Lorel Donahey bilan uchrashuv tashkil etildi
Joriy yilning 10-iyun kuni JIDUda madaniyatlararo muloqot sohasida amerikalik mutaxassis Lorel Donahey bilan UWED CROSS-CULTURAL COMMUNICATION CLUB (UWED CCCC) tomonidan tashkil etilgan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mehmonni yig‘ilgan talabalar bilan tanishtirar ekan, JIDU ingliz tili kafedrasi professori B.Samadov turli mamlakatlar vakillari ko‘pincha chet tilini yaxshi bilmasliklari uchun emas, balki madaniyatlardagi mavjud tafovut tufayli ham bir-birini tushunmasligini ta’kidladi.
Donahey xonim talabalarga turli mamlakatlarda ishlashga boy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi, O‘zbekistondagi faoliyatidan olgan taassurotlari haqida gapirdi va bo‘lajak diplomatlarga qimmatli maslahatlar berdi. Talabalarning ushbu uchrashuvga qiziqishi madaniyatlararo muloqot muammolariga oid ko'plab savollarda ifodalandi. Talabalarning savollariga javob berar ekan, Donahey xonim ushbu mamlakatda tahsil olayotgan yoki ishlayotgan xorijliklar uchun mamlakat madaniyati asoslarini bilish naqadar muhim ekanini ta’kidladi. Uning aytishicha, turli madaniyat vakillari oʻrtasidagi ijobiy muloqot koʻp jihatdan umumiy muloqot kodining (shared code) mavjudligiga bogʻliq. U turli millat vakillari boshqa mamlakatlarga o‘qish yoki ishlash uchun kelganlarida boshdan kechirgan muvaffaqiyatsizliklar va madaniy shokning yorqin misollarini keltirdi.
Bugungi kunda dunyoning turli davlatlarining urf-odatlari va an'analarini bilish nafaqat diplomatlar, balki boshqa madaniyatlar vakillari bilan muloqot qiladigan har bir zamonaviy inson uchun muvaffaqiyatning asosiy omillaridan biri bo'lib qolmoqda.

10 июня текущего года в УМЭД состоялась встреча с американским экспертом в сфере межкультурного общения Лорел Донахей, организованная Клубом межкультурной коммуникации UWED CROSS-CULTURAL COMMUNICATION CLUB (UWED CCCC). Представляя гостью собравшимся студентам, профессор кафедры английского языка УМЭД Б. Самадов отметил, что представители разных стран часто не понимают друг друга не из-за плохого знания иностранного языка, а в связи с существующей разницей в культурах общающихся.
Госпожа Донахей поделилась со студентами своим богатым опытом работы в различных странах, рассказала о впечатлениях своей деятельности в Узбекистане и дала ценные советы будущим дипломатам. Заинтересованность студентов в данной встрече выразилась в многочисленных вопросах, касающихся проблем межкультурной коммуникации. Отвечая на вопросы студентов, Г-жа Донахей отметила, как велико значение знания основ культуры страны для обучающихся или работающих в данной стране иностранцев. Она подчеркнула, что позитивное общение представителей разных культур во многом зависит от наличия общего кода (shared code) общения. Она привела яркие примеры неудач и культурного шока, которые испытывали на себе представители разных национальностей, приезжая учиться или работать в другие страны.
На сегодняшний день знание традиций и обычаев разных стран мира остаётся одним из ключевых факторов успеха не только для дипломатов, но и для каждого современного человека, предполагающего общение с представителями других культур.
В ближайшем будущем клуб UWED CCCC планирует продолжить проведение подобных встреч, а также организовать научно-практические студенческие конференции с участием специалистов, имеющих опыт в сфере межкультурных отношений.