Poytaxtimizda O‘zbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotidagi raisligi doirasida “Xalq diplomatiyasi – taraqqiyot sari o‘zaro hamjihatlik” mavzusida SHHT Xalq diplomatiyasi forumi bo’lib o’tdi.
Forumda xalqaro tashkilotlar vakillari, SHHTga a’zo mamlakatlar parlamentlari, nodavlat tuzilmalar va ilmiy-tahlil markazlari rahbarlari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti siyosiy fanlar doktori professor E. Sultanova hamda bir qancha talabalar qatnashdilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2017 yil Toshkentda tashkil etilgan SHHT Xalq diplomatiyasi markazi faoliyatiga alohida urg‘u berildi. Mazkur tuzilma qisqa vaqt ichida tashkilot tizimida munosib o‘rin egallagani, Xitoy, Tojikiston va boshqa qator davlatlarning yondosh muassasalari bilan yaqin aloqa o‘rnatilgani e’tirof etildi.
Anjumanda yurtimizning SHHTga raisligi va respublikamiz tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar yuqori baholandi. Delegatsiyalar SHHTga a’zo davlatlardagi yosh avlod salohiyatini samarali ro‘yobga chiqarish, har yili SHHT madaniy va sayyohlik poytaxti maqomini berish amaliyotini joriy etish, “SHHT Ezgu niyat elchisi” institutini tashkil etish singari mamlakatimiz takliflari qo‘llab-quvvatladi.
Bugun dunyo burilish davriga kirmoqda. Zamonaviy xalqaro munosabatlar tizimi chuqur o'zgarishlarni boshdan kechirmoqda. Shanxay hamkorlik tashkiloti davlatlarining nodavlat notijorat tashkilotlari xalq diplomatiyasining harakatlantiruvchi kuchiga aylanishini juda istardim. Shundagina u xalqlar darajasida yaqinlashish uchun chinakam talabga ega platformaga aylanishi mumkin. Shu bois ShHT xalq diplomatiyasi forumlariga har yili Tashkilotga aʼzo mamlakatlarning har birida oʻtkazib turilgan holda doimiy maqom berish zarur, - deydi E. Sultanova.
Mahalliy va xorijiy tashkilotlar vakillari turli g‘oya va takliflarni ilgari surishadi, muhim tashabbuslar, qiziqarli taqdimotlar bilan chiqish qiladilar.

Форум народной дипломатии ШОС на тему "Народная дипломатия - взаимная солидарность во имя развития"
В рамках председательства Республики Узбекистан в Шанхайской организации сотрудничества в Ташкенте состоялся Форум народной дипломатии ШОС на тему «Народная дипломатия – взаимная солидарность во имя развития».
В форуме приняли участие представители международных организаций, главы парламентов, неправительственных организаций и аналитических центров государств-членов ШОС, доктор политических наук, профессор Университета мировой экономики и дипломатии Э. Султанова и несколько студентов.
Особое внимание было уделено деятельности Центра народной дипломатии ШОС, созданного в 2017 году в Ташкенте по инициативе президента Шавката Мирзиеева. Было признано, что за короткое время данная структура заняла достойное место в системе организации, была налажена тесная связь с соответствующими учреждениями Китая, Таджикистана и ряда других стран.
На конференции были высоко оценены председательство нашей страны в ШОС и инициативы, выдвинутые Республикой. Делегации поддержали предложения нашей страны по эффективной реализации потенциала молодого поколения в государствах-членах ШОС, внедрению практики ежегодного присвоения статуса культурной и туристической столицы ШОС, организации Института “Посла доброй воли ШОС”.
Сегодня мир вступает в переломный момент. Современная система международных отношений претерпевает глубокие изменения. “Очень хотелось бы, чтобы движущей силой народной дипломатии стали неправительственные некоммерческие организации государств Шанхайской организации сотрудничества. Только тогда это может стать по-настоящему востребованной платформой для сближения на национальном уровне. В связи с этим необходимо придать форумам народной дипломатии ШОС постоянный статус, проводимый ежегодно в каждой из стран - членов организации, - сказала Э. Султанова.
Представители отечественных и зарубежных организаций выдвигают различные идеи и предложения, выступают с важными инициативами, интересными презентациями.