Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Smart universitet”ga aylantiriladi
Joriy yil 23 iyulda “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori imzolandi.
2022/2023 o‘quv yilidan yangi avlod oliy taʼlim muassasasi – “Smart universitet” konsepsiyasi asosida universitet faoliyati transformatsiya qilinadi.
Universitetda akademik faoliyat ilmiy-tahliliy yo‘naltirilganlik va akademik yaxlitlik taʼlim texnologiyalari hamda ularni taʼminlovchi dasturiy-apparat kompleksi asosida tashkil etiladi.
Har yili universitetning kamida 10 nafar professor-o‘qituvchilari, doktorantlari va magistrantlari xorijiy davlatlarning yetakchi taʼlim muassasalariga ilmiy stajirovka va malaka oshirish uchun yuboriladi.
Universitet professor-o‘qituvchilariga ilmiy unvonlarni berish hamda ularni ishga qabul qilishda akademik mustaqillik negizida berilgan ilmiy unvonlar va ilmiy darajalarni tan olish vakolati beriladi.
2022/2023 o‘quv yilidan universitetning iqtidorli talabalari ishlab chiqarish amaliyotini o‘tash uchun O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalariga yuboriladi. Universitet huzurida “Xalqaro munosabatlar: siyosat, iqtisodiyot, huquq” jurnali tahririyati tashkil etiladi.

The University of World Economy and Diplomacy will be transformed into a “Smart University”
On July 23 of this year, the Presidential Decree “On measures to systematically reform the activities of the University of World Economy and Diplomacy” was signed.
Starting from the academic year 2022/2023, the activities of the university will be transformed on the basis of the concept of a new generation higher educational institution – “Smart University”.
Academic activities at the university are organized on the basis of scientific and analytical orientation and educational technologies of academic integrity, as well as the software and hardware complex that provides them.
Every year, at least 10 professors, doctoral students and undergraduates of the university are sent to leading educational institutions of foreign countries for scientific internships and professional development.
University professors are empowered to award academic titles as well as recognize academic titles and academic degrees awarded on the basis of academic independence in their recruitment.
Starting from the academic year 2022/2023, talented students of the university will be sent to diplomatic missions of Uzbekistan abroad to undergo educational internship. The editorial board of the journal “International Relations: politics, economics, law” will be established under the university.