“O‘zbekistonda konstitutsion o‘zgarishlar sharoitida ma’muriy huquq taraqqiyoti ma’muriy islohotlarning muhim yo‘nalishi sifatida” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
30.08.2022 2038
2022-yil 30-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekistonda konstitutsion o‘zgarishlar sharoitida ma’muriy huquq taraqqiyoti ma’muriy islohotlarning muhim yo‘nalishi sifatida” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda konstitutsiyaviy oʻzgartirishlar shartlari, Oʻzbekistonda maʼmuriy sudlov mexanizmlarini takomillashtirish istiqbollari, jumladan, maʼmuriy shikoyatlarni koʻrib chiqishning sudgacha boʻlgan mexanizmlarini joriy etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
O‘zbekistonda ma’muriy adliya tizimini takomillashtirish maqsadida USAIDning Huquqiy islohotlar dasturi (USAID) O‘zbekistonda sudgacha ma’muriy odil sudlovni rivojlantirish imkoniyatlari va istiqbollarini o‘rganishni qo‘llab-quvvatladi.
Mazkur ko‘mak natijasida “O‘zbekiston Respublikasida sudgacha bo‘lgan ma’muriy odil sudlovni rivojlantirish imkoniyatlari va istiqbollari to‘g‘risida”gi tahliliy eslatma, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida sudgacha bo‘lgan huquqni muhofaza qilish tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori loyihasi ishlab chiqildi.
Muhokamalar chogʻida Oʻzbekistonda maʼmuriy shikoyatlarni sudgacha koʻrib chiqishni joriy etish boʻyicha oʻtkazilgan tadqiqot natijalari, shuningdek, ushbu natijalarni davom etayotgan konstitutsiyaviy islohotga muvofiqlashtirish maqsadida Fransiyaning maʼmuriy adliya tizimini oʻrganish natijalari ham muhokama qilindi.
Davra suhbatida amaliyotchilar O‘zbekistonda ma’muriy odil sudlovni takomillashtirish istiqbollari, jumladan, sudgacha bo‘lgan mexanizmlarni joriy etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Davra suhbati yuqoridagilar bilan bir qatorda “O‘zbekiston Respublikasida sudgacha bo‘lgan ma’muriy odil sudlovni rivojlantirish imkoniyatlari va istiqbollari to‘g‘risida”gi tahliliy ma’ruzani hamda sudgacha bo‘lgan huquqbuzarliklar tizimini takomillashtirish bo‘yicha mumkin bo‘lgan me’yoriy-huquqiy chora-tadbirlarni muhokama qilish uchun ilmiy platforma bo‘lib xizmat qildi.

Прошёл круглый стол на тему «Развитие административной юстиции как важнейшее направление административной реформы в условиях конституционных изменений в Узбекистане»
30.08.2022 2036
30 августа 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошел круглый стол на тему «Развитие административной юстиции как важнейшее направление административной реформы в условиях конституционных изменений в Узбекистане»
На данном мероприятии были обсуждены условия конституционных изменений, перспективы совершенствования механизмов административной юстиции в Узбекистане, в том числе, возможность внедрения досудебных механизмов рассмотрения административных жалоб.
Для совершенствования системы административной юстиции в Узбекистане Программа USAIDпо Правовой Реформе (USAID) поддержала исследование возможностей и перспектив развития досудебной административной юстиции в Узбекистане.
В результате данного содействия были разработаны: аналитическая записка «О возможностях и перспективах развития досудебной административной юстиции в Республике Узбекистан», а также проект Указа Президента «О кардинальном совершенствовании системы досудебного рассмотрения административных жалоб».
В ходе дискуссий, участники также обсудили результаты исследования по внедрению досудебного рассмотрения административных жалоб в Узбекистане, а также проведенного изучения французской системы административной юстиции, в целях привести эти результаты в соответствие с проводимой конституционной реформой.
В ходе круглого стола специалисты-практики обсудили перспективы совершенствования административной юстиции в Узбекистане, в том числе возможность внедрения досудебных механизмов.
Наряду с вышеизложенным, круглый стол послужил научной площадкой для обсуждения аналитической записки «О возможностях и перспективах развития досудебной административной юстиции в Республике Узбекистан» и возможных регуляторных мер по совершенствованию системы досудебного рассмотрения административных жалоб.