарностью.
После этого студенты и представители Студенческого совета университета, прошедшие практику в посольствах и представительствах Узбекистана за рубежом, выступили и поделились своим опытом. Чтобы вдохновить студентов, выпускница МЭО факультета Университета Гофурова Дилафруз рассказала о своем стремлении стать государственным стипендиатом имени Ислама Каримова.