Joriy yilning 5-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Toshkent Jan Monne nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi” loyihasi doirasida “Siyosatshunoslik” kafedrasi mudiri F.Sattarov boshchiligida “O‘zbekistonda siyosiy fanlarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir doirasida fan doktori, professor M.Rahimovning “Logistics and Diplomacy” monografiyasining taqdimoti tashkil etilib, taqdimotdan so‘ng boshqa universitetlardan taklif etilgan professor-oʻqituvchilar, shuningdek, JIDU professor-oʻqituvchilari, faol doktorantlar, magistrantlar va bakalavriat talabalari  Oʻzbekistonda siyosiy fanlar rivojining muhim masalalari mavzusuga bag‘ishlangan muhokamada ishtirok etdilar. Xususan, kun tartibida quyidagi masalalar bo‘ldi: O‘zbekistonda siyosatshunoslikning bugungi holati va rivojlanish istiqbollari, siyosatshunoslik tadqiqotlari doirasida zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanish muammolari, mamlakatimizda gender siyosatini shakllanish muammolari, siyosiy falsafasi va qiyosiy siyosatshunoslik kabi fanlarni joriy etish va rivojlantirish va boshqalar.
Konferensiyaning savol-javoblarga bag‘ishlangan qismi ham qiziqarli va mazmunli bo‘ldi. Savol-javob qismida konferensiya tinglovchilari va kuzatuvchilari ma’ruzachilarning chiqishlari bo‘yicha o‘z takliflari bilan o‘rtoqlashib, o‘z taassurotlari va mulohazalari bilan bo‘lishdilar.

Republican scientific-practical conference was held
Republican scientific and practical conference on “The current state and prospects for the development of political sciences in Uzbekistan” was held On May 25, at the University of World Economy and Diplomacy within the Tashkent Jean Monnet center of excellence for European studies project under the leadership of the head of the department “Political Science” F.Sattarov.
As part of this event, an interesting presentation of the monograph “Logistics and Diplomacy” by Doctor of Science and Professor M. Rakhimov was delivered, after which the invited professors and teachers from other universities, as well as the teachers of faculties of UWED, along with active doctoral students and undergraduates became participants of the discussion on important issues in the development of political sciences in Uzbekistan. In particular, on the agenda were such issues as the current state and prospects for the development of political sciences in Uzbekistan, the problems of using modern information technologies in the framework of political science research, the problems of forming gender policy in our country, the introduction and development of such sciences as Political Philosophy and Comparative Political Science and others.
The question and answer session of the conference was interesting and informative, as the audience and observers of the conference shared their impressions and comments and their suggestions on the reports of the speakers.