Buyuk Britaniya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yilning 5 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori S. Saidkasimov va Buyuk Britaniya Liberal-demokratik partiyasi tashkiliy qo'mitasi a'zosi, Buyuk Britaniyaning xalqaro ishlar bo'yicha ishbilarmonlar klubi raisi K. Divani va Britaniya «EdLogica» kompaniyasi Bosh direktori V. Joshi uchrashuvi bo'lib o'tdi. S. Saidkasimov mehmonlarni universitet faoliyati bilan tanishtirdi. Britaniya delegatsiyasi o'z tashrifining maqsadini batafsil bayon etib, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan mustahkam hamkorlik aloqalarini o'rnatish istagini bildirdi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini ko'rib chiqdilar va o'z takliflarini bildirdilar. Xususan, ingliz universitetlari bilan bakalavriat va magistratura talabalari uchun 2+2 va 2+1 formatdagi almashuv dasturlarini ishga tushirish, Britaniya universitetlaridan professor-o'qituvchilarga mehmon ma'ruzalarini o'tkazish masalalari muhokama qilindi. K. Divani ilgari ta'lim sohasida faoliyat olib borganini va JIDU talabalari uchun «Raqamli diplomatiya» mavzusida onlayn va offlayn ma'ruzalar o'tkazishga tayyor ekanini ta'kidladi. Raqamli iqtisodiyot, raqamli huquq va turizm asosiy yo'nalishlar etib belgilandi. Britaniya delegatsiyasi AIESEC yoshlar global platformasi bilan hamkorlik qilish taklifini ilgari surdi. V. Joshi universitetda ikkinchi til o'qitish sifatini oshirish maqsadida Hindistondan JIDU talabalariga hind tilini o'rgatishga tayyor bo'lgan ko'ngillilarni taklif qilishi mumkinligini ta'kidladi.
Tomonlar ushbu masalalarni batafsil muhokama qilish va turli yo'nalishlar bo'yicha hamkorlik qilish uchun aniq loyihalarni ishlab chiqish va kelgusida memorandum imzolashga qaror qildilar.

On May 5th of this year a meeting of the Vice-Rector of UWED for International Relations S. Saidkasimov with a member of the Organizing Committee of the Liberal Democratic Party of Great Britain, Chairman of the Business Club of Great Britain for International Affairs K. Divani and the chief director of the British company “EdLogica” V. Joshi was held at the University of world economy and diplomacy. S. Saidkasimov gave a brief presentation to the guests on the activity of the university. The British side outlined in detail the purpose of its visit and expressed a desire to establish strong bilateral relations with the University of world economy and diplomacy.
The parties considered the prospects of bilateral cooperation and put forward their proposals. In particular, launching exchange training programs with British universities in the 2+2 and 2+1 format for undergraduate and graduate students, organization of guest lectures by professors from British universities were discussed. K. Divani noted that he has an experience in the field of education and is ready to conduct online and offline lectures for UWED students on the topic "Digital diplomacy". The main cooperation fields were indicated as digital economy, digital law and tourism. The British side put forward a proposal to cooperate with the AIESEC global platform for youth in order to improve the quality of teaching a second language at the university. V. Joshi noted that volunteers can be invited from India, who are ready to teach the Indian language to UWED students.
The parties decided to discuss these issues in more detail and develop specific projects for cooperation in various areas, and, in the future, sign a joint memorandum. The negotiations were successful and during the meeting the parties considered ways to implement mutually beneficial projects. The British side expressed a desire to get to know the activities of the university in more detail.