Lorel Donahey bilan uchrashuv tashkil etildi
Joriy yilning 10-iyun kuni JIDUda madaniyatlararo muloqot sohasida amerikalik mutaxassis Lorel Donahey bilan UWED CROSS-CULTURAL COMMUNICATION CLUB (UWED CCCC) tomonidan tashkil etilgan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mehmonni yig‘ilgan talabalar bilan tanishtirar ekan, JIDU ingliz tili kafedrasi professori B.Samadov turli mamlakatlar vakillari ko‘pincha chet tilini yaxshi bilmasliklari uchun emas, balki madaniyatlardagi mavjud tafovut tufayli ham bir-birini tushunmasligini ta’kidladi.
Donahey xonim talabalarga turli mamlakatlarda ishlashga boy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi, O‘zbekistondagi faoliyatidan olgan taassurotlari haqida gapirdi va bo‘lajak diplomatlarga qimmatli maslahatlar berdi. Talabalarning ushbu uchrashuvga qiziqishi madaniyatlararo muloqot muammolariga oid ko'plab savollarda ifodalandi. Talabalarning savollariga javob berar ekan, Donahey xonim ushbu mamlakatda tahsil olayotgan yoki ishlayotgan xorijliklar uchun mamlakat madaniyati asoslarini bilish naqadar muhim ekanini ta’kidladi. Uning aytishicha, turli madaniyat vakillari oʻrtasidagi ijobiy muloqot koʻp jihatdan umumiy muloqot kodining (shared code) mavjudligiga bogʻliq. U turli millat vakillari boshqa mamlakatlarga o‘qish yoki ishlash uchun kelganlarida boshdan kechirgan muvaffaqiyatsizliklar va madaniy shokning yorqin misollarini keltirdi.
Bugungi kunda dunyoning turli davlatlarining urf-odatlari va an'analarini bilish nafaqat diplomatlar, balki boshqa madaniyatlar vakillari bilan muloqot qiladigan har bir zamonaviy inson uchun muvaffaqiyatning asosiy omillaridan biri bo'lib qolmoqda.

A meeting was arranged with Lorel Donaghey
On June 10 this year, UWED hosted a meeting with an American expert in the field of intercultural communication, Miss Lorel Donaghey, organized by the UWED CROSS-CULTURAL COMMUNICATION CLUB (UWED CCCC). Introducing the guest to the assembled students, Professor of the Department of English of UWED B. Samadov noted that representatives of different countries often do not understand each other not because of the poor knowledge of a foreign language, but due to the existing difference in the cultures of communicating parties.
Miss Donaghey shared with students her rich experience of working in various countries, mentioned impressions of her work in Uzbekistan and gave valuable advice to future diplomats. She has also emphasized the importance of knowledge of the fundamentals of the country's culture for foreigners who study or work in that country. She said that positive communication among representatives of different cultures largely depends on the availability of a shared code. The interest of students in this meeting was expressed through numerous questions concerning the problems of intercultural communication.
Today, knowledge of the traditions and customs of different countries of the world remains one of the key factors of success not only for diplomats, but also for every modern person who is involved in communication with representatives of other cultures.
In the near future, the UWED CCCC plans to continue holding such meetings, as well as organizing scientific and practical student conferences with the participation of specialists having experience in the field of intercultural relations.