“O‘zbekistonda konstitutsion o‘zgarishlar sharoitida ma’muriy huquq taraqqiyoti ma’muriy islohotlarning muhim yo‘nalishi sifatida” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
30.08.2022 2038
2022-yil 30-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekistonda konstitutsion o‘zgarishlar sharoitida ma’muriy huquq taraqqiyoti ma’muriy islohotlarning muhim yo‘nalishi sifatida” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda konstitutsiyaviy oʻzgartirishlar shartlari, Oʻzbekistonda maʼmuriy sudlov mexanizmlarini takomillashtirish istiqbollari, jumladan, maʼmuriy shikoyatlarni koʻrib chiqishning sudgacha boʻlgan mexanizmlarini joriy etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
O‘zbekistonda ma’muriy adliya tizimini takomillashtirish maqsadida USAIDning Huquqiy islohotlar dasturi (USAID) O‘zbekistonda sudgacha ma’muriy odil sudlovni rivojlantirish imkoniyatlari va istiqbollarini o‘rganishni qo‘llab-quvvatladi.
Mazkur ko‘mak natijasida “O‘zbekiston Respublikasida sudgacha bo‘lgan ma’muriy odil sudlovni rivojlantirish imkoniyatlari va istiqbollari to‘g‘risida”gi tahliliy eslatma, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida sudgacha bo‘lgan huquqni muhofaza qilish tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori loyihasi ishlab chiqildi.
Muhokamalar chogʻida Oʻzbekistonda maʼmuriy shikoyatlarni sudgacha koʻrib chiqishni joriy etish boʻyicha oʻtkazilgan tadqiqot natijalari, shuningdek, ushbu natijalarni davom etayotgan konstitutsiyaviy islohotga muvofiqlashtirish maqsadida Fransiyaning maʼmuriy adliya tizimini oʻrganish natijalari ham muhokama qilindi.
Davra suhbatida amaliyotchilar O‘zbekistonda ma’muriy odil sudlovni takomillashtirish istiqbollari, jumladan, sudgacha bo‘lgan mexanizmlarni joriy etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Davra suhbati yuqoridagilar bilan bir qatorda “O‘zbekiston Respublikasida sudgacha bo‘lgan ma’muriy odil sudlovni rivojlantirish imkoniyatlari va istiqbollari to‘g‘risida”gi tahliliy ma’ruzani hamda sudgacha bo‘lgan huquqbuzarliklar tizimini takomillashtirish bo‘yicha mumkin bo‘lgan me’yoriy-huquqiy chora-tadbirlarni muhokama qilish uchun ilmiy platforma bo‘lib xizmat qildi.

A round table was held on the topic “Development of administrative justice as the most important direction of administrative reform in the context of constitutional changes in Uzbekistan”.
30.08.2022 2033
On August 30, 2022, a round table was held at the University of World Economy and Diplomacy on the topic “Development of administrative justice as the most important direction of administrative reform in the context of constitutional changes in Uzbekistan”.
At this event, the conditions of constitutional changes, prospects for improving the mechanisms of administrative justice in Uzbekistan, including the possibility of introducing pre-trial mechanisms for the consideration of administrative complaints were discussed.
To improve the administrative justice system in Uzbekistan, the USAID Legal Reform Program (USAID) supported a study of the possibilities and prospects for the development of pre-trial administrative justice in Uzbekistan.
As a result of this assistance, an analytical note “On the possibilities and prospects for the development of pre-trial administrative justice in the Republic of Uzbekistan” was developed, as well as a draft Presidential Decree “On cardinal improvement of the system of pre-trial consideration of administrative complaints”.
During the discussions, the participants also discussed the results of a study on the introduction of pre-trial consideration of administrative complaints in Uzbekistan, as well as the study of the French administrative justice system, in order to bring these results in line with the ongoing constitutional reform.
During the round table, practitioners discussed the prospects for improving administrative justice in Uzbekistan, including the possibility of introducing pre-trial mechanisms.
Along with the above, the round table served as a scientific platform for discussing the analytical note “On the possibilities and prospects for the development of pre-trial administrative justice in the Republic of Uzbekistan” and possible regulatory measures to improve the system of pre-trial consideration of administrative complaints.