Slovakiya elchixonasi tomonidan tantanali tadbir o‘tkazildi
Slovakiya Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi hamda Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) bilan hamkorlikda slovakiyalik olim, astronom, harbiy, siyosatchi, diplomat, general Milan Rastislav Stefanikning byustini o‘rnatishga bag‘ishlangan tantanali marosimni tashkil etdi.
Bu tadbir fransuz ekspeditsiyasi boshligʻi M.R.Stefanikning 1906-yil oxiri — 1907-yil boshlarida Turkistonga qilgan safari xotirasiga bagʻishlangan. Tashrif maqsadi Toshkent rasadxonasida bo'lish va quyosh tutilishini kuzatish, shu bilan birga slovak va o‘zbek xalqlari o‘rtasida do‘stona munosabatlar o‘rnatilishining boshlanishi bo‘lib xizmat qilgan.

Торжественное мероприятие провело посольство Словакии
Посольство Словацкой Республики в Ташкенте совместно с Центром гидрометеорологической службы (Узгидромет) организовала торжественную церемонию установки бюста словацкого ученого, астронома, военного, политика, дипломата, генерала Милана Растислава Штефаника
Данное мероприятие прошло в ознаменовании поездки главы французской экспедиции М.Р.Штефаника в Туркестан в конце 1906- начале 1907гг. для наблюдения солнечного затмения и его визита в ташкентскую обсерваторию, и соответственно, начала установления дружественных отношений между словацким и узбекским народами.