Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Safoyevning “Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi” nomli maqolasi Janubiy Koreyaning “The Korea Herald” nashrida chop etildi.
Maqolada Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan yangilangan ichki va tashqi siyosatni xalq tomonidan qoʻllab-quvvatlanayotganligi hamda soʻnggi besh yil davomida belgilangan ustuvor vazifalarni amalga oshirish bilan bogʻliq modernizatsiyaning birinchi bosqichi muvaffaqiyatli yakunlanib, islohotlarning keyingi bosqichi, shubhasiz, yanada murakkab, fundamental siyosiy va iqtisodiy islohotlarni oʻz ichiga olishini inobatga olgan holda keng jamoatchilik muhokamasi asosida yettita ustuvor yoʻnalishdan iborat 2022 — 2026-yillarga moʻljallangan Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi ishlab chiqilgani bildirilgan.
“Kelgusi besh yilga moʻljallangan taraqqiyot strategiyasi ijtimoiy bozor iqtisodiyoti, dunyoviy demokratik huquqiy davlat, inson qadrini ulugʻlash va barqaror rivojlanishga erishish tamoyillariga asoslanadi”, deyiladi maqolada.
Senat Raisining birinchi oʻrinbosari oʻz maqolasida Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasining yettita ustuvor yoʻnalishlari hamda mazkur yoʻnalishlar doirasida belgilangan vazifalar boʻyicha batafsil toʻxtalib oʻtgan.
Xususan, milliy iqtisodiyotni jadal rivojlantirish va yuqori oʻsish surʼatlarini taʼminlash uchinchi ustuvor yoʻnalishi doirasida 2030-yilga borib aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot hajmini 1,6 baravarga, oʻrtacha daromadni esa 4000 dollardan oshirish rejalashtirilgani qayd etilgan.
Shuningdek, maqolada Koreya Respublikasi bilan munosabatlarni rivojlantirish Oʻzbekiston tashqi siyosatining muhim ustuvor yoʻnalishlaridan biri boʻlib, Janubiy Koreya Oʻzbekistonning mustaqilligi va suverenitetini, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarning izchil va tizimliligini qoʻllab-quvvatlovchi Oʻzbekistonning azaliy, oʻzini isbotlagan strategik va ishonchli hamkori ekanligi taʼkidlangan.
“Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2021-yilda Seulga tarixiy tashrifi mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklik uchun yangi ufqlarni ochdi”, deb yozadi muallif.
Senat Raisining birinchi oʻrinbosari “uzoq muddatli maqsad va saʼy-harakatlarning ijobiy natijalari oʻzini uzoq kuttirmaydi. Oʻzbekiston demokratik, barqaror rivojlanayotgan davlat sifatida jahon hamjamiyatidagi oʻz mavqeini mustahkamlashda davom etadi”, deya yakunlaydi maqolasini.

Статья Содика Сафаева опубликована в южнокорейской газете "The Korea Herald"
В южнокорейской газете «The Korea Herald» опубликована статья первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафаева «Стратегия развития Узбекистана».
В статье говорится о том, что обновленная внешняя и внутренняя политика под руководством Президента Шавката Мирзиёева находит поддержку со стороны народа, также первый этап модернизации был успешно завершен в соответствии с приоритетами, установленными на последние пять лет, и что следующий этап реформ, несомненно, будет включать более сложные, фундаментальные политические и экономические реформы. Основу, которых составляет разработанная на основе широкого общественного обсуждения Стратегия развития Узбекистана на 2022-2026 годы, состоящая из семи приоритетных направлений,.
«Стратегия развития на ближайшие пять лет основывается на принципах социальной рыночной экономики, светского демократического государства, правового государства, уважения человеческого достоинства и устойчивого развития», — говорится в статье.
В своей статье Первый заместитель Председателя Сената подробно рассказал о семи приоритетах стратегии развития Узбекистана и задачах, поставленных в рамках этих направлений.
В частности, в рамках третьего приоритетного направления опережающего развития национальной экономики и высоких темпов роста к 2030 году планируется увеличить ВВП на душу населения в 1,6 раза, а средний доход превысит 4000 долларов.
В статье также отмечается, что развитие отношений с Республикой Корея является одним из приоритетов внешней политики Узбекистана, а Южная Корея является давним, проверенным стратегическим и надежным партнером Узбекистана, последовательно и планомерно поддерживающим независимость и суверенитет Узбекистана. реформы.
«Исторический визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Сеул в 2021 году открыл новые горизонты стратегического партнерства между нашими странами», — пишет автор.
Первый заместитель Председателя Сената завершает свою статью следующим мнением: «долгосрочные цели и положительные результаты усилий не заставят себя долго ждать. Узбекистан и впредь будет укреплять свои позиции в мировом сообществе как демократическая, устойчиво развивающаяся страна».