Joriy yilning 5-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Toshkent Jan Monne nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi” loyihasi doirasida “Siyosatshunoslik” kafedrasi mudiri F.Sattarov boshchiligida “O‘zbekistonda siyosiy fanlarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir doirasida fan doktori, professor M.Rahimovning “Logistics and Diplomacy” monografiyasining taqdimoti tashkil etilib, taqdimotdan so‘ng boshqa universitetlardan taklif etilgan professor-oʻqituvchilar, shuningdek, JIDU professor-oʻqituvchilari, faol doktorantlar, magistrantlar va bakalavriat talabalari  Oʻzbekistonda siyosiy fanlar rivojining muhim masalalari mavzusuga bag‘ishlangan muhokamada ishtirok etdilar. Xususan, kun tartibida quyidagi masalalar bo‘ldi: O‘zbekistonda siyosatshunoslikning bugungi holati va rivojlanish istiqbollari, siyosatshunoslik tadqiqotlari doirasida zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanish muammolari, mamlakatimizda gender siyosatini shakllanish muammolari, siyosiy falsafasi va qiyosiy siyosatshunoslik kabi fanlarni joriy etish va rivojlantirish va boshqalar.
Konferensiyaning savol-javoblarga bag‘ishlangan qismi ham qiziqarli va mazmunli bo‘ldi. Savol-javob qismida konferensiya tinglovchilari va kuzatuvchilari ma’ruzachilarning chiqishlari bo‘yicha o‘z takliflari bilan o‘rtoqlashib, o‘z taassurotlari va mulohazalari bilan bo‘lishdilar.

25 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках проекта “Ташкентского центра передовых европейских исследований имени Жана Монне” под руководством заведующей кафедрой “Политология” Ф.Саттарова состоялась Республиканская научно-практическая конференция на тему “Современное состояние и перспективы развития политических наук в Узбекистане”.
В рамках данного мероприятия была организована интересная презентация монографии “Logistics and Diplomacy” доктора наук и профессора М.Рахимова, после которого приглашённые профессора и преподаватели других  вузов, а также профессорско-преподвательский состав УМЭД наряду с активными докторантами, магистрантами и  студентами бакалавриата стали участниками обсуждений важных вопросов в области развития политических наук в Узбекистане. В частности, на повестке дня находились такие вопросы как нынешнее состояние и перспективы развития политических наук в Узбекистане, проблемы использования современных информационных технологий в рамках политологичеких исследований, проблемы формирования гендерной политики в нашей стране, внедрение и развитие таких наук, как Политическая философия и Сравнительная политология и др.
Не менее интересной и познавательной была часть вопросов и ответов, где слушатели и наблюдатели конференции делились своими впечатлениями и комментариями делясь своими предложениями по поводу докладов выступивших спикеров.