2022-yil 29-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDUda navbatdagi frankofoniya ya'ni «Fransuz tili kuni» bayrami bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari, xususan, madaniyat va hamkorlik bo‘yicha maslahatchisi – janob Loran Auriol, Fransiya alyansi direktori – Ahmedov Dilshod Komiljonovich va Campus France vakilllari – Maeva-Loren Godard va Belgiyaning O‘zbekistondagi faxriy konsuli – Jan-Klod Bojan ishtirok etishdi. Tadbirni universitetning ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori – G.Ismoilova kirish so‘zi bilan ochib, barcha mehmonlar va talabalarni qutlab, fransuz tilining muhimligini alohida ta’kidladi. Ushbu qutlov so‘zidan so‘ng yig‘ilganlarga O‘zbekiston Respublikasi va Fransiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlangan videorolik namoyish etildi.Tadbir dasturi viktorina shaklida interfaol o‘yinlarga boy bo‘lib,unda talabalarning chiqishlari joy olgan  bo‘lib,  jonli ijrodagi an’anaviy va estrada fransuz qo‘shiqlari, an’anaviy Belgiya raqsi, Jazoir raqsi va nihoyat, zamonaviy fransuz raqsi o‘rin oldi.
Mehmonlar va barcha yig‘ilganlarga universitet talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “Tur de Frans” velopoygasi haqida videorolik namoyish etildi.Yakunda janob Loran Auriol interaktiv viktorina va talabalar velopoygasi g‘oliblariga sertifikatlar topshirdi.
Tadbir yuqori saviyada o‘tdi, bu esa fransuz tiliga qaratilayotgan yuksak e’tiborning isboti bo‘ldi.

On April 29th of 2022 another francophonic event - the Day of the French language was held at the University of world economy and diplomacy. The event attendees were the representatives of the French Embassy in Tashkent, namely, the Adviser on Culture and Cooperation - Mr. Laurent Oriol, head of the French alliance - Ahmedov Dilshod Komilzhonovich and the representative of Campus France - Mrs. Maeva-Lauren Godard, the former Honorary Consul of Belgium in Uzbekistan - Jean-Claude Beaujean.
The event was opened by the Vice-Rector of the university for Research and Innovation - G. Ismailova, who welcomed all the guests and students and stressed the importance of learning the French language. After this welcoming speech, the audience was shown a video dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and France.
The event consisted of interactive games, in the form of a quiz, performances of the students, which included the live performance of traditional and modern French songs, traditional Belgian dance, Algerian dance and modern French dance.
The audience was presented with a video about the cycling race "Tour de France" held among the university students.
At the end of the event, Mr. Lauren Oriol presented certificates to the winners of the interactive quiz and the cycling race.
The event was well organized and served as a proof of the high attention paid to the French language.