Buyuk Britaniya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yilning 5 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori S. Saidkasimov va Buyuk Britaniya Liberal-demokratik partiyasi tashkiliy qo'mitasi a'zosi, Buyuk Britaniyaning xalqaro ishlar bo'yicha ishbilarmonlar klubi raisi K. Divani va Britaniya «EdLogica» kompaniyasi Bosh direktori V. Joshi uchrashuvi bo'lib o'tdi. S. Saidkasimov mehmonlarni universitet faoliyati bilan tanishtirdi. Britaniya delegatsiyasi o'z tashrifining maqsadini batafsil bayon etib, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan mustahkam hamkorlik aloqalarini o'rnatish istagini bildirdi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini ko'rib chiqdilar va o'z takliflarini bildirdilar. Xususan, ingliz universitetlari bilan bakalavriat va magistratura talabalari uchun 2+2 va 2+1 formatdagi almashuv dasturlarini ishga tushirish, Britaniya universitetlaridan professor-o'qituvchilarga mehmon ma'ruzalarini o'tkazish masalalari muhokama qilindi. K. Divani ilgari ta'lim sohasida faoliyat olib borganini va JIDU talabalari uchun «Raqamli diplomatiya» mavzusida onlayn va offlayn ma'ruzalar o'tkazishga tayyor ekanini ta'kidladi. Raqamli iqtisodiyot, raqamli huquq va turizm asosiy yo'nalishlar etib belgilandi. Britaniya delegatsiyasi AIESEC yoshlar global platformasi bilan hamkorlik qilish taklifini ilgari surdi. V. Joshi universitetda ikkinchi til o'qitish sifatini oshirish maqsadida Hindistondan JIDU talabalariga hind tilini o'rgatishga tayyor bo'lgan ko'ngillilarni taklif qilishi mumkinligini ta'kidladi.
Tomonlar ushbu masalalarni batafsil muhokama qilish va turli yo'nalishlar bo'yicha hamkorlik qilish uchun aniq loyihalarni ishlab chiqish va kelgusida memorandum imzolashga qaror qildilar.

Состоялась встреча с делегацией из Великобритании
5 мая текущего года в УМЭД состоялась встреча проректора по международным связям С.С.Саидкасимова с членом организационного комитета Либерально-демократической партии Великобритании, председателем Делового клуба Великобритании по международным делам К.Дивани и главным директором британской компании “EdLogica” В. Жоши. С.С.Саидкасимов коротко ознакомил гостей с деятельностью университета. Британская сторона подробно изложила цель своего визита и выразила желание установить прочные отношения сотрудничества с Университетом мировой экономики и дипломатии.
Стороны рассмотрели перспективы двухстороннего сотрудничества и выдвинули свои предложения. В частности, были затронуты вопросы запуска программ обучения по обмену с британскими университетами в формате 2+2 и 2+1 для студентов бакалавриата и магистратуры, проведения гостевых лекций профессоров из британских университетов.
К. Дивани отметил, что ранее вел свою деятельность в сфере образования и готов провести для студентов УМЭД онлайн и оффлайн лекции на тему «Цифровая дипломатия». Основными направлениями были назначены цифровая экономика, цифровое право и туризм. Британской стороной было выдвинуто предложение сотрудничать с глобальной платформой для молодежи AIESEC в целях повышения качества преподавания второго языка в университете. В.Жоши отметил, что из Индии могут быть приглашены волонтеры, которые готовы преподавать индийский язык студентам УМЭД.
Стороны решили обсудить эти вопросы более детально, разработать конкретные проекты для сотрудничества по разным направлениям и в будущем подписать совместный меморандум. Переговоры прошли успешно и в ходе встречи стороны рассмотрели пути реализации взаимовыгодных проектов. Британская сторона выразила желание подробнее ознакомится с деятельностью университета.