Ayollar kompozitorlari
2022-yil 4-may kuni JIDU o‘qituvchilaridan bir guruhi O‘zbekiston Davlat konservatoriyasining Organlar zalida bo‘lib o‘tgan “Bastakor ayollarning fortepiano durdonalari” nomli kamera musiqasi konsertida ishtirok etishdi.
Musiqiy san’atning alohida yo‘nalishi sifatida bastakor ayollar ijodiga umumiy e’tiborni qaratish g‘oyasi iste’dodli o‘zbek pianinochisi, ko‘plab noyob musiqiy loyihalar va konsert dasturlari muallifi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist, professor Adiba Sharipovaga tegishli. Uning g‘oyasini konsertda ishtirok etgan hamfikr sozandalar jamoasi: Iroda Rixsieva (dutor) va Asene Ovchinnikova (skripka) qizg‘in qo‘llab-quvvatladi. Kecha dasturi 19-asr – romantizm davridan to hozirgi kungacha boʻlgan turli mamlakatlar va davrlar bastakor ayollarining kamera kompozitsiyalaridan iborat edi. Tomoshabinlarga Klara Viek (Germaniya), Sofiya Gubaydulina (Rossiya-Tatariston), Zarina Mirshakar (Tojikiston), Xurshida Xasanova va Dilorom Amanullaevaning (O‘zbekiston) fortepiano asarlari, shuningdek, ikkita duet: skripka va fortepiano uchun Lili Bulanjerning (Frantsiya) “Bahor qo‘shig‘i” va dutor va fortepiano uchun Xiromi Yanoning (Yaponiya) “Paganini mavzusidagi variatsiyalar” taqdim etildi. Iste’dodli sozandalar ijrosida fortepiano san’atining durdonalari yangradi.

4 мая 2022 года группа преподавателей УМЭД посетила концерт камерной музыки – «Фортепианные шедевры женщин-композиторов», который прошел в Органном зале Государственной консерватории Узбекистана.
Идея обратить всеобщее внимание к творчеству женщин-композиторов как особой сфере музыкального искусства принадлежит талантливой узбекской пианистке, автору множества уникальных музыкальных проектов и концертных программ, заслуженной артистке Узбекистана, профессору Адибе Шариповой. Ее идея была с воодушевлением поддержана командой музыкантов-единомышленников, принявших участие в концерте: Ирода Рихсиева (дутар) и Асене Овчинникова (скрипка).  Программа вечера состояла из камерных сочинений женщин-композиторов разных стран и эпох, начиная с XIX века – эпохи романтизма и вплоть до на стоящего времени. Зрителям были представлены фортепианные произведения Клары Вик (Германия), Софьи Губайдулиной (Россия-Татарстан), Зарины Миршакар (Таджикистан), Хуршиды Хасановой и Дилором Амануллаевой (Узбекистан), а также два дуэта: «Весенняя песня» для скрипки и фортепиано Лили Буланже (Франция) и «Вариации на тему Паганини» для дутара и фортепиано Хироми Яно (Япония). Были исполнены шедевры фортепианного искусства в исполнении талантливых музыкантов.