Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Safoyevning “Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi” nomli maqolasi Janubiy Koreyaning “The Korea Herald” nashrida chop etildi.
Maqolada Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan yangilangan ichki va tashqi siyosatni xalq tomonidan qoʻllab-quvvatlanayotganligi hamda soʻnggi besh yil davomida belgilangan ustuvor vazifalarni amalga oshirish bilan bogʻliq modernizatsiyaning birinchi bosqichi muvaffaqiyatli yakunlanib, islohotlarning keyingi bosqichi, shubhasiz, yanada murakkab, fundamental siyosiy va iqtisodiy islohotlarni oʻz ichiga olishini inobatga olgan holda keng jamoatchilik muhokamasi asosida yettita ustuvor yoʻnalishdan iborat 2022 — 2026-yillarga moʻljallangan Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi ishlab chiqilgani bildirilgan.
“Kelgusi besh yilga moʻljallangan taraqqiyot strategiyasi ijtimoiy bozor iqtisodiyoti, dunyoviy demokratik huquqiy davlat, inson qadrini ulugʻlash va barqaror rivojlanishga erishish tamoyillariga asoslanadi”, deyiladi maqolada.
Senat Raisining birinchi oʻrinbosari oʻz maqolasida Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasining yettita ustuvor yoʻnalishlari hamda mazkur yoʻnalishlar doirasida belgilangan vazifalar boʻyicha batafsil toʻxtalib oʻtgan.
Xususan, milliy iqtisodiyotni jadal rivojlantirish va yuqori oʻsish surʼatlarini taʼminlash uchinchi ustuvor yoʻnalishi doirasida 2030-yilga borib aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot hajmini 1,6 baravarga, oʻrtacha daromadni esa 4000 dollardan oshirish rejalashtirilgani qayd etilgan.
Shuningdek, maqolada Koreya Respublikasi bilan munosabatlarni rivojlantirish Oʻzbekiston tashqi siyosatining muhim ustuvor yoʻnalishlaridan biri boʻlib, Janubiy Koreya Oʻzbekistonning mustaqilligi va suverenitetini, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarning izchil va tizimliligini qoʻllab-quvvatlovchi Oʻzbekistonning azaliy, oʻzini isbotlagan strategik va ishonchli hamkori ekanligi taʼkidlangan.
“Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2021-yilda Seulga tarixiy tashrifi mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklik uchun yangi ufqlarni ochdi”, deb yozadi muallif.
Senat Raisining birinchi oʻrinbosari “uzoq muddatli maqsad va saʼy-harakatlarning ijobiy natijalari oʻzini uzoq kuttirmaydi. Oʻzbekiston demokratik, barqaror rivojlanayotgan davlat sifatida jahon hamjamiyatidagi oʻz mavqeini mustahkamlashda davom etadi”, deya yakunlaydi maqolasini.

An article by Sodik Safayev was published in the South Korean newspaper "The Korea Herald"
The article of the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Sodiq Safaev “Development Strategy of Uzbekistan” was published in the South Korean newspaper “The Korea Herald”.
The article says that сonsidering that the renewed domestic and foreign policy pursued under President Mirziyoyev’s leadership finds support among the people, also the first stage of modernization, associated with the implementation of priority tasks, has been successfully completed and the next stage of reforms will undoubtedly involve more complex, fundamental political and economic reforms, after a nationwide discussion, Uzbekistan adopted the Development Strategy for 2022-2026, consisting of seven priority areas.
“The development strategy for the next five years is based on the principles of a social market economy, secular democratic state of law, the highest respect for a person’s dignity, and achievement of sustainable environmental development”, the article says.
In his article, the First Deputy Chairman of the Senate spoke in detail about the seven priorities of the development strategy of Uzbekistan and the tasks set within these areas.
In particular, within the framework of the third priority area of the development of the national economy, its growth rates at the level of modern requirements, there are plans to increase GDP per capita by 1.6-fold by 2030, and average income to over $4,000.
The article also notes that the development of relations with the Republic of Korea is one of the important priority areas of Uzbekistan’s foreign policy. South Korea is a long-standing, proven strategic, and reliable partner of Uzbekistan, which supports the independence and sovereignty of Uzbekistan, and the consistent and systematic nature of the reforms carried out in the country.
“The historic visit of the Uzbekistan President Shavkat Mirziyoyev to Seoul in 2021 opened new horizons for the strategic partnership between our countries”, the author writes.
The First Deputy Chairman of the Senate concludes his article with the following opinion: “positive results of long-term goals and efforts will not belong in coming. Uzbekistan, as a democratic, sustainable developing country, will continue to strengthen its position in the world community”.