Joriy yilning 8-iyun sanasida Xalqaro munosabatlar fakulteti va Toshkent shahar IIO FMB Giyohvandlikka qarshi kurash boʻlimi bilan hamkorlikda “Giyohvandlik-asr vabosi” nomli davra-suhbati tashkil qilindi.
Suhbat jarayonida “Giyohvandlik – asr vabosi”, inson tafakkuri kushandasi ekanligini, shu bois giyohvand moddalarni yetishtirish, sotish, tashish va saqlashning oldini olishga barcha o‘z hissasini qo‘shishi lozimligi ta’kidlandi.
Giyohvandlik nafaqat bu illat bilan shug‘ullanuvchilarga, balki butun jamiyatga tahdid soladi. Shuning uchun ham har yili 26 iyun “Xalqaro giyohvandlikka qarshi kurash kuni” deb e’lon qilingan.
Bu borada Respublikamizda doimiy ravishda tadbirlar o‘tkazilib borilyapti. Jumladan, JIDUda ham barcha soha vakillari hamkorligida tadbirlar o‘tkazilib, yoshlar o‘rtasida tushuntirish ishlari muntazam ravishda olib borilmoqda.
Inson uchun eng bebaho boylik – bu sog‘lik-salomatlikdir. Uni asrash esa har birimizga omonat qilib berilgan. Bu borada insonning e’tiqodi kuchli, mustahkam bo‘lishi kerak.  Inson hayoti, yosh avlod kelajagiga raxna solishi mumkin bo‘lgan giyohvandlikka qarshi kurashish mustaqil yurtimizning har bir fuqarosi, qolaversa, har birimizning muhim vazifalarimizdan biri bo‘lib hisoblanadi. Zero, jamiyat hayotidagi mavjud har qanday zararli illatni yo‘q qilish va uning oldini olish har birimizning vazifamiz, sharafli burchimizdir.
Tadbir so’ngida talaba yoshlar o’zlarini qiziqtirgan barcha savollarni berdilar hamda “Zulmatga chorlovchi yo’l” nomli videorolikni tomosha qilib o’zlari uchun kerakli xulosani chiqarib oldilar.

On June 8 of this year, a round table “Drug addiction -the plague of the century” was organized jointly with the Faculty of International Relations and the Department for Combating Drug Addiction of the Ministry of Internal Affairs of Tashkent.
It was emphasized that drug addiction is the plague of the century, the plague of human thinking, so everyone should contribute to preventing the production, sale, transportation and storage of drugs.
Drug addiction threatens not only those who are engaged in this vice, but also the whole society. That is why June 26 is considered as the International Day against Drug Addiction.
Events in this direction are constantly being held in the republic. In particular, events with the participation of representatives of all spheres are held in the UWED, explanatory work is regularly carried out among young people.
The most valuable wealth for a person is health. And its preservation is the pledge of each of us. A person's faith in this should be strong, firm. The fight against drug addiction, which can endanger a person's life, the future of the younger generation, is one of the most important tasks of every citizen of our independent country, as well as each of us. After all, the eradication and prevention of any harmful vice existing in the life of society is the duty of each of us, our honorable duty.