Joriy yilning 16 iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) 2021-2022 o’quvyili bitiruvchilariga bakalavr diplomini tantanali topshirish marosimi boʻlib oʻtdi.
An’anaga ko’ra, tadbirda O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi vakillari, O’zbekistonning xorijdagi vakolatxonalarini rahbarlari va faxrli bitiruvchilari ishtirok etdi. “Universitet deyarli 30 yillik faoliyati davomida qator raqobatbardosh kadrlarni tayyorlab kelmoqda. Bugun 195 ta yosh, xalqaro va xalqaro iqtisodiy munosabatlar, siyosatshunoslik hamda xalqaro huquq yo’nalishlari mutaxasisslari  universitetimizni bitirmoqda.  Umid qilamanki, Sizlar davlat xizmati va Yangi O’zbekiston diplomatiyasini rivojlantirishda munosib hissa qo’shasizlar” - ta’kidladi rektor S.Safoyev.
Tadbir davomida mamlakatimizining xorijdagi vakolatxonalarini rahbarlari va faxrli bitiruvchilari tomonidan ham tabrik so’zlari eshittirildi.
“Bugun O’zbek diplomatiyasi yangi yosh mutaxassilar bilan to’lmoqda. Bugungi kunda O’zbekistnning xorijdagi diplomatik vakolatxonalarida jumladan yurtimizning Londonagi elchixonasida faoliyat yuritayotgan bir qator universitetimiz bitiruvchilari bu yerda akademik hamkorlarni kengaytirishga faol ko’mak bermoqdalar.Diplomatik xizmat xodimi va JIDU bitiruvchisi sifatida men bundan juda hursandman. Universitetimiz barcha o’qituvchilariga haqiqiy xalqaro mutaxassislarni tayyorlashdagi beqiyos say-harakatlari uchun tashakkur bildiraman.” -  deydi O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligidagi favqulodda va muxtor elchisi - Said Rustamov
“Har bir universitet uchun uning bitiruvchilari bu alohida faxrdir. Universitetimiz tashkil etilganiga 30 yil to’lganiga qaramasdan uning bitiruvchilari dunyoning turli mamlakat va qit’alarida faoliyat yuritib kelishmoqda. Xurmatli bitiruvchilar, ta’limni yakunlasangiz ham izlanishni va o’rganishni davom ettiring hamda o’z muvaffaqiyatingiz bilan universitetimizni ulug’lang. Men va boshqa univesitetimiz bitiruvchilari dunyoning qaysi burchagida bo’lmaylik shu universitetda o’qiganiizdan faxrlanamiz.” deydi O‘zbekiston Respublikasining Jeneva shahridagi BMT bo‘linmasi va boshqa xalqaro tashkilotlardagi Doimiy vakili - Ulugbek Lapasov.
Yana bir qizg‘in o‘quv yili nihoyasiga yetdi va faol, progressiv fikrlovchi bitiruvchilar ittifoqi yana JIDU universitetini tark etdi. Ularning o‘qish yillari davomida egallagan ko‘nikma va malakalari har qanday kasbiy sohada o‘zini namoyon etishiga va universitetning munosib vakillari bo‘lishiga yordam berishiga shubha yo‘q.

В Университете Мировой Экономики и Дипломатии состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам
19.07.2022 3061
16 июля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась торжественная церемония вручения дипломов бакалавра выпускникам 2021-2022 учебного года.
По традиции, в мероприятии приняли участие представители Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, руководители представительств Узбекистана за рубежом и почетные выпускники. "Почти за 30 лет существования университет подготовил ряд конкурентоспособных кадров. Сегодня 195 молодых людей, специалистов в области международных и международных экономических отношений, политологии и международного права заканчивают наш университет. Надеюсь, что вы внесете достойный вклад в развитие государственной службы и дипломатии нового Узбекистана”, - подчеркнул ректор С.Сафоев.
В ходе мероприятия руководители и почетные выпускники зарубежных представительств нашей страны также заслушали слова поздравления.
“Сегодня узбекская дипломатия наполняется новыми молодыми специалистами. Сегодня выпускники ряда университетов, работающих в дипломатических представительствах Узбекистана за рубежом, в том числе в посольстве нашей страны в Лондоне, активно содействуют расширению академического сотрудничества.Будучи офицером дипломатической службы и выпускником УМЭД, я очень этому рад. “Хочу поблагодарить всех преподавателей нашего университета за их неоценимые усилия по подготовке настоящих международных специалистов.”- говорит Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии-Саид Рустамов
“Для каждого ВУЗа его выпускники-это особая гордость. Несмотря на то, что нашему университету уже 30 лет, его выпускники работают в разных странах и континентах мира. Уважаемые выпускники, продолжайте исследовать и учиться, даже когда вы заканчиваете свое образование, и прославляйте наш университет своими успехами. Я и другие выпускники нашего университета гордимся тем, что учимся в этом университете, независимо от того, в какой части мира мы находимся."говорит постоянный представитель Республики Узбекистан при Отделении ООН в Женеве и других международных организациях - Улугбек Лапасов.
Еще один напряженный учебный год подошел к концу, и Союз активных, прогрессивно мыслящих выпускников вновь покинул университет УМЭД. Нет сомнений в том, что навыки и умения, приобретенные ими за годы учебы, помогут им проявить себя в любой профессиональной сфере и стать достойными представителями ВУЗа.