Joriy yilning 8-iyun sanasida Xalqaro munosabatlar fakulteti va Toshkent shahar IIO FMB Giyohvandlikka qarshi kurash boʻlimi bilan hamkorlikda “Giyohvandlik-asr vabosi” nomli davra-suhbati tashkil qilindi.
Suhbat jarayonida “Giyohvandlik – asr vabosi”, inson tafakkuri kushandasi ekanligini, shu bois giyohvand moddalarni yetishtirish, sotish, tashish va saqlashning oldini olishga barcha o‘z hissasini qo‘shishi lozimligi ta’kidlandi.
Giyohvandlik nafaqat bu illat bilan shug‘ullanuvchilarga, balki butun jamiyatga tahdid soladi. Shuning uchun ham har yili 26 iyun “Xalqaro giyohvandlikka qarshi kurash kuni” deb e’lon qilingan.
Bu borada Respublikamizda doimiy ravishda tadbirlar o‘tkazilib borilyapti. Jumladan, JIDUda ham barcha soha vakillari hamkorligida tadbirlar o‘tkazilib, yoshlar o‘rtasida tushuntirish ishlari muntazam ravishda olib borilmoqda.
Inson uchun eng bebaho boylik – bu sog‘lik-salomatlikdir. Uni asrash esa har birimizga omonat qilib berilgan. Bu borada insonning e’tiqodi kuchli, mustahkam bo‘lishi kerak.  Inson hayoti, yosh avlod kelajagiga raxna solishi mumkin bo‘lgan giyohvandlikka qarshi kurashish mustaqil yurtimizning har bir fuqarosi, qolaversa, har birimizning muhim vazifalarimizdan biri bo‘lib hisoblanadi. Zero, jamiyat hayotidagi mavjud har qanday zararli illatni yo‘q qilish va uning oldini olish har birimizning vazifamiz, sharafli burchimizdir.
Tadbir so’ngida talaba yoshlar o’zlarini qiziqtirgan barcha savollarni berdilar hamda “Zulmatga chorlovchi yo’l” nomli videorolikni tomosha qilib o’zlari uchun kerakli xulosani chiqarib oldilar.

НАРКОМАНИЯ - ЧУМА ВЕКА
8 июня текущего года совместно с факультетом Международных отношений и отделом по борьбе с наркоманией ЦМБ ОВД г. Ташкента был организован круглый стол “Наркомания-чума века”.
Было подчеркнуто, что наркомания – это чума века, чума человеческого мышления, поэтому все должны внести свой вклад в предотвращение производства, продажи, транспортировки и хранения наркотиков.
Наркомания угрожает не только тем, кто занимается этим пороком, но и всему обществу. Именно поэтому 26 июня считается Международным днем борьбы с наркоманией.
В республике постоянно проводятся мероприятия в этом направлении. В частности, в УМЭД проводятся мероприятия с участием представителей всех сфер, регулярно проводится разъяснительная работа среди молодежи.
Самое ценное богатство для человека-это здоровье. А его сохранение-это залог каждого из нас. Вера человека в это должна быть сильной, твердой. Борьба с наркоманией, которая может поставить под угрозу жизнь человека, будущее молодого поколения, является одной из важнейших задач каждого гражданина нашей независимой страны, а также каждого из нас. Ведь искоренение и предупреждение любого вредного порока, существующего в жизни общества, - это долг каждого из нас, наш почетный долг.
В конце мероприятия студенты задали все интересующие их вопросы и, посмотрев видеоролик “Дорога, призывающая к темноте”, сделали для себя необходимые выводы.