Sayyor sud majlisi o‘tkazildi
Joriy yilning 27-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yuridik klinikasida Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani tumanlararo sudining sayyor sudi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu sud JIDU Yuridik klinikasi va “Xalqaro huquq” fakultetining 2-3-bosqich talabalari ishtirokidagi 2 ta sud jarayoni namunaviy tartibda ko‘rib chiqildi. Sud jarayonlariga Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani tumanlararo sudining sudyasi Dadajonova Dilfuza Burxoniddinovnava, o‘rinbosar Shukurlayeva Guli Yusupovnalar raislik qilishdi. Sayyor sud protsessi davomida oila huquqi va mehnat huquqi sohasiga oid sud ishlari ko‘rib chiqildi.
Talabalar sud jarayonida sud ishtirokchilari: da’vogar, javobgar, guvoh, uchinchi shaxslar sifatida ishtirok etishdi. Bundan tashqari, sud protsessiga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida talabalar fuqarolik-protsessual jarayonlari tartib-qoidalari bilan chuqur tanishib chiqishdi, talabalar tomonidan fuqarolik-protsessual hujjatlari tayyorlab chiqildi.
Sudyalar tomonidan talabalar tayyorlagan hujjatlar, dalillarga huquqiy baho berilib, kamchiliklar ustida ish olib borildi.
Sud yakunida ko‘rilgan ishlar bo‘yicha xulosa o‘qib eshittirilib, ular bo‘yicha tushuntirishlar berildi.
Sayyor sud jarayonlari talabalar huquqiy ko‘nikmalari bilan bir qatorda, aktyorlik qobiliyatlarini ham oshirishga amaliy yordam berdi. Sud jarayonlaridan ko‘zlangan maqsadlarga muvaffaqqiyatli erishildi, talabalar sudyalardan o‘zlariga qiziq bo‘lgan hamda muammoli savollarga javob olishdi.

A mobile court hearing was held
On May 27, this year, the mobile trial of the inter-district court of the Mirzo-Ulugbek district of Tashkent city took place at the Law Clinic of the University of World Economy and Diplomacy.
The trial took place in a standard form with the participation of 2-3-year students of the Law Clinic and the faculty “International law” of UWED. The trial was chaired by Judge Dilfuza Dadadzhonova Burkhoniddinovna and Deputy Guli Yusupovna Shukurlaeva Mirzo-Ulugbek district interdistrict Court of Tashkent. During the the mobile trial, cases in the field of family law and labor law were considered.
Students participated in the trial as parties: plaintiff, defendant, witness and third parties. In addition, in preparation for the trial, students were familiarized in detail with civil procedures, and students prepared civil procedure documents.
The judges gave a legal assessment of the documents and evidence prepared by the students and worked out the shortcomings.
At the end of the court session, the conclusions of the case were read out and explanations were given.
The processes of the visiting court provided practical assistance in improving the legal skills of students, as well as their acting skills. The goals of the trial were successfully achieved, and the students received answers to their questions from the judges.