JIDUda Savdodagi texnik to‘siqlar va Sanitariya va fitosanitariya choralarini qo‘llash bo‘yicha JST kelishuvlari yuzasidan qisqa muddatli trening bo‘lib o‘tdi
28.08.2022 2544
2022-yilning 22-25-avgust kunlari professor Artur Appleton (Arthur Appleton) Savdodagi texnik to‘siqlar (TBT) va Sanitariya va fitosanitariya choralari (SPS) to‘g‘risidagi JST kelishuvlarining huquqiy xususiyatlariga doir masalalar to‘g‘risida JIDU bir guruh professor-o‘qituvchilari va talabalariga, shuningdek davlat organlari mutaxassislariga ma’ruza-trening o‘tkazdi. Ushbu interfaol mashg‘ulotlar davomida ishtirokchilar TBT va SPS kelishuvlari o‘rtasidagi farqni hamda kelishuvlarining amal qilish ko‘lamini o‘rgandilar.
MA’RUZACHINING TARJIMAI HOLI
Artur Appleton butun dunyo bo‘ylab ofislari ega bo‘lgan “Appleton Luff – International Lawyers” yuridik firmasining asoschi hisoblanadi. U xalqaro savdo va investitsiyalarni tartibga solish masalalarida suveren davlatlar, transmilliy biznes tuzilmalari, shuningdek xalqaro hamda mintaqaviy tashkilotlarga huquqiy yordam ko‘rsatishda 30 yildan ortiq tajribaga ega. Professor Artur Appleton Osiyo, Afrika, Evropa, Yaqin Sharq va Lotin Amerikasida, shuningdek ko‘plab xalqaro tashkilotlarda, jumladan, Jahon Banki guruhi, Jahon Savdo Tashkiloti, Osiyo Tarraqiyot Banki, Islom Taraqqiyot Banki, UNCTAD, UNITAR, Xalqaro savdo markazi, Yevropa Ittifoqida maslahatchi bo‘lib ishlagan. U Yevropa Ittifoqining bir qator erkin savdo huqdudi to‘g‘risidagi shartnomalaridan kelib chiqadigan savdo va barqaror rivojlanishdagi nizolar bo‘yicha panellarni shakllantirish uchun mutaxassislar ro‘yxatiga kiritilgan.
Professor Artur Appleton 2004-yildan buyon Jahon savdo instituti (Bern universiteti)ning jamoasi a’zosi. U, shuningdek, Jons Xopkins universiteti Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar maktabining (SAIS Evropa va SAIS Vashington) Xalqaro huquq bo‘yicha professori hisoblanadi. Xalqaro savdo va arbitraj sohasida ko‘plab maqola va kitoblar (4 ta kitob va 50 dan ortiq maqola) nashr etgan. U tahririyat maslahat Kengashida, Iqtisodiy integratsiyaning huquqiy masalalari va Lotin Amerikasi Xalqaro savdo huquqi jurnalining maslahat qo‘mitasidan ham o‘rin egallagan.

22-25 августа 2022 года профессор Артура Эпплтон (Arthur Appleton) прочитал лекцию касательно вопросов, связанных с правовыми особенностями Соглашений ВТО по Техническим барьерам в торговле (TBT) и Санитарно-фитосанитарным мерам (SPS) группе профессоров и студентов из УМЭД, а также специалистам государственных органов. В ходе этих интерактивных занятий участники узнали об отличиях между соглашениями по ТBТ и SPS, а также о сфере их действия.
БИОГРАФИЯ ЛЕКТОРА
Артур Эпплтон является основателем юридической фирмы Appleton Luff - International Lawyers с офисами по всему миру. Профессор Эпплтон меет более чем 30-летний опыт оказания правовой помощи суверенным государствам, транснациональным бизнес-структурам, а также международным и региональным организациям в вопросах регулирования международной торговли и инвестиций. Профессор Артур Эпплтон занимался юридической деятельностью в Азии, Африке, Европе, на Ближнем Востоке и в Латинской Америке, а также во многих международных организациях, включая Группу Всемирного банка, Всемирную торговую организацию, Азиатский банк развития, Исламский банк развития, ЮНКТАД, ЮНИТАР, Центр международной торговли, работал советником в Европейском союзе. Он включен в список экспертов для формирования комиссий по спорам в области торговли и устойчивого развития, вытекающим из ряда соглашений ЕС о свободной торговле.
Профессор Артур Эпплтон является одним из представителей команды Института мировой торговли (Бернский университет) с 2004 года. Он также является профессором международного права в Школе перспективных международных исследований Джона Хопкинса (SAIS Europe и SAIS Washington). Профессор автор множества статей и книг (4 книги и более 50 статей) в области международной торговли и арбитража. Он также работал в Редакционно-консультативном совете по правовым вопросам экономической интеграции и в Консультативном комитете Латиноамериканского журнала по Праву международной торговли.