Sayyor sud majlisi o‘tkazildi
Joriy yilning 27-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yuridik klinikasida Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani tumanlararo sudining sayyor sudi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu sud JIDU Yuridik klinikasi va “Xalqaro huquq” fakultetining 2-3-bosqich talabalari ishtirokidagi 2 ta sud jarayoni namunaviy tartibda ko‘rib chiqildi. Sud jarayonlariga Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani tumanlararo sudining sudyasi Dadajonova Dilfuza Burxoniddinovnava, o‘rinbosar Shukurlayeva Guli Yusupovnalar raislik qilishdi. Sayyor sud protsessi davomida oila huquqi va mehnat huquqi sohasiga oid sud ishlari ko‘rib chiqildi.
Talabalar sud jarayonida sud ishtirokchilari: da’vogar, javobgar, guvoh, uchinchi shaxslar sifatida ishtirok etishdi. Bundan tashqari, sud protsessiga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida talabalar fuqarolik-protsessual jarayonlari tartib-qoidalari bilan chuqur tanishib chiqishdi, talabalar tomonidan fuqarolik-protsessual hujjatlari tayyorlab chiqildi.
Sudyalar tomonidan talabalar tayyorlagan hujjatlar, dalillarga huquqiy baho berilib, kamchiliklar ustida ish olib borildi.
Sud yakunida ko‘rilgan ishlar bo‘yicha xulosa o‘qib eshittirilib, ular bo‘yicha tushuntirishlar berildi.
Sayyor sud jarayonlari talabalar huquqiy ko‘nikmalari bilan bir qatorda, aktyorlik qobiliyatlarini ham oshirishga amaliy yordam berdi. Sud jarayonlaridan ko‘zlangan maqsadlarga muvaffaqqiyatli erishildi, talabalar sudyalardan o‘zlariga qiziq bo‘lgan hamda muammoli savollarga javob olishdi.

27 мая текущего года в Юридической клинике Университета мировой экономики и дипломатии состоялся выездной судебный процесс межрайонного суда Мирзо-Улугбекского района города Ташкента.
Судебный процесс проходил в стандартной форме с участием двух студентов 2-3 курсов Юридической клиники УМЭД и факультета международного права. Суд проходил под председательством судьи Дададжоновой Дилфузы Бурхониддиновны и заместителя Шукурлаевой Гули Юсуповны Мирзо-Улугбекского районного межрайонного суда г.Ташкента. В ходе выездного судебного разбирательства рассматривались дела в сфере семейного права и трудового права.
Студенты участвовали в судебном процессе в качестве сторон: истца, ответчика, свидетеля и третьих лиц. Кроме того, при подготовке к судебному разбирательству студенты были подробно ознакомлены с гражданско-процессуальными процедурами, а студенты подготовили гражданско-процессуальные документы.
Судьи дали правовую оценку подготовленным студентами документам и доказательствам и отработали недостатки.
По окончании судебного заседания были зачитаны выводы по делу и даны разъяснения.
Процессы выездного суда оказали практическую помощь в совершенствовании юридических навыков студентов, а также их актерских навыков. Цели судебного разбирательства были успешно достигнуты, и студенты получили ответы на свои вопросы от судей.