Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2021-yil 10-fevralda qabul qilingan qonunga muvofiq,  mamlakatimizda 30-iyul Xalqlar do‘stligi kuni deb belgilangan.
Bu kunni munosib nishonlash maqsadida, Millatlararo munosabatlar va xorijiy davlatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi tomonidan qator tashkilotlar bilan hamkorlikda 30-iyuldan 7-avgustgacha mamlakatimizda “Do‘stlik festivali” o‘tkazildi.
Tadbir doirasida 5-avgust kuni “International hotel of Tashkent”da “Markaziy Osiyo mamlakatlarida millatlararo totuvlikni ta’minlash” mavzusida xalqaro konferensiya tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, Xalqaro tashkilot va diplomatik korpus,  milliy-madaniy markaz va diniy qo‘mita vakillari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, OAV vakillari, JIDU talabalari ishtirok etishdi.
Konferensiyada Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston hamda boshqa xorijiy davlatlarning yuqori martabali vakillari, yetakchi ekspertlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, fuqarolik jamiyati institutlaridan ishtirok etishdi.
Millatlararo totuvlikni, ularning madaniyatlarini yaqinlashtirishni ta’minlash, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida yaxshi qo‘shnichilik va do‘stlik muhitini mustahkamlash, Markaziy Osiyo mamlakatlari ilmiy-axborot sohasida birlashtirish konferensiyaning asosiy maqsadi bo‘ldi.
Tadbir yakuni bo‘yicha konferensiya materiallari to‘plami nashr etildi. Konferensiyaning Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasida millatlararo totuvlik, hamkorlik, hamjihatlik va doʻstona munosabatlarni taʼminlashga xizmat qiluvchi tavsiyalari ishlab chiqildi va qabul qilindi.

Согласно закону, принятому 10 февраля 2021 года по инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева 30 июля в Узбекистане, отмечается как День дружбы народов.
Чтобы достойно отметить эту дату, Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами совместно с рядом организаций с 30 июля по 7 августа в нашей стране проводится Фестиваль дружбы.
В рамках фестиваля 5 августа в гостинице “International hotel of Tashkent” была организована международная конференция на тему “Обеспечение межнационального согласия в странах Центральной Азии”
В мероприятии приняли участие представитель Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров, представители Международных организаций и дипломатического корпуса, национальных культурных центров, религиозных конфессий Узбекистана, Совета Министров Республики Каракалпакстан, представители СМИ, а также студенты УМЭД.
В конференции приняли участие высокопоставленные лица из зарубежных стран, Каракалпакстана, Киргизстана, Таджикистана, Туркменистана, ведущие специалисты, международные и региональные организации, институты гражданского общества.
Основной целью международной конференции является объединение информационного и научного потенциала стран Центральной Азии для обеспечения межэтнического согласия, сближения их культур, а также укрепление атмосферы добрососедства, дружбы между странами Центральной Азии.
По результатам мероприятия издан сборник материалов конференции. Были разработаны и приняты рекомендации конференции, способствующие обеспечению межнационального согласия, сотрудничества, солидарности и дружеских отношениях между странами Центральной Азии.