Joriy yilning 29 iyun - 1 iyul kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti «Xalqaro munosabatlar» kafedrasi mudiri U.A. Xasanov, yetakchi ilmiy xodim hamda «Knowledge Hub UniCEN» loyihasining JIDU dagi koordinatori A.A. Umarov, Ilmiy bo'lim boshlig'i R.A. Ernazarov, PhD doktoranti M.M. Nurmetova va PhD doktoranti I.N. Gafarov Qozog'istonning Olmaota shahriga tashrif buyurishdi.
Ushbu safar «Knowledge Hub UniCEN» loyihasi doirasida tashkil etilib, uning maqsadi Qozog'istonning yetakchi universitetlari bilan hamkorlik aloqalarini yo`lga qo`yishdan iborat edi.
Safar davomida JIDU delegatsiyasi Narxoz universiteti, Al-Farobiy nomidagi Qozog'iston milliy universiteti va Qozoq-Nemis universiteti (KDU) ga tashrif buyurdi. Narxoz universiteti Xalqaro bo'limi boshlig'i va «Knowledge Hub UniCEN» loyihasi direktori, Pitsburg universiteti professori Jennifer Murtazashvili bilan; Narxoz universiteti Huquq va davlat boshqaruvi Oliy maktabi rahbariyati va professor-o'qituvchilari bilan; Qozog'iston milliy universiteti «Xalqaro munosabatlar» fakulteti dekani, Ilmiy va xalqaro aloqalar bo'yicha dekan muovini, «Xalqaro munosabatlar va jahon iqtisodiyoti» kafedrasi mudiri va professor-o'qituvchilari bilan uchrashuvlar bo'lib o'tdi.
Mazkur uchrashuvlar davomida tomonlar Markaziy Osiyo davlatlarining oliy o'quv yurtlari va akademik doiralari o'rtasida hamkorlik darajasi ancha sustligini e`tirof etib, tegishli oliy o'quv yurtlari o'rtasida hamkorlik o'rnatish, o'qitish va ilmiy-tadqiqot faoliyati hamda ilmiy ishlar yozish sohasida tajriba almashish, shuningdek, mehmon ma'ruzalarini tashkil etish to'g'risida kelishib oldilar.

29 июня-1 июля т.г. делегация из Университета мировой экономики и дипломатии, в составе заведующего кафедрой «Международные отношения» У.А.Хасанова, ведущего научного сотрудника и координатора проекта «Knowledge Hub UniCEN» из УМЭД А.А.Умарова, главы Отдела науки Р.А.Эрназарова, PhD докторанта М.М.Нурметовой, PhD докторанта И.Н.Гафарова пребывала в городе Алма-Ата, Казахстан.
Данная поездка была организована в рамках проекта «Knowledge Hub UniCEN». Целью поездки было налаживание сотрудничества и устойчивых партнерских отношений с ведущими казахскими вузами.
Во время пребывания делегация УМЭД посетила Университет Нархоз, Казахстанский национальный университет имени Аль-Фараби (КазНУ) и Казахстанско-немецкий университет (KDU). Состоялись встречи с главой Международного отдела университета Нархоз и директором проекта «Knowledge Hub UniCEN», профессором Питтсбургского университета Дженнифер Муртазашвили; с руководством и профессорско-преподавательским составом Высшей школы права и государственного управления университета Нархоз; с деканом факультета «Международные отношения» КазНУ, заместителем декана по научным и международным связям, заведующей кафедрой «Международные отношения и мировая экономика» и ППС кафедры.
В ходе встреч сторонами было отмечено, что наблюдается низкий уровень сотрудничества между вузами и академической средой государств Центральной Азии. В этой связи, стороны договорились об установлении тесного сотрудничества между соответствующими вузами, обмене опытом в сфере преподавания и исследовательской деятельности, написании научных работ, также об организации гостевых лекций.