“Yirtqich nashrlar muammosi global Janub nuqtayi nazaridan” nomli uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2022-yil 14-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Dr Iqboljon Qoraboyev ishtirokida “Yirtqich nashrlar muammosi global Janub nuqtayi nazaridan” nomli uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda professor-o‘qituvchilar va doktorantlar ishtirok etishdi.
JIDU bitiruvchisi Iqboljon Qoraboyev Fransiyaning Tuluza universitetida PhD ilmiy darajasini olgan bo‘lib, hozirda Qozog‘istonning Nur-Sulton shahridagi M.Narikbayev nomidagi KAZGUU universitetining Xalqaro aloqalar kafedrasi dotsenti hamda Belgiyaning UNU-CRIS instituti ilmiy xodimi hisoblanadi.
Mazkur uchrashuv davomida Dr Iqboljon Qoraboyev yirtqich jurnallar tushunchasi, ularning kelib chiqish tarixi, belgilari, shuningdek, olim va tadqiqotchilar nima sababdan o‘z ishlarini yirtqich jurnallarda chop etishlarining sabablari va uning oqibatlari to‘g‘risida taqdimot qildi. Olim yirtqich jurnallarda maqola chop etish muallifning ilmiy salohiyatiga qay darajada salbiy ta'sir ko‘rsatishiga alohida urg‘u berib o‘tdi.
Uchrashuv so‘nggida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.

On July 14, 2022, a meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy with the participation of Dr. Ikboljon Qoraboyev on the topic “The problem of predatory publications from the global South perspective”. The meeting was attended by faculty members and doctoral students of UWED.
UWED graduate Ikboljon Qoraboyev received his Ph.D. from the University of Toulouse, France, and is currently an Associate Professor at the Department of International Relations at KAZGUU University named after M. Narikbaev in Nur-Sultan, Kazakhstan, and a researcher at the UNU-CRIS Institute in Belgium.
During the meeting, Dr. Ikboljon Qoraboyev made a presentation on predatory journals, their background and features, as well as the reasons why scientists and researchers publish their works in predatory journals and their consequences. The scientist emphasized the negative impact of publishing articles in predatory journals on the scientific potential of the author.