2017 yil 17 yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakulteti kafedralari tomonidan tashkil qilingan “O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyatining rivojlanishi va iqtisodiyoti modernizatsiyasi: yondashuv, tendensiya va istiqbollari” nomli ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining oliy o‘quv yurtlari vakillari ishtirok etdilar. Konferensiyani JIDU rektori A. Djumanov tabrik so‘zi bilan ochib berdilar. Ular o‘z nutqida tadbir doirasida ko‘rib chiqilayotgan muammolar dolzarbligini hamda konferensiya kun tartibidagi masalalar bo‘yicha amaliy takliflarni ishlab chiqish muhimligini ta’kidladilar.
Plenar sessiyasida JIDU “Xalqaro savdo va investitsiyalar” kafedrasi mudiri, i.f.d., prof. I.R. Mavlanov, “Jahon iqtisodiyoti va XIM” kafedrasi professori, i.f.d. N. Sirojiddinov, “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedrasi mudiri, i.f.n., dots. L.M. Tashpulatova va Toshkent avtomobil yo‘llarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi institutining “Transport logistikasi” kafedrasi o‘qituvchisi D.A.Malenkix o‘z ma’ruzalari bilan chiqdilar.
Konferensiya quyidagi to‘rtta tematik seksiyalar doirasida ishini davom etdi:
• Zamonaviy globalizatsiya sharoitida iqtisodiyot modernizatsiyasi va tashqi iqtisodiy aloqalar rivojlanishining nazariy-metodologik masalalari.
• Zamonaviy O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilishda savdo va investitsiyalar.
• O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotini modernizatsiya qilishning uslubiy masalalari va strategik yo‘nalishlari.
• Iqtisodiyotni modernizatsiya qilishda matematik modellarning roli.
Konferensiya davomida “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakulteti “Jahon iqtisodiyoti va XIM”, “Iqtisodiyot nazariyasi”, “Xalqaro savdo va investitsiyalar”, “Matematik modellashtirish va informatika” kafedralari professor-o‘qituvchilari, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Samarqand iqtisodiyot va servis instituti o‘qituvchilari hamda JIDU doktorantlari, magistrantlari va talabalari faol ishtirok etdilar. Tematik seksiyalar yig‘ilishlaridan so‘ng ularning moderatorlari qisqa ma’ruzalari bilan chiqdilar. Tadbir yakunlari bo‘yicha ilmiy konferensiyaning rezolyutsiyasi ishlab chiqildi.

Модернизация экономики и развитие внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан: подходы, тенденции и перспективы
18.01.2017 34699
В Университете мировой экономики и дипломатии 17 января 2017 года состоялась научно-практическая конференция на тему «Модернизация экономики и развитие внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан: подходы, тенденции и перспективы», организованная кафедрами факультета «Международные экономические отношения».
В мероприятиии приняли участие представители высших учебных заведений Республики Узбекистан. Конференцию открыл приветственным словом ректор УМЭД А.Джуманов. В своем выступлении он отметил актуальность проблем, рассматриваемых в рамках мероприятия, а также важность выработки практических рекомендаций и предложений по вопросам повестки дня конференции.
На пленарной сессии с докладами выступили д.э.н., проф., зав.кафедрой «Международная торговля и инвестиции» УМЭД Мавланов И.Р., д.э.н., профессор кафедры «Мировая экономика и международные экономические отношения» УМЭД Сиражиддинов Н., к.э.н., зав.кафедрой «Экономическая теория» УМЭД Ташпулатова Л.М. и преподаватель кафедры «Транспортная логистика» Ташкентского института по проектированию автомобильных дорог Маленьких Д.А.
Конференция продолжила свою работу в рамках следующих четырех тематических секций:
- Теоретико-методологические вопросы модернизации экономики и развития внешнеэкономических связей в современных условиях глобализации.
- Торговля и инвестиции в модернизации современной экономики Узбекистана.
- Методические вопросы и стратегические направления модернизации экономики Республики Узбекистан.
- Роль математических моделей в модернизации экономики.
В работе конференции активное участие приняли преподаватели кафедр «Мировая экономика и МЭО», «Экономическая теория», «Международная торговля и инвестиция», «Математическое моделирование и информатика» факультета «Международные экономические отношения» УМЭД и преподаватели Ташкентского государственного института востоковедения, Самаркандского института экономики и сервиса, а также старшие научные сотрудники-соискатели, магистранты и студенты УМЭД. В завершении конференции модераторы секций выступили с краткими докладами. По итогам мероприятия была выработана резолюция научной конференции.