Joriy yilning 2-4-iyun kunlari Buxoro shahrida Turkiy davlatlar tashkilotining IV Yosh liderlar forumi oʻtkazildi. Ushbu tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro munosabatlar fakulteti 2-bosqich talabasi Dilmurod Dilmurodov hamda Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 1-bosqich talabasi Javohir Imamov tarjimon-volontyor sifatida faol ishtirok etishdi.
Mazkur forum doirasida Buxoro shahri 2022-yilda “Turkiy dunyoning yoshlar poytaxti” deb eʼlon qilindi. Buxoro shahrini 2022-yilda “Turkiy dunyoning yoshlar poytaxti” deb eʼlon qilish to‘g‘risidagi qaror forum doirasida qabul qilindi.
Forumda Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Bag‘dod Amreyev, “Baykar Technology” kompaniyasining texnologik direktori Seljuk Bayraktar, Turkiya yoshlar va sport vaziri Xalis Yunus Ersyoz, O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi direktori Alisher Saʼdullayev, Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov ishtirok etdi.
Tadbir so‘ngida Buxoro shahrining birinchi “Turkiy dunyo yoshlar poytaxti” deb eʼlon qilinishi munosabati bilan qo‘shma qaror va 2022-yil davomida Buxoro shahrida amalga oshirish rejalashtirilgan harakatlar rejasi imzolandi.

IV Forum of Young Leaders of the Organization of Turkic States was held in Bukhara on June 2-4. Dilmurod Dilmurodov, a second-year student at the Faculty of International Relations of the University of World Economy and Diplomacy, and Javohir Imamov, a first-year student at the Faculty of International Economics and Management took part as volunteer-translators in this forum.
Within the framework of this forum, the city of Bukhara was declared the “Youth Capital of the Turkic World” in 2022. The decision to declare Bukhara the “Youth Capital of the Turkic World"” in 2022 was made at the forum.
The forum was attended by Secretary General of the Organization of Turkic States Baghdad Amreyev, Technological Director of Baykar Technology Seljuk Bayraktar, Minister of Youth and Sports of Turkey Khalis Yunus Ersyoz, Director of the Youth Agency of the Republic of Uzbekistan Alisher Sadullayev and Governor of Bukhara region Botir Zaripov.
At the end of the event, a joint resolution was signed on the proclamation of Bukhara as the first “Youth Capital of the Turkic World” and an action plan for 2022 in Bukhara.