Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yangi “Executive Education” fakultetining ochilishi marosimi bo‘lib o‘tdi
23.05.2022 3204
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida joriy yilning 23-may kuni yangi “Executive Education” (Oliy boshqaruv taʼlimi) fakulteti ochilishi marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasining Oliy Majlis Senati, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiya va tashqi savdo vazirligi, Strategik rivojlanish agentligi hamda boshqa vazirlik va idoralari rahbarlari, davlat va xususiy kompaniyalari top menejerlari, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik missiyalar rahbarlari, milliy ommaviy axborot vositalari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etishdi.
Tadbirning ochish nutqida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning davlat organlari rahbar xodimlarini, davlat kompaniyalari va xususiy biznes top-menejerlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimini tubdan modernizatsiya qilish bo‘yicha bergan topshiriqlarini bajarish jarayonida jahonning yetakchi universitetlari tajribasidan kelib chiqib, JIDU “Executive Education” fakulteti tashkil etilganligini taʼkidladi.
Yangi fakultet faoliyatining asosiy yo‘nalishi – rahbar xodimlarni zamonaviy boshqaruv va biznes yuritish usullariga o‘rgatish, raqobatbardoshlikni oshirish, jahon savdo va investitsiya faoliyatining zamonaviy tendensiyalari hamda iqtisodiyotning turli sohalarida eng yangi texnologiyalarni joriy etish tajribasi bilan yaqindan tanishtirishdan iborat.
“Executive Education” o‘quv dasturlarini tashkil etishga AQSH, Yevropa, Yaponiya, Janubiy Koreya va Singapurning yetakchi universitetlaridan professor-mutaxassislar va taʼlim sohasidagi zamonaviy “know-how” jalb etilmoqda. Yaqin o‘rtada yangi fakultetda “Yetakchilik va strategiya, boshqaruv tamoyillari”; “Zamonaviy sanoat siyosati”; “Korporativ boshqaruv, moliyaviy menejment” kabi dasturlar amalga oshiriladi.
Ushbu yo‘nalishdagi pilot loyiha doirasida JIDUning “Executive Education” fakultetida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Strategik rivojlanish agentligi bilan hamkorlikda joriy yilning 23-27-may kunlari “Xorijiy investitsiyalarni jalb etish, Xalqaro investitsiya huquqi” mavzusida Glazgo universiteti professori Kristian Tams va Oksford universiteti professori Antonios Sanakopulos ishtirokida o‘quv dasturi tashkil etildi. Unda mamlakatimiz hududlaridan shahar va tumanlarning rahbarlari, O‘zbekistonning yirik davlat va xususiy kompaniyalarining top-menejerlari o‘quv dasturida qatnashmoqda.
O‘quv jarayoni interaktiv seminar va suhbat shaklida, xalqaro amaliyotidan chiqib kelgan misollar - keyslar asosida O‘zbekiston sharoitini eʼtiborga olgan holda olib boriladi. O‘zbekistondagi Koreya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi j-b Kim Xi-sang Koreyaning chet el investorlarini jalb etish va ular bilan ish olib borish tajribasini alohida keyslar asosida taqdim etadi.

Университет мировой экономики и дипломатии запускает программу “Executive Education” - образование для руководителей
23.05.2022 3205
Сегодня в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась торжественная инаугурация нового факультета “Executive Education” («Образование для руководителей»).
В ней приняли участие руководители Сената Олий Мажлиса, Министерства иностранных дел, Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства стратегического развития, других министерств и ведомств страны, ведущих государственных и частных компаний, главы дипломатических миссий, аккредитованных в Узбекистане, национальные средства массовой информации, профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
Открывая мероприятие, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД С.Сафоев отметил, что в рамках инициативы Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева о коренной модернизации системы переподготовки руководящего звена государственных учреждений, топ-менеджеров госкомпаний и частного сектора, исходя из опыта ведущих университетов мира в УМЭД открыт факультет “Executive Education”.
Основное направление деятельности нового факультета – обучение руководителей и специалистов современным методам управления и ведения бизнеса, повышению конкурентоспособности, ознакомление с современными трендами в глобальной торговле и инвестиционной деятельности, опытом внедрения новейших технологий в различных отраслях экономики.
Для организации программ обучения на факультете “Executive Education” будут привлекаться зарубежные профессора и “ноу-хау” ведущих университетов США, Европы, Японии, Южной Кореи, Сингапура. В ближайшее время на новом факультете будут реализованы такие программы, как “Лидерство и стратегия. Принципы управления”; “Современная индустриальная политика”; “Корпоративное управление, финансовый менеджмент”.
В рамках совместного пилотного проекта УМЭД с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством стратегического развития и 23-27 мая 2022 г. будет проведен учебный курс “Привлечение иностранных инвестиций. Международное инвестиционное право и арбитраж” профессорами университета Глазго Кристианом Тамсом (Christian J. Tams) и профессором Оксфордского университета Антониосом Цанакопулосом (Antonios Tzanakopoulos).
При участии этих профессоров была создана учебная программа, в которой принимают участие руководители городов и районов Узбекистана, топ-менеджеры крупных государственных и частных компаний Узбекистана.
Учебный процесс будет проходить в форме интерактивных семинаров и бесед, на основе примеров (кейсов) из международной практики с учетом условий Узбекистана. Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Узбекистане Ким Хи-cанг представит корейский опыт привлечения и работы с иностранными инвесторами на основе отдельных кейсов.
По окончании обучения участникам программы будут выданы официальные сертификаты, утвержденные британскими профессорами.